Jump to content
Sign in to follow this  
les05

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ruszy w ostatnim kwartale roku

Recommended Posts

Może coś ciekawego wyskoczy podczas budowy, w końcu działo się tam w 1945 r.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/budowa-kanalu-przez-mierzeje-wislana-ruszy-w-ostatnim,2582916,4199

Do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Wyjaśnienia mają dotyczyć m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszary chronione. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej.

Jak poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie ma jeszcze konkretnego harmonogramu prac i konkretnego terminu rozpoczęcia budowy kanału. Na pewno będzie to ostatni kwartał 2018 roku po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków"- wyjaśniło biuro prasowe resortu.

Rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz informowała wcześniej, że inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni do 30 września musi uzupełnić przede wszystkim wyjaśnienia informacji związane z rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi budowy samego obiektu i jego funkcjonowania, sposobu wykonania prac budowlanych. Inwestor został także wezwany do uzupełnienia informacji dotyczącej sposobu oddziaływania na środowisko, w tym obszaru chronionego

przede wszystkim, na ptaki będące przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000. Urząd Morski w Gdyni został zobowiązany także do wyjaśnienia informacji dotyczącej działań minimalizujących oddziaływanie na środowisko inwestycji.

W lipcu w Ostródzie na spotkaniu z mieszkańcami minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przekonywał, że kanał przez Mierzeję ma kolosalne znaczenie dla Polski, w szczególności dla Warmii i Mazur. Mówił wówczas, że budowa nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym da wielkie możliwości rozwojowe dla regionu i portu w Elblągu".

Mówił, że kanał przez Mierzeję da nowe możliwości dla operatorów i nie jest prawdą - jak zaznaczył - że port w Elblągu będzie konkurencją dla portów w Gdańsku czy w Gdyni. Jak ocenił minister Gróbarczyk, elbląski port będzie portem wspomagającym, ale też alternatywnym dla tych przedsiębiorców, których nie stać na korzystanie z dużych portów.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Zarząd woj. pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji. W jego ocenie budzi ona obawy ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak ocenił, to inwestycja istotna dla rozwoju subregionu elbląskiego.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu PiS, ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 m.

Share this post


Link to post
Share on other sites
taki przekaz dnia dostałeś z Единая Россия, czy w russia today tak mówią?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aleś się @Tyr wysilił i naprężył - uważaj, bo ci jeszcze żyłka pęknie na tym kapuścianym łbie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ho, ho, Człowiek w szczytowej formie, zaraz pójdzie na całość i defekacja niewykluczona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli mnie pamięć nie myli, to jakaś stocznia MW jest planowana w Radomiu? To po kiego kija chcą kopać kanał do Elbląga, a nie do Radomia? No chyba tylko po to, aby kilka razy w roku do Elbląga dotarł statek z bananami? No i kto te banany w Elblągu kupi? Bo po 89 roku nasi styropianowi debile zrobili z Elbląga, który był wcześniej bardzo silnym ośrodkiem przemysłowym, zagłębie bezrobocia...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odpowiedz sobie Balans na pytanie, czy budowa kanału osłabi Elbląg, czy go wzmocni, wpłynie dodatnio na rozwój miasta, czy wprost przeciwnie - zwiększy bezrobocie. Tylko szczerze i bez jaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Les- ale wiesz, ja wygląda port w Elblągu i na jaką kwotę, kilka lat temu, wyceniono niezbędne inwestycje, aby coś więcej mógł przyjąć?

Dwa- nie wiem, czy wiesz, ale dyrektor bajora spore nadzieje wiąże ze współpracą z ... Kaliningradem :-)

Trzy- nie wiem, czy pamiętasz, ale mały ruch graniczny z, np, Obwodem jest... zawieszony, jako obrona przed zielonymi ludzikami.

Cztery- był pomysł na stocznię, ale się teren zmył. Sprawdzisz, kto wbrew zamiarom pierwokupu przez Port podpisał umowę?

Itd...

Itp...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie powstało nic, czego by nie można zmienić. Wystarczy wola, determinacja i rachunek ekonomiczny. Elbląg ma potencjał, nigdy nie będzie drugim Gdańskiem, ale nowa droga wodna wpłynie pozytywnie na rozwój ekonomiczny miasta. Trochę mnie dziwi, że tego nie dostrzegasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rachunek ekonomiczny wyraźnie wskazuje, że ratunkiem dla zniszczonego przez styropianowców Elbląga jest przywrócenie z Ruskimi małego ruchu granicznego, a nie jakiś MIŚ" na miarę naszych możliwości :-]]]

P.S.
No jeszcze ścieżki rowerowe można zrobić za unijne pieniądze...

Share this post


Link to post
Share on other sites
les05 (1388 / 99) 2018-08-23 22:31:08

Wystarczy wola, determinacja i rachunek ekonomiczny"

Zwłaszcza, jeśli rachunek ekonomiczny, przy cenach sprzed kilku lat, wynosił ok 1 MILIARD złotych na inwestycje portowe. Dla jasności- to jest do wydania niezależnie od przekopu i musi być wydane do 2020 roku, gdy przejście ma być, wg obietnic partyjnych, gotowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czlowieksniegu (18847 / 1061) 2018-08-24 15:59:49

Oni są przeciw, ty również (jak sądzę). Przypadek:)
Rosja protestuje przeciwko planom przekopu Mierzei Wiślanej. To jeden z głównych projektów rządu PiS

Rosja ostro protestuje przeciwko planom przekopu Mierzei Wiślanej. Projekt ma uniezależnić Elbląg od dyskryminacji rosyjskiej, która nie przepuszcza polskich statków. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał w czwartek, że środki na przekop zostały zagwarantowane w budżecie.

Wiadomo już, że rosyjska strona będzie podnosić argumenty o zagrożeniu ekologicznym, bo jest to droga przelotu blisko 20 milionów ptaków każdego roku.

Dziennik Kommersant" już teraz wskazuje, że przekopanie mierzei to zagrożenie dla środowiska i dla interesów obwodu kaliningradzkiego. Dziennik sugeruje, że Rosja może skarżyć się w oparciu o konwencję helsińską z 1992 roku, ale nie ma żadnego organu, który zmusiłby Polskę do odrzucenia planu przekopu mierzei.

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rosja-protestuje-przeciwko-planom-przekopu-mierzei-wislanej-,nId,2622845

Share this post


Link to post
Share on other sites
les05 (1389 / 99) 2018-08-24 16:19:37

Widzę, że i Lem, i Einstein mieli rację...

Ja nie pytam, co Rosja na to- bo mnie to kalafior.
Ja pytam zwolenników, skąd np pieniądze na przebudowę portu i podobne atrakcje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czlowieksniegu (18848 / 1061) 2018-08-24 17:55:36


Lem, czy to ten gość, który w czasie wojny słał listy do Stalina?

Zadam pytanie podprowadzające, bo widzę, że neurony w twoim mózgu dziś mają wolne. A skąd brano pieniądze na 500+, 300+, wcześniejsze emerytury, leki darmowe dla emerytów, itd. Nie trzeba być Einsteinem by wiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information