Jump to content
Sign in to follow this  
pumpernikiel

Woj. lubelskie. Bunkier Uskoka

Recommended Posts

Wybuch granatu zabił dowódcę oddziału partyzantów. Szczątki ludzkie, łuski nabojów i przedmioty codziennego użytku znaleźli pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w tzw. bunkrze Uskoka w Nowogrodzie. Wybuch granatu w tym miejscu był przyczyną śmierci dowódcy oddziału partyzanckiego AK...

http://www.dziennikwschodni.pl/leczna/wybuch-granatu-zabil-dowodce-oddzialu-partyzantow-co-ipn-znalazl-w-bunkrze-uskoka,n,1000220582.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedna. Druga piwna. Ale ta po wódce to nie ma nic wspólnego z tym 1949 rokiem. Niech się podszkolą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie kwestionuję bohaterstwa i wytrwałości tzw. Wyklętych ale nie umiem pojąć na co oni liczyli nie mając zaplecza zbrojnego i będąc na łasce i tak ubogiej ludności cywilnej jeśli chodzi o kwatery i żywność? Los Polski dokonał się w Teheranie i Jałcie, gen. Okulicki rozwiązuje struktury AK jeszcze przed końcem wojny a oni stawiają opór samotnie lub w kilkuosobowych patrolach.Oddali na marne najlepsze lata życia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Komentarze raczej słuszne niestety. Moje strony i znam takich historii wiele o Brońskim i jemu podobnych. Nikt go tu nie chwali raczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O czym Ty piszesz? Uskok działał ze swoją bandą w mojej okolicy. Znam wiele historii o naocznych świdków. Mój dziadek, rocznik 26, też sporo opowiada, ale raczej unika tematu. Do dziś żyje wiele osób, którym zamordowali mężów, braci, żony itp. Symboliczny grób Brońskiego w Kijanach jest co jakiś czas oblewny farba i niszczony.
Nie twierdzę, że wszyscy z AK i tym podobnych to bandyci, ale trzeba być ostrożnym w ocenie i wręcz modnej ostatnio gloryfikacji żołnierzy wyklętych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karolusawiaku - litości... Czyli negujesz fakt(y), że między tymi leśnymi bywali złodzieje, mordercy cywilów czy gwałciciele?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prawda to jest taka, ze mordercy, złodzieje i gwałciciele byli w kazdej formacji czy to liniowej czy partzanckiej czy kjażdej innej... Zalezy to bowiem od ludzi a nie od formacji czy barwy politycznej. W Powstaniu Warszawskim także zne sa przypadki np. mordów na tle rabunkowym dokonywanych przez złołnierzy AK na ludności miasta. Kto ciekawy tenn znajdzie, a beda tacvy co sie oburzą... Nie ma i nigdy nie było rycerzy w lśniacych zbrojach Panowie i Panie. Każdy konflikt zbrojny rodzi anioły i potwory, pewnie po równo jednych i drugich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten wór patosu tworza naogół ludzie, którzy o sytuacvji konfliktu zbrojnego nie maja nawet teoretycznego pojęcia, albo tworza sobie legendy na użytek swój i otoczenia. Stąd chocby znane przypadki tworzenia sobie dziwnych opowiesci o swoich lub kolegów dokonaniavch bojowych itd itp... A są tacuy co milcza i uważam zupełnie prywatnie, ze tacy mięli by najwięcej do powiedzenia, tyle, ze zrozumieli, o co w tym, wszystkim chodzi. A chodzi o totalny chaos o którego nie zrozumie nikt oprócz tych, którzy brali w nim udział. Ja za małego dzieciajka pamiętam takie dziwne rozmowy między pewnym rodzeństwem... Brat mawial do swojEj rodzonej siostry, ze takich jak ona to w czasie wojny rozstrzeliwał, a ona mu odpowiadała, ze takich jak on to ona w czasie wojny wieszała. On był rtepresjonowanym po wojnie podoficerem AK, ona była w czasie wojny w AL-u a po wojnie pułkownikiem UB (z takim stopniem przeszła na emeryturę) ŻADNE - popdkreślam- ZADNE nie opowiadało nigdy, niczego o tamtych czasach. I tak uważam jest najlepiej. Ale ludzie widocznie musza sobie tworzyc taki patos, moze dlatego, zeby samemu poczuć się lepiej, lub mieć jakies ideały, wartości w świecie bez ideałów i wartości? Biez połlitra nie razbieriosz, jak mówi maadrośc wschodzniego narodu:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Klamałem ciut wyżej, cos tam wiem... jak by wyciągnąc fakty i otrzepac je z patosu to rozmowa mogła by wygladac tak:
-co wam zawiniła rodzina gminnego sekretarza KC? Trzeba było zabić całą rodzinę, do partii nalezał tylko on...?
-A co wam zawinili ludzie z P. bo jesc dawali partyzantom którzy nie byli czerwoni i trzeba było pół wsi z dymem puścic, zgwałcić pare dziewuch i okraśc ludzi jeszcze doatkowo?
-A jak wykonywaliście wyrok to czemu orócz niego zginela corka oskarżonego, jego zona była cięzko ranna a jego szwagier cudem przezył walenie seriami przez okno po całym pokoju?
-A czemu W E. powiesiliście 8 chłopaków? Ilu z nich bylo w AK, może dwóch? Najmłodszy miał 12 lat, co miał wspolnego z polityką? Był jakis sąd na to?
-Nikt nie ma nic wspolnego z polityka ale polityka z nim wiele
-Latwo strzelac do bezbronnych ludzi we wsi
-A czemu w '40-ym rozwaliliscie pol wsi na M.?
-Bo sie wycofywalismy i padl z niej strzal...
-Tak mieliscie obesrane galoty jak szkopy was przycisnely i wyzyliscie sie na bezbronnych, taka prawda
-Nie wyzylismy sie, bylismy tak przerazeni, ze zaczelismy strzelac na kierunek, bez myslenia, bez celowania po prostu... a ludzie byli przed domami bo byl cieply,sierpniowy wieczor. A mysmy się tak bardzo bardzo bali... nawet krzyże virtuti i walecznych zdobyte przez niektórych jeszcze w 1920 nie znaczyły nic wtej chwili, nie dodały nam odwagi...
-Ty zdobyles krzyz walecznych w 39 i to dwa razy, za co?
-Pijany byłem i mnie wk**li.
-Przez was kielecczyzna spłyneła krwia Polaków
-To przez was kielecczyzna spłynęła krwia Polaków...
-Mordowaliście naszych
-A wy mordowaliście naszych

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information