Jump to content
Sign in to follow this  
Leuthen

Bielizna w kance na mleko. Niezwykłe znalezisko z czasów wojny

Recommended Posts

30-litrowa kanka na mleko z czasów II wojny światowej została wykopana koło Kamienia Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. W takich pojemnikach uciekający pod koniec wojny Niemcy chowali cenne przedmioty. Tym razem wewnątrz kanki znaleziono m.in. bieliznę.

Kanka trafiła do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wcześniej - 72 lata przeleżała w ziemi. Kiedy ją wykopano, była mocno przerdzewiała, ale mimo to łatwo dała się otworzyć. Jak relacjonuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska - zaraz po zdjęciu wieka rozniósł się zapach stęchlizny.

Zawartość depozytu okazała się zaskoczeniem. W środku znajdowały się tekstylia. Sukienki, fartuchy, kilka ręczników, poszwa na kołdrę, wełniane rękawiczki, trochę koronek i... dwie pary majtek. Mamy inicjały na ręcznikach DS i HS. Być może rzeczy należały do dwóch kobiet. Może sióstr, może matki i córki. Na pewno depozyt ukryła kobieta, która liczyła, że wróci do domu i te najwidoczniej cenne dla niej rzeczy odzyska. Tak się nie stało. Nie znamy losów tej pani, nie wiemy, czy przeżyła wojnę i pewnie się tego nie dowiemy - opowiada dyrektor Kurka.

W podobnych pojemnikach uciekający przed nadciągającą Armią Czerwoną Niemcy chowali najczęściej jedzenie oraz przedmioty, których nie dali rady zabrać ze sobą. Zdarzały się depozyty np. pełne sztućców.

W zeszłym roku na terenie Mazur odkryto depozyt hrabiego Hansa Joachima Finkensteina, gdzie również w kankach umieszczone były pamiątki hrabiego. Był tam jego pamiętnik spisany podczas I wojny światowej, ale również jego testament - opowiada dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

Zawartość depozytów mówi sporo o losach mieszkańców tych ziem. Zazwyczaj przedmioty zakopane w ziemi są bardzo skromne. Bardzo często w takich depozytach chowano jedzenie - coś, co pozwoliłoby przeżyć kilka dni lub tygodni, gdyby rodzina powróciła do domu po zakończeniu wojny.

Historycy apelują, aby podobne znaleziska przekazywać właśnie do muzeów. W zachodniej Polsce i na Mazurach wciąż może być ukrytych dużo takich depozytów."


https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-bielizna-w-kance-na-mleko-niezwykle-znalezisko-z-czasow-wojn,nId,2611552

[pod linkiem zdjęcia]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information