Skocz do zawartości

Resort rolnictwa dał Czartoryskiemu zielone światło na odzyskanie pałacu w Sieniawie


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ucichła i nie ucichnie dłuższy czas sprawa Kolekcji...

A przy okazji:

Pałac rodziny Czartoryskich w Sieniawie został przejęty przez państwo niezgodnie z prawem - uznało pół roku temu ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Ta decyzja oznacza, że spadkobierca pałacu Adam Karol Czartoryski ma otwarte drzwi, by domagać się zwrotu nieruchomości - pisze Gazeta Wyborcza". Problem w tym, że pałac został już wyremontowany za państwowe pieniądze.

Pałac w Sieniawie na Podkarpaciu został przejęty przez państwo wraz ziemią na mocy reformy rolnej z 1944 r. Dziś to państwowy, wysokiej klasy hotel z restauracją, kortami tenisowym, parkiem, letnim pałacykiem. Ma 56 pokoi, apartamenty; odbywają się tu konferencje i prywatne imprezy" - czytamy w GW".

Przejęcie niezgodne z prawem

Na wniosek Adama Karola Czartoryskiego resort rolnictwa zbadał, czy przejęcie pałacu było zgodne z prawem. Pół roku temu wiceminister Zbigniew Babalski uznał, że nie, ponieważ - jak tłumaczy resort - zespół pałacowo-parkowy nie podlegał przejęciu na cele reformy rolnej.

Decyzja PiS-owskiego ministra rolnictwa oznacza, że Czartoryski ma otwarte drzwi, by domagać się od państwa zwrotu wyremontowanej za państwowe pieniądze nieruchomości" - pisze dziennik.

Nie wiadomo tylko co z pieniędzmi, włożonymi w remont pałacu, który w latach 80. popadł w ruinę. Zajął się tym kombinat rolniczy Igloopol, który w rewitalizację zainwestował miliony.

- Poszło na to ponad 100 mln zł, odbudowaliśmy też oficyny dworskie i spichlerz. Objeżdżałem desy, by znaleźć meble do wnętrz. Zrobiliśmy wszystko zgodnie z dokumentacją konserwatora, dodaliśmy tylko łazienki, których tam wcześniej nie było - powiedział GW" Edward Brzostowski, ostatni szef Igloopolu. - Jeśli ktoś chce oddać Czartoryskim Sieniawę, to co z pieniędzmi, które włożyliśmy w odbudowę? Pochodziły z zysków państwowego przedsiębiorstwa - dodaje.

Igloopol już nie istnieje, a pałac przekazano Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Ta wydała na remont kolejne 26 mln zł.

Pieniądze nie do odzyskania?

Prawnik zapytany przez gazetę uważa, że trudno będzie odzyskać te pieniądze. - Jeśli majątek został przejęty niezgodnie z prawem, to remont był ryzykowny - powiedział.

Resort rolnictwa nie wspomina, czy - jeśli Czartoryscy odzyskają pałac - będzie się domagał zwrotu poniesionych na remont nakładów" - pisze GW".

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/przeglad-prasy-czartoryski-moze-odzyskac-palac-w-sieniawie,835002.html

I tak 700 czy 800 mln poszło w piach...

Jedno trzeba przyznać- mają rozmach [...]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo zmień źródło informacji na wiarygodne.

Adam Karol Czartoryski nie będzie walczył o pałac w Sieniawie. Już dawno się go zrzekł, to koniec sprawy


http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/adam-karol-czartoryski-kolekcja-czartoryskich,225,0,2405089.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Pytanie za 100 pkt

W jakim celu, skoro wg

http://www.mkidn.gov.pl/media/po2017/dokumenty/umowa_ruchomosci.pdf

Ordynacja przeszła zgodnie z przedmiotową Umową na rzecz Skarbu Państwa, min. Zbigniew Babalski wydaje decyzję, że Sieniawka nie powinna podlegać pod reformę rolną?

Porządki robią?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie