Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Archeolog: mamy dowody na obecność rzymskich legionistów na terenie Polski

Recommended Posts

Na terenie Kujaw nawet 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego - powiedział dr hab. Bartosz Kontny.

- Wśród wielu przekazanych przedmiotów metalowych były również liczne okucia ze stopu miedzi. Okazało się, że są to unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego oraz stroju rzymskich legionistów. Wiele z nich to zabytki unikatowe w tej części Europy - powiedział dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW, który dokonał ich identyfikacji.

Archeolodzy zaalarmowani znaleziskami dostarczanymi przez poszukiwaczy skarbów sami udali się w teren, gdzie przeprowadzili zarówno wykopaliska, jak i badania powierzchniowe. W ten sposób w ostatnich miesiącach zespół pod kierunkiem Marcina Rudnickiego z Instytutu Archeologii UW natrafił na kolejne zabytki o podobnym charakterze.

- To pierwsze bardzo mocne dowody na faktyczną obecność rzymskich żołnierzy na obszarach dzisiejszej Polski - uważa Kontny.

Wśród unikatowych zabytków są metalowe zawieszki, które zdobiły rzemienie rzymskiego oporządzenia końskiego. Miały kształt fallusów lub wulw (żeńskiego łona). - Były to amulety, które miały zapewnić szczęście i chronić przed złymi siłami, czyli miały znaczenie apotropaiczne - opowiada dr hab. Kontny.

Jako prawdziwy unikat wśród analizowanych zabytków archeolog wskazuje pozłacaną, miedzianą aplikację pasa biodrowego. Przedstawia ona włócznię beneficiariusa, czyli wysokiego rangą oficera armii rzymskiej. - Był to atrybut jego władzy - uważa archeolog.

Tak duże nagromadzenie podobnych rzymskich przedmiotów w innych miejscach na terenie barbarzyńskiej Europy - np. w środkowych Niemczech (gdzie np. werbowano miejscową ludność do legionów) jest jednoznacznie wiązane z fizyczną obecnością Rzymian.
Kujawy ważnym punktem?

- Jednak takich punktów jest zaledwie kilka na mapie Europy - zaznacza archeolog. W jego ocenie tak duże nagromadzenie zabytków związanych z obecnością Rzymian w rejonie Kujaw świadczy o tym, że obszar ten również musiał stanowić regionalne centrum kulturowe i społeczne. - Mogło być również związane ze szlakiem bursztynowym - Rzymianie bardzo cenili ten surowiec - dodaje naukowiec.

W opinii archeologa Rzymianie mogli trafić na obszar dzisiejszych Kujaw z kilku powodów - innych w zależności od okresu, bo zabytki świadczące o ich obecności mają od 2 do 1,6 tysiąca lat.

Pod koniec okresu starożytności Rzymianie mogli zapuszczać się w rejon Kujaw, aby zwerbować wśród Germanów żołnierzy do armii - w tym okresie w legionach służyli również barbarzyńcy, czyli osoby spoza Cesarstwa Rzymskiego. Natomiast pod koniec I w. n.e. Rzymianie mogli trafić na ten teren na prośbę Lugiów (Wandalów) walczących ze Swebami. Archeolodzy uważają, że wśród przedstawicieli kultury przeworskiej (zamieszkującej m.in. teren Kujaw w pierwszych wiekach naszej ery) byli również Lugiowie.

- Z zapisów rzymskiego historyka Kasjusza Diona wynika, że cesarz Domicjan wysłał im na pomoc stu jeźdźców. Nie możemy wykluczyć, że niektóre z odkrytych przez nas zabytków to element wyposażenia należącego do jednego z nich - uważa archeolog.

Badania w rejonie Gąsek i Wierzbiczan prowadzone były w ramach projektu NCN Maestro Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły", którym kieruje prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW.

http://kujawsko-pomorskie.onet.pl/archeolog-mamy-dowody-na-obecnosc-rzymskich-legionistow-na-terenie-polski/zfngbnx


Hmmmm.... Import niemożliwy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tam import. A taki rzymski legionista nie brzmi lepiej?
W 1982 roku nie twierdzono tak kategorycznie, a jednak odnaleziony przedmiot był o wiele ciekawszy:

http://um.pabianice.pl/artykul/110/637/helm-rzymskiego-legionisty

Share this post


Link to post
Share on other sites
- Z zapisów rzymskiego historyka Kasjusza Diona wynika, że cesarz Domicjan wysłał im na pomoc stu jeźdźców. Nie możemy wykluczyć, że niektóre z odkrytych przez nas zabytków to element wyposażenia należącego do jednego z nich - uważa archeolog."

Jeździł po Kujawach i się pomału rozsypywał.. całkiem jak C3PO

Share this post


Link to post
Share on other sites
A gladius (miecz rzymskiego legionisty) eksponowany w Muzeum Śląskim w Katowicach jest dowodem na to, że pierwszą kopalnię węgla kamiennego na terenie Górnego Śląska zbudowali legioniści Cezara?
Co to za fantasta się wypowiada? Miałem zajęcia na studiach (I rok) z dr. Mateuszem Żmudzińskim (archeolog), który uczestniczył w wykopaliskach na rzymskim obozie w Novae (obecna Rumunia). Mówił nam, skąd poza imperium rzymskim wzięły się legionowe artefakty.
Tzw. ludy barbarzyńskie używały rzymskiej broni - po pierwsze zdobycznej (np. wojny markomańskie za Marka Aureliusza), po drugie - z handlu. Wywóz broni poza limes był surowo zabroniony i ostro karany, natomiast pokusa zarobku była zbyt wielka dla rzymskich kupców (wtedy też łamano prawo :D).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od lat wiadomo gdzie najdalej dotarly w Europie Srodkowej legiony rzymskie, ale jak widac sa jeszcze ludzie ktorzy mysla ze jest inaczej. Jakos nie potrafie sobie wyobrazic 3 turm kawalerii rzymskiej przenikajacej Barabricum przez ponad 1000 kilometrow i bez strat docierajacej pod Lodz. To nie byli mityczni komandosi Specnazu z ksiazek Suworowa:).
Kolega wirakocza slusznie sugeruje, ze to jest skok na granta z Projektu NCN Maestro, a nie cos majacego zwiazek z prawdziwa nauka. Typowa sytuacja na naszych uczelniach, slabo oplacana kadra zmuszona jest do kombinowania jak i gdzie skubnac cos dla siebie. Patologiczne, ale prawdziwe do bolu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rżnięcie głupa w mediach to jedna z metod marketingowych. Inna sprawa, to poziom dziennikarzy". Ktoś kto pisze o 45mm pistolecie" albo o 50mm karabinie maszynowym po prostu jest laikiem który wziął się za coś, na czym się nie zna. Natomiast błędy stylistyczne i ortograficzne w publikowanym tekście, to przejaw debilizmu utrwalonego przez polski system edukacji. Oczywiście są tacy, którzy MUSIELI zostać dziennikarzem w redakcji WUJKA, bo do innej pracy się nie nadawali. Są to tzw. Geniusze od Urodzenia. Nie wiem co lepsze........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rżnięcie głupa w mediach to jedna z metod marketingowych."
Peter, myślałem że hasło: ieważne jak, byleby o mnie mówili" dotyczy tylko celebrytów. Mówisz, że archeologów też? :P

Natomiast błędy stylistyczne i ortograficzne w publikowanym tekście, to przejaw debilizmu utrwalonego przez polski system edukacji."
To też dowód na to, że kiedyś słuszną rzeczą było zatrudnianie w redakcjach korektorów (zdaje się, że będących jednocześnie cenzorami...). Pytanie, czy warto taki tekst poprawiać, czy lepiej napisać go od nowa? Czytałem niedawno lokalną powiatową gazetę z terenu Dolnego Śląska. Niektóre teksty pisały chyba osoby z wykształceniem podstawowym niepełnym...

Są to tzw. Geniusze od Urodzenia."
Mało to takich w naszym kraju (w każdej zresztą branży)? Dwa lata temu na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spotkałem gościa w koszulce tzw. patriotycznej z napisem Patriota od urodzenia". Miałem ochotę przepytać gościa z zakresu historii Polski (ach te nauczycielskie zapędy :P). Wynik mógłby być ciekawy :D
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information