Skocz do zawartości

Wojska USA w Polsce. Wyciekły szczegóły negocjacji z Amerykanami


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Les- ale NP powiedział to... trzy lata z hakiem temu.

" W Gruzji ..." Raz, że Gruzini sami sobie w stopę strzelili. Dwa, że powinni UE podziękować, że dano Rosji pretekst.

 

I nic się w tej sprawie nie zmieniło, Rosja nadal szuka pretekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

les05

W dokumentach UE czarno na białym stoi napisane, że Gruzini rozpoczęli ten mało równy pojedynek, który Moskwie z paru powodów był na rękę. Sprawdź, jakie zmiany poszły w ichniej armii po paru dużych wpadkach w czasie tej "wojny".

Przy okazji, tfu tfu, nie sądzę aby w razie czego, tfu tfu, armia rosyjska potrzebowała aż 5 dni coby pod Warszawę dojechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruzini nie napadli zdradziecko na miłującą pokój Rosję, tylko chcieli rozprawić się ze zbuntowaną swoją prowincją. A, że zrobili to po amatorsku, na zasadzie "jakoś to będzie" (do tej zasady to my mamy wszelkie prawa) więc wyszło jak wyszło.

5 dni to Hitlerowi zajęło dostanie się pod Warszawę, ale już zdobycie to następnych 23. Rosja stacza się, popularność cara spada i coś Rosjanie muszą z tym zrobić. Zwycięska, krótka wojenka na pewno jest jedną z opcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanskie-media-budowa-fortu-trump-uzalezniona-od-kwestii-roszczen-zydowskich/j8ehprf

"Amerykańskie media: budowa Fortu Trump uzależniona od kwestii roszczeń żydowskich

Amerykańscy kongresmeni rozważają szereg inicjatyw, które zmusiłyby administrację Donalda Trumpa do zażądania od Polski rozstrzygnięcia kwestii żydowskich roszczeń, zanim Stany Zjednoczone zbudują stałą bazę wojskową nad Wisłą - informuje portal The Washington Free Beacon.

  • Działacze żydowscy lobbują u prezydenta Trumpa, aby uzależnić budowę Fortu Trump od kwestii realizacji roszczeń spadkobierców ofiar Holocaustu
  • Polska pozostaje jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził przepisów nakazujących zwrot zagrabione miena ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom
  • Nigdy nie zapłacimy odszkodowań za II wojnę światową, ponieważ byliśmy głównymi ofiarami - powiedział w weekend polski premier Mateusz Morawiecki

Administracja Białego Domu i polscy dyplomaci od jakiegoś czasu prowadzą rozmowy w sprawie ustanowienia nowej stałej bazy wojskowej USA na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Rosji.

Jednak wielu członków Kongresu i czołowych urzędników za kulisami lobbowało u prezydenta Trumpa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo w celu usztywnienia stanowiska i uzależnienia go od kwestii żydowskich roszczeń.

Mateusz Morawiecki: to Polska była ofiarą II wojny

Polska pozostaje jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził przepisów nakazujących zwrot zagrabione miena ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom. Polska zaprotestowała przeciwko tym żądaniom, argumentując, że była tak samo ofiarą nazistów, jak miliony polskich Żydów, którzy zostali wysłani do obozów śmierci.

Kongres może wydać przepisy, które wstrzymałyby finansowanie Fortu Trump, dopóki kwestia restytucji nie zostanie rozwiązana - twierdzą przedstawiciele Kongresu i społeczności żydowskiej, którzy rozmawiali o tej sprawie z Washington Free Beacon.

Kwestia zwrotu mienia żydowskiego pojawiła się w napiętym czasie w Europie, ponieważ antysemityzm gwałtownie odradza się na starym kontynencie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie dziesiątki nacjonalistów protestowało przeciwko tzw. ustawie 447. Wielu protestujących używało antysemickich obrazów i retoryki, atakując prezydenta Donalda Trumpa, pro-izraelskich członków Kongresu i grupy żydowskie popierające restytucję.

- Nigdy nie zapłacimy odszkodowań za II wojnę światową, ponieważ byliśmy głównymi ofiarami - powiedział w weekend polski premier Mateusz Morawiecki.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Andrzej Duda. - Jeżeli ktokolwiek będzie chciał dochodzić w Polsce takich roszczeń, to, żeby mógł dojść ich skutecznie, najpierw musiałoby zostać zmienione polskie prawo. Bo dzisiaj na to miejsca nie ma - powiedziała głowa państwa polskiego. - A ja, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - dopóki nim jestem - się na to nie zgodzę, żeby prawo w Polsce zostało tak zmienione - zadeklarował Duda.

Mike Pompeo podnosi kwestię roszczeń

Ostatnie wydarzenia podsyciły apele prawników o powiązanie sprawy Fortu Trump z kwestią restytucji w celu wywarcia presji na Polskę w celu rozwiązania problemu. List kongresowy krążący na Kapitolu wzywa Sekretarza Stanu Pompeo i Biały Dom do wywarcia nacisku na ich polskich odpowiedników w kwestii restytucji.

„Nadszedł czas, kiedy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, aby wesprzeć nasze słowa znaczącym działaniem” - czytamy w liście. „Zachęcamy do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe”.

Departament Stanu pod przewodnictwem Pompeo wielokrotnie poruszał tę kwestię, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że administracja Trumpa będzie nadal to robić.

- Departament Stanu będzie nadal angażował urzędników w Polsce, a także innych w regionie, w celu omówienia restytucji mienia z czasów Holokaustu, odszkodowań, edukacji o Holokauście oraz tego, jak najlepiej chronić i chronić ważne żydowskie miejsca dziedzictwa - powiedział w rozmowie z amerykańskim portalem jeden z urzędników.

Eric Gallagher, przedstawiciel Waszyngtonu Światowej Żydowskiej Organizacji Restytucji, stwierdził w rozmowie Free Beacon, że wysiłki Pompeo zmierzające do podniesienia tej kwestii pomogły umieścić ją w czołówce publicznej.

- To bardzo istotne, że Pompeo poruszył tę kwestię. Niezmiernie doceniamy inicjatywę sekretarza w tej sprawie - powiedział Gallagher."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

"Rzeczpospolita" twierdzi, że już w środę prezydent Andrzej Duda i amerykański przywódca podpiszą deklarację w sprawie Fort Trump, czyli zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce. Wydamy ok. 7,5 mld zł. Na początek.

[...]

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24882609,rz-w-srode-prezydent-andrzej-duda-podpisze-deklaracje-ws.html#s=BoxOpLink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie czytam tego szmatławca (gw) ale nawet gdyby całkiem przypadkowo napisał prawdę i rzeczywiście trzeba będzie wydać 7,5 mld zł to i tak będzie warto. Obecność nawet 1 tys Amerykanów jest więcej warta niż 10 polskich DPanc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎05‎-‎17 o 08:17, bodziu000000 napisał:

Moi ulubieni bracia w wierze z The NYT nie zawodzą. Ciekawe, że milę za miedzą, w Kanadzie, nie ma żydowskich polakożerców. Mam to z kontynentem północnoamerykańskim przerobione. Z kanadyjskimi Żydami gada się normalnie, z amerykańskimi nie da się... :classic_huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

"Polska może być celem"

Też mi nowość. Patrząc na wskaźniki (nawet te sfałszowane) opisujące Rosję, trudno nie odnieść wrażenia, że ten kraj nie nadąża, powoli stacza się do roli państwa nie mającego nic do zaoferowania po za bzdurnymi groźbami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

https://twitter.com/Marekwalkuski?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1157036092664815616&ref_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.gazeta.pl%2Fwiadomosci%2F7%2C114884%2C25051730%2Ctrump-lubie-polakow-bo-placa-w-100-proc-za-instalacje-dla.html

"Zapytany przeze mnie o przesłanie do Polaków z okazji rocznicy #PW1944, Donald Trump odpowiedział: „Mam dużo szacunku dla Polski. Wiem, że Polacy mnie lubią a ja lubię ich. Wkrótce wybieram się do Polski. Oni budują dla USA instalację wojskową, za którą zapłacą w 100%”."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

MON prowadzi z Amerykanami rozmowy w sprawie lokalizacji kolejnej bazy, gdzie będą stacjonowali żołnierze USA w związku z deklarowanym przysłaniem tysiąca kolejnych wojskowych z tego kraju do Polski – powiedział PAP minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON rozmawiał o tym ostatnio z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem i doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Nawiązując do rozmów o zakupie F-35 poinformował, że resort rozważa opcje z offsetem lub bez niego.

Pojawiła się nowa inicjatywa, rozmawiamy na ten temat. Mamy uzgodnionych sześć lokalizacji, potwierdzonych podczas mojej rozmowy telefonicznej z sekretarzem obrony Markiem Esperem, ten dokument czeka na podpis prezydentów – powiedział minister.

Dodał, że ze względu na spowodowane nadchodzącym huraganem na Florydzie odłożenie wizyty prezydenta Donalda Trumpa, podpisanie tego dokumentu będzie możliwe, kiedy ta wizyta dojdzie do skutku. Spodziewamy się szybkiego określenia jej daty – zaznaczył. Siódma lokalizacja to nowe przedsięwzięcie, rozmawiamy na ten temat, być może uda nam się sfinalizować te rozmowy do czasu wizyty prezydenta Trumpa i będziemy mieli kolejny element w naszej umowie – zapowiedział.

To konkretna propozycja, którą wskazałem, rozmawiamy na ten temat, wspomniałem o tym również podczas rozmowy z ambasadorem Boltonem. Chociaż oczywiście te sprawy są uzgadniane z Pentagonem, zawsze podczas rozmów dzielę się tymi informacjami z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego – podkreślił.

Dziękowałem ambasadorowi Boltonowi za zaangażowanie. Zaangażowanie Narodowej Rady Bezpieczeństwa i jego samego miało znaczenie przy podejmowaniu decyzji z 12 czerwca i teraz – powiedział, nawiązując do deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Jak powiedział szef MON, zostało już uzgodnione, jakiego rodzaju wojska będzie reprezentować kolejny tysiąc żołnierzy amerykańskich. Na pytanie, czy będą to żołnierze przybywający z USA czy przerzucani z innego kraju stacjonowania, szef MON odpowiedział: Nie ma takiej informacji, nie zabiegałem o nią; traktuję te decyzje jako decyzje strony amerykańskiej. Nie sugeruję, nie wpływam na to, skąd ci żołnierze zostaną przesunięci. W interesie Polski jest, żeby większa liczba żołnierzy stacjonowała w naszym kraju; jest osiągnięciem negocjacyjnym, że w deklaracji z 12 czerwca zostało zapisane pojęcie trwałej obecności – podkreślił.

Naszym sukcesem, który potwierdzimy w kolejnej deklaracji, jest również ulokowanie w Polsce amerykańskiego dowództwa dywizyjnego. Będzie się znajdowało w Poznaniu, gdzie obecnie działa element dowódczy (Mission Command Element) – powiedział minister. W maju 2017 Amerykanie przenieśli z Niemiec do Poznania centrum dowodzenia, koordynujące działania wojsk USA na wschodniej flance NATO.

Błaszczak nawiązał także do rozmów o zakupie wielozadaniowych myśliwców F-35. W tej sprawie ciągle prowadzimy negocjacje. Wymieniłem się z ambasadorem Boltonem informacjami na temat stanu tych negocjacji, są one bardzo zaawansowane. Zależy nam, by Siły Powietrzne RP były wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. F-35 daje przewagę polskiemu lotnictwu i niewątpliwie wzmacnia jego zdolności – powiedział Błaszczak.

W negocjacjach dotyczących zakupu F-35 rozważamy także kwestie offsetu. Gdy kupiłem z offsetem system Patriot, byłem atakowany, że nasi partnerzy z Rumunii za identyczny system zapłacili mniej, ponieważ kupili zestawy bez offsetu. Kiedy znowu kupiłem zestawy artylerii rakietowej HIMARS tak jak Rumuni, bez offsetu, za praktycznie identyczną cenę, byłem atakowany, że zakupowi nie towarzyszy offset. Z tego widzę, że atak tak czy inaczej nastąpi, dlatego rozważamy dwie drogi – powiedział szef MON.

Zakup z offsetem jest oczywiście droższy, wymaga wyższych nakładów, zwrot offsetowy może być rozczarowujący. W przypadku Patriotów mówiono, że offset rozczarowuje, chociaż to są konkretne kompetencje dla polskich zakładów zbrojeniowych. Z drugiej strony transakcja bez offsetu byłaby tańsza i pozwoliłaby kupić większą ilość sprzętu. Rozważamy obie formuły, dyskutujemy na ten temat ze stroną amerykańską – dodał.

Zaznaczył, że w przypadku zakupu z offsetem "offsetobiorca płaci za to, że jego przemysł dysponuje pewnymi zdolnościami, wtedy cena produktu jest wyższa". Trzeba rozważyć obie opcje w kontekście tego, czy polski przemysł zbrojeniowy ma zdolności do produkcji elementów F-35 oraz faktu, że program F-35 został zamknięty i nie ma możliwości przystąpienia do produkcji tego samolotu, możliwości transferu technologii są z definicji bardzo ograniczone – podkreślił.

Pytany o drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła minister zaznaczył, że decyzje zależą od tego, jaki nowy radar wybiorą dla swoich wojsk Amerykanie, ponieważ taki sam typ ma wejść w skład polskich zestawów Patriot w przyszłości. Jeżeli chodzi o drugą fazę, czekamy na amerykańskie rozstrzygnięcie dotyczące dookólnego radaru. Strona amerykańska nie wypracowała jeszcze rozwiązania. Radar o polu obserwacji 360 stopni dla systemu Patriot wejdzie do wojsk amerykańskich i polskich w pierwszej kolejności – powiedział szef MON.

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/606483,blaszczak-amerykanieo-wojsko-usa-zakup-f-35.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentagon opublikował listę 127 inwestycji wojskowych o łącznej wartości 3,6 mld dol., których realizacja zostanie wstrzymana, aby przesunąć te środki na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Na liście jest też pięć obiektów z Polski o wartości 130,4 mln dol. Listę inwestycji opublikował Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

[...]

Traci też Polska

W przypadku Polski skasowano pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI): magazyn paliwa w bazie lotniczej w Powidzu oraz niesprecyzowane, jeśli chodzi o lokalizację przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz dwóch punktów zbornych. Koszt najdroższej z tych inwestycji - magazynu amunicji - miał wynieść 52 mln dol.

Przy czym łączna wartość tych pięciu pozycji - 130,4 mln dol. - jest mniejsza niż we wstępnej, przedstawionej w marcu wersji listy. Wtedy wartość zagrożonych inwestycji w Polsce wynosiła 144,4 mln dol.

 

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-pentagon-wstrzymuje-inwestycje-z-polsce/8lk6vg1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie