Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

80 tys. szkieletów tuż pod ziemią w parku w centrum Bydgoszczy

Recommended Posts

W bydgoskim parku Witosa może być nawet 80 tys. pochówków - wskazują nowe badania archeologiczne. - Place zabaw na ludzkich szczątkach to byłoby barbarzyństwo - przekonują społecznicy, którzy chcą zmiany koncepcji rewitalizacji zieleńca.

Plac do kalisteniki, zjeżdżalnie, huśtawki, fotoplastykon, nowe alejki – to tylko część planów na rewitalizację parku w centrum Bydgoszczy. Do końca czerwca mieszkańcy mieli też wypowiedzieć się, co ma powstać w miejscu rozebranej muszli koncertowej i amfiteatru. Ratusz nie wykluczał budowy nowej sceny.

Tymczasem z planowanych prac w parku zrezygnowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Decyzję spółki poprzedziły sondażowe badania archeologiczne. Przeprowadził je Robert Grochowski, doświadczony archeolog, który m.in. odkrył monety i cenne artefakty w bydgoskiej katedrze. Do jego sprawozdania dotarł Jan Kwiatoń, członek ratuszowej Rady ds. Partycypacji Społecznej. – Wnioski są wstrząsające – mówi społecznik. Dokument pokazał też urzędnikom.

[...]

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,23626418,80-tys-szkieletow-tuz-pod-ziemia-w-parku-w-centrum-bydgoszczy.html#Czolka3Img

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hahaha pod ziemią na 80-90% placów zabaw na iemiach Odzyskanych" zalegają truposze w ilościach hurtowych. Wielkie mi halo...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie tylko placów zabaw.We Wrocławiu są szkoły czy osiedla pobudowane na cmentarzach.Większość mieszkańców ulicy Wieczystej nie ma pojęcia na jakim terenie osiedle wybudowano.Czasem przy remontach podziemnych instalacji wychodzą relikty przeszłości.Ludzie myślą że to kości Ruskich którzy szturmowali Kamienną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Weźmy np Muranów,tam byle wykop pod rury to żeberka,kiedyś i udowa nie była rzadkością,teraz pewnie szybko zasypują co by roboty nie przerywać

Share this post


Link to post
Share on other sites
Urząd Miasta w Bydgoszczy wstrzymał inwestycję przebudowy w śródmiejskim parku, bo okazało się, że pod ziemią wciąż znajduje się tam nekropolia. Ciała miały zostać ekshumowane w latach 50. Tak się jednak nie stało. Na terenie parku wciąż pochowanych może być nawet 80 tysięcy osób.

Park w centrum Bydgoszczy miał zyskać zupełnie nowy wygląd – plac zabaw, siłownia, tor saneczkowy oraz ścieżka zdrowia. Przeznaczono na ten cel osiem milionów złotych. Inwestycja miała być współfinansowana z pieniędzy unijnych.

Bydgoskie wodociągi chciały pod parkiem wybudować duże zbiorniki retencyjne. Zleciły dodatkowe badania i wtedy okazało się, że, choć na powierzchni nie było śladu po nagrobkach, kilka metrów pod ziemią wciąż pochowane są ciała zmarłych.

– Znaleźliśmy nienaruszony poziom grobowy, a właściwie poziomy, bo zmarli leżą w warstwach – opowiada archeolog Robert Grochowski. – Mogę ostrożnie przyjąć, że na terenie całego cmentarza jest około 80 tysięcy szkieletów. Olbrzymia liczba, wiem o tym, ale tak mówią badania – przekonuje naukowiec. – Mamy ogromny problem – dodaje.

Ekshumacja, której nie było

Przed II wojną światową w tym miejscu znajdował się cmentarz ewangelicki, który funkcjonował prawdopodobnie już w XVII wieku. Nekropolia, na której spoczywali głównie bydgoszczanie narodowości niemieckiej, została zlikwidowana na początku lat pięćdziesiątych, a wiele dokumentów z tamtych czasów wskazuje, że ciała miały być ekshumowane. Teraz wiadomo, że zlikwidowano jedynie pomniki, nagrobki i mur otaczający nekropolię.

Grochowski podejrzewa, że ciała usunięto jedynie z miejsc, w których przeprowadzano inwestycje. Świadkowie mieli wspominać, że koparki wyrzucały na powierzchnię góry czaszek. – To miały być dantejskie sceny – mówi archeolog.

Władze miasta wstrzymały inwestycję i zastanawiają się, co zrobić w tej sytuacji.

Zespół ekspertów zarekomenduje

- W tej chwili pan prezydent powołał komisję złożoną z ekspertów. W ciągu dwóch tygodni mają przedstawić rekomendacje – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.

Pierwsze spotkanie zespołu już się odbyło. Podobno zgodnie zdecydowano o rezygnacji z niektórych, ich zdaniem, najbardziej rozrywkowych elementów inwestycji, jak plac zabaw czy siłownia.

- Ścieżka zdrowia na terenie cmentarza byłaby nie na miejscu – komentuje Grochowski, który również znalazł się w zespole powołanym przez prezydenta.

Miasto ma nadzieję, że pieniądze unijne również nie przepadną ze względu na okoliczności. – Skala nas zdecydowanie zaskoczyła – pointuje Stachowiak.

http://www.tvn24.pl/bydgoszcz-cmentarz-w-parku,854400,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciała miały zostać ekshumowane w latach 50"

Wyborny dowcip!

We Wrocławiu chyba łatwiej wymienić, w których parkach place zabaw nie stoją na trupach. I to też bez 100% pewności, bo jak w 1945 zabrakło miejsca albo dostępu do cmentarzy, to zaczęli grzebać w kilku punktach miasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information