Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Weteran AK domaga się 20 tys. zł i przeprosin od Cenckiewicza. Za oskarżenia o współpracę z SB

Recommended Posts

Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, na łamach aktualnego numeru tygodnika Do Rzeczy" został oskarżony przez dr. Sławomira Cenckiewicza o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa. Weteran AK żąda teraz przeprosin i 20 tys. zadośćuczynienia na rzecz ŚZWAK.

„Zamiast obrażać pamięć żołnierzy niezłomnych, niech prezes Leszek Żukowski sam wytłumaczy się z własnej przeszłości, o której w kartotece SB możemy przeczytać: »Były t [ajny] w [spółpracownik] akta złożone w archiwum Wydz [iału] C K [omendy] W [ojewódzkiej] M [ilicji] O [bywatelskiej] Gdańsk do Nr 2396 (IPN Kartoteka Ogólnoinformacyjna b. Biura „C” MSW)!«” - napisał dyrektor Wojskowego Biura Historyczneg, dr Sławomir Cenckiewicz, w najnowszym numerze tygodnika Do Rzeczy"

To właśnie te słowa skłoniły prof. Leszka Żukowskiego do zdecydowanej reakcji. W jego imieniu wystąpił adwokat Roman Giertych, który na swoim oficjalnym Facebooku opublikował publiczne wezwanie do przeprosin i zadośćuczynienia. Napisał w nim:

Ten były żołnierz Powstania Warszawskiego (walczył w rejonie, gdzie ranna była moja ciocia Janina Giertych) i więzień obozu koncentracyjnego oraz działacz społeczny nigdy nie należał do żadnej komunistycznej organizacji, ani nie był współpracownikiem jakichkolwiek komunistycznych służb".

Zwrócił również uwagę na fakt, że Cenckiewicz miesiąc wcześniej (numer 4-10.06.2018) napisał w tygodniku Do Rzeczy", że prof. Żukowski ie był członkiem PZPR, nie uwikłał się we współpracę z bezpieką". Zarzucił mu, że oskarżenia mają podłoże w konflikcie o stosunek do żołnierzy wyklętych.

Nie jest tajemnicą, że prof. Żukowski odnosi się do tej kwestii negatywnie - według niego żołnierze wyklęci kontynuowali bezsensowną walkę i ginęli bez rozkazu", o czym otwarcie powiedział w swoim przemówieniu pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK 1 sierpnia 2016 roku. Sprzeciwiał się również odczytaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej podczas uroczystości 72. rocznicy powstania warszawskiego.

Giertych grozi procesem

Giertych, w imieniu prof. Leszka Żukowskiego, zażądał od Cenckiewicza zadośćuczynienia w wysokości 20 tys. złotych na rzecz Światowego Związku Weteranów AK oraz przeprosin na całą stronę w Do Rzeczy".

apłata oraz przeprosiny mają być zrealizowane do końca lipca br. W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego" - napisał Giertych.

Sławomir Cenckiewicz odniósł się do listu Romana Giertycha na swoim Facebooku. Napisał: Czekam na ten pozew :) Precz z komuną!".

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23665651,weteran-ak-oskarzony-przez-dr-cenckiewicza-o-wspolprace-z-sb.html#BoxNewsImg&a=66&c=96

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziadunio hakowego nie ma pretensji że o nim zapomniał i nie lustruje?, i licz tu na wnuczka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information