Jump to content
Sign in to follow this  
Weteran-39

Skarby szwedzkich władców skradzione.

Recommended Posts

Skarby szwedzkich władców skradzione. Policja poszukuje złodziei, którzy uciekli na motorówce
Bezcenne skarby szwedzkiej rodziny królewskiej zostały skradzione z katedry w Strängnäs w południowo-wschodniej Szwecji. Złodzieje

Szwedzka policja
Rabusie zabrali dwie korony królewskie i berło. Korony należały do władców z dynastii Wazów - Karola IX panującego w latach 1604–1611 i królowej Krystyny rządzącej od 1632 do 1654 r. Obie były koronami pogrzebowymi, które później zostały ekshumowane i wystawione na widok publiczny. Są zdobione złotem, kamieniami szlachetnymi i perłami.

Do kradzieży doszło, gdy katedra była otwarta dla zwiedzających. Klejnoty zostały skradzione z zamkniętych, szklanych gablot. Wartości skarbów nie da się wycenić, są obiektami o znaczeniu narodowym - poinformował szwedzki dziennik Aftonbladet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Policja poszukuje małej motorówki, którą uciekli sprawcy. Świadkowie widzieli, jak dwóch mężczyzn wybiega z katedry i pospiesznie wskakuje na pokład. Po ich zachowaniu można było wywnioskować, że są włamywaczami. Rzecznik policji Thomas Agnevik powiedział, że choć funkcjonariusze mają różne informacje na temat tego, jak dokładnie wyglądała łódź, to sprawdzają wszystkie wskazówki.

W tej chwili jest 1:0 dla nich, ale nie wiemy, jak to będzie wyglądało jutro - przyznał.

Nie po raz pierwszy królewskie skarby stały się łupem dla złodziei w Szwecji. W 2012 roku 19-letni mężczyzna przyznał się do kradzieży klejnotów wartych 850 tys. koron z apartamentu księżniczki Krystyny w pobliżu Pałacu Królewskiego. Rzekomo większość klejnotów sprzedał
dwóm handlarzom narkotyków, a tiarę wyrzucił z mostu w Sztokholmie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozostaje nadzieja, że ktoś zlecił kradzież bo chciał mieć to w kolekcji w całej swojej okazałości. W przeciwnym razie przedmioty mogą zostać bezpowrotnie zniszczone w celu odzyskania cennych kruszców i kamieni. Nawet jeżeli ktoś chce mieć to w swoich zbiorach to jaka przyjemność skoro nawet nie może się tym pochwalić, ani udostępnić do podziwiania? Baaa musi to dobrze ukryć i nie puścić pary z gęby co będzie trudne bo dwóch już wie. Ciekawe jak sprawa się potoczy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information