Skocz do zawartości
grzeb

D-Day Hel. Pamiątkowe zdjęcie z wakacji z esesmanem

Rekomendowane odpowiedzi

Już po raz 13. grupy rekonstrukcyjne opanowały miasto w ramach wydarzenia D-Day Hel 2018. – Najpopularniejszym zdjęciem z Helu jest pamiątkowe zdjęcie z esesmanem – napisał do Wirtualnej Polski zaniepokojony czytelnik.
W przedostatnim tygodniu sierpnia pasjonaci w mundurach wojsk amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich, polskich a także niemieckich odgrywali wydarzenia sprzed ponad 70 lat, czyli słynnego lądowania w Normandii.

Czytelnik sugeruje, że mężczyźni nie tylko pozowali do zdjęć z turystami, ale również wznosili charakterystyczne okrzyki oraz wykonywali jednoznaczne gesty.
– Organizatorom wszystko wymknęło się spod kontroli – denerwuje się pan Sergiusz.
Od 13 lat w Helu odbywa się inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrucji wojskowych. Organizatorzy nawiązują do operacji podczas II wojny światowej, która rozpoczęła się 6 czerwca 1944 r. i miała na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Dowodził nią gen. Eisenhower, a udział w niej wzięły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie oraz żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).

D-Day Hel to parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność może podziwiać z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwować je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne.

Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście żołnierzy walczących wówczas armii, ale także zobaczyć to wszystko w akcji. Założeniem organizatorów było, aby Hel przypominał małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r. Na uliczkach oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje oraz potyczki batalistyczne.

Czy rzeczywiście w tym roku sprawy wymknęły się organizatorom spod kontroli? Czy jest to nadwrażliwa reakcja naszego czytelnika? Czy może jednak po manifestacji ONR w Gdańsku i urodzinach Hitlera zorganizowanych przez neonazistów - powinniśmy dmuchać na zimne? Dzielcie się z nami swoimi uwagami w komentarzach.

http://turystyka.wp.pl/d-day-hel-pamiatkowe-zdjecie-z-wakacji-z-esesmanem-6288823604512897a


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 12:41 27-08-2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale osssochoźźźiii...🍾

Jak rekonstrukcja to rekonstrukcja. Podczas rzeczywistego D-Day chłopaki wylądowały w ojczyźnie cydru i Calvadosu i miały nie być natrąbione?

Poniżej: Bliskie spotkanie III stopnia GIs z cydrem w Normandii 🍷

 

 

GIs calvados.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie