Skocz do zawartości
Czlowieksniegu

Archeologiczny skarb odkryty na budowie. Ta łódź może mieć nawet ponad 500 lat"

Rekomendowane odpowiedzi

W Gdańsku natrafiono na dobrze zachowaną kilkusetletnią łódź. Znajduje się ona w pobliżu Motławy i Muzeum II Wojny Światowej. W miejscu, gdzie mają powstać luksusowe apartamenty.

Przed kolejnym etapem budowy osiedla przy zbiegu ulic Stara Stocznia i Wałowej w Gdańsku, archeolodzy odkryli wrak łodzi. – Mogła tu spoczywać nawet od kilkuset lat – przekazuje przedstawiciel inwestora.

Jednostka ma 18 metrów i jest łodzią płaskodenną, co świadczy, że była prawdopodobnie wykorzystywana do transportu towarów. Leżała na dnie kanału. Wykonano ją z drewna sosnowego i dębowego.

– Odnaleźliśmy ją na początku lipca i później przez miesiąc odkopywaliśmy. Zabezpieczyliśmy próbki, opisaliśmy i znów zatopiliśmy, by nie niszczała – relacjonuje nam Katarzyna Kaczyńska z pracowni archeologiczno-architektonicznej LUX ARCHE.

Szukają odpowiedzi

Teraz naukowcy czekają na wyniki badań próbek – na podstawie przekroju słojów z próbek drewna wykorzystanego do budowy łodzi będzie można określić z dużą dokładnością, z którego wieku łódź pochodzi. Będą one gotowe prawdopodobnie w połowie września.

Tymczasem Kaczyńska ostrożnie ocenia, że łódź pochodzi z XVI wieku.

– To może być najlepiej zachowana średniowieczna łódź – twierdzi prof. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk i ceniony znawca historii szkutnictwa. Datuje on wrak na drugą połowę XV wieku.

Wciąż pojawia się jednak wiele pytań – podobne łodzie były większe, powyżej 20 metrów. Nie odsłonięto także zewnętrznych ścian kadłuba, bo pojawiły się wątpliwości, czy wrak się nie rozłoży. Szczegóły budowy i użytych technik oraz materiałów szkutniczych pomogą historykom w znalezieniu odpowiedzi na wiele nurtujących ich kwestii, co do przeznaczenia łodzi i tego, czy leżała w średniowiecznym kanale, czy już w później wybudowanej fosie bastionu.

Wydobędą ją wkrótce

O tym, jaka przyszłość czeka wrak, zdecyduje pomorski konserwator zabytków. Łódź na pewno będzie musiała zostać wydobyta, bo ma stanąć tam budynek. Prawdopodobnie trafi do któregoś z gdańskich muzeów – podejrzewa Kaczyńska. Archeolożka nie kryje satysfakcji ze znaleziska. – Rzadko znajdujemy takie rzeczy, takiej wielkości i tak dobrze zachowane – mówi.

W miejscu znalezienia wraku, które znajduje się w pobliżu brzegu Motławy i Muzeum II Wojny Światowej, w marcu 2014 roku firma Invest Komfort rozpoczęła budowę osiedla apartamentowców. W otwartym konkursie wyłoniono jego nazwę - Brabank, co jest skrótem od niemieckiego słowa ragebank". Oznacza ono urządzenie służące do naprawy kadłubów statków. Nawiązuje ono do przeszłości tego miejsca, gdzie przed wiekami funkcjonowała stocznia remontowa i pochylnie do wyciągania statków.

Inwestor przekonuje, że znalezisko nie wpłynie na plany budowy apartamentowca.

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-sredniowieczna-lodz-odkryta-na-budowie,861963.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie