Jump to content

Nowe śmigłowce dla policji. Polska chce kupić dwa Black Hawki


Recommended Posts

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe-smiglowce-dla-policji-polska-chce-kupic,169,0,2402985.html

Nowe śmigłowce dla policji. Polska chce kupić dwa Black Hawki

Wielozadaniowe śmigłowce produkowane dla armii USA będą służyć w polskiej policji. Polska negocjuje prócz tego zakup kolejnych dwóch maszyn.
Z dokumentów, do których dotarło "Radio ZET wynika, że Polska zamierza kupić dwa śmigłowce typu Black Hawk UH-60M.

Najprawdopodobniej będzie z nich korzystała policja. Amerykański koncern Lockheed Martin szuka specjalisty do obsługi śmigłowca na terenie Polski."
Link to post
Share on other sites
Polska policja kupuje w tajemnicy amerykańskie śmigłowce?

Polska zamierza zakupić dwa wielozadaniowe śmigłowce Black Hawk UH-60M produkowane dla armii USA. Maszyny są warte miliony. Zdaniem opozycji w takich sytuacjach wypada rozpisać przetarg. A do tej pory o przebiegu transakcji nie informowano opinii publicznej. PO chce zwołania sejmowej administracji i spraw wewnętrznych, która miałaby zbadać, jakie zobowiązania zostały zawarte w tej sprawie.

Oprócz tego toczą się rozmowy o nabyciu kolejnych dwóch maszyn. Jak podaje „Radio Zet”, chodzi o lekkie śmigłowce patrolowo-obserwacyjne także dla polskiej policji. Na razie jednak nie wydano oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Wiceszef komisji administracji i spraw wewnętrznych, poseł PO Marek Wójcik zapowiedział więc podczas czwartkowej konferencji prasowej, że partia złoży wniosek dotyczący wyjaśnienia okoliczności zakupu śmigłowców, który jeszcze dziś ma trafić do Sejmu. Przedstawiciele opozycji domagają się, by zwołać specjalne posiedzenie, na którym mieliby stawić się szef MSWiA, Joachim Brudziński, oraz komendant główny policji, Jarosław Szymczyk.

Tajemnicze transakcje

– Opinia publiczna w Polsce, o tym, że policja kupuje śmigłowce, dowiaduje się nie z informacji ministra spraw wewnętrznych, ale dlatego, że amerykański koncern Lockheed Martin prowadzi rekrutację w Stanach Zjednoczonych na stanowisko serwisanta dla helikopterów Black Hawk, które wykorzystuje polska policja – podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie i dodał: - Problem polega na tym, że obecnie polska policja nie dysponuje helikopterami Black Hawk -.

Zdaniem Wójcika wszystko wskazuje na to, że MSWiA „zaawansowane rozmowy” z koncernem Lockheed Martin prowadzi z nieuzasadnionych przyczyn w tajemnicy. Warto dodać, że ewentualna finalizacja transakcji może kosztować polski budżet nawet setki milionów złotych. Poseł zwraca uwagę, że, choć modernizacja policji jest jak najbardziej potrzebna, to powinna przebiegać w sposób możliwie jak najbardziej „transparentny”.

W ocenie przedstawiciela PO pod uwagę przy realizacji tak dużego zlecenia należałoby rozpatrzeć oferty co najmniej kilku potencjalnych wykonawców. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby ogłoszenie przetargu. – Żądamy jawności w tej sprawie po to, żeby wybierać sprzęt, który jest z jednej strony cenowo najkorzystniejszy, natomiast z drugiej strony sprzęt, który również będzie spełniał wszystkie standardy i oczekiwania, które mają polscy policjanci – zaznaczył Wójcik.

PiS nie widzi niczego dziwnego

Inną opinię na ten temat prezentują jednak członkowie PiS-u. Szefa komisji administracji i spraw wewnętrznych, Arkadiusz Czartoryski w rozmowie z PAP przyznał, że pospieszne zwoływanie posiedzenia nie jest do końca uzasadnione, ponieważ do końca kwietnia szef MSWiA ma obowiązek przedstawić przed Sejmem sprawozdanie z realizacji programu modernizacji polskiej policji.

– W tym kontekście uważam, że nie ma potrzeby jakiegoś szczególnego przyspieszania posiedzenia komisji. Ale oczywiście Platforma Obywatelska – korzystając z regulaminu Sejmu – ma prawo składać każdy wniosek, w każdej chwili – stwierdził. Czartoryski zaznaczył, że w takim sprawozdaniu szefa MSWIA znajdują się zwykle „nie tylko inwestycje budowlane, ale i elementy wyposażenia polskiej policji”, w tym wszelkiego rodzaju pojazdy czy broń.

http://www.newsweek.pl/polska/polityka/polska-policja-kupuje-w-tajemnicy-drogie-amerykanskie-smiglowce,artykuly,425951,1.html?src=HP_Section_2
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
- Parametry techniczne, którymi dysponuje ten sprzęt, nie są żadną tajemnicą. Są ogólnie dostępne również i na stronach internetowych. I w oparciu o te informacje przeprowadzono głęboką analizę możliwości poszczególnych modeli oferowanych na rynku - wyjaśniał szef policji. Na tej podstawie stwierdzono, iż wymogi służby spełnia tylko S-70i Blackhawk.

Przecież śmigłowce kupuje się w dowolnym sklepie ze śmigłowcami... Na co drugim rogu takie są.
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Krajowa Izba Odwoławcza, na wczorajszym posiedzeniu, odrzuciła złożone przez Airbus Helicopters odwołanie na procedurą pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Policji. Airbus Helicopters nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki”. W związku z decyzją KIO można się spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jarosława Szymczyka, umowa na dostawę Black Hawków dla Policji zostanie podpisana „w najbliższym czasie”.
http://www.infosecurity24.pl/news-infosecurity24-kio-odrzucila-odwolanie-airbusa-w-sprawie-black-hawkow-dla-policji
Link to post
Share on other sites
S-70i i UH-60M to, mimo zewnętrznego podobieństwa, dwa różne śmigłowce. Rzecz się ma cały czas o te same dwa egzemplarze S-70i, których nie ma kto odebrać w Mielcu, o których mówił Antoni dwa lata temu. Paradoks polega na tym, że one rzeczywiście nadają się do Policji jako następca starych ósemek", ale politycy, którzy o tym decydują, zdają się o tym nie wiedzieć :-)
Link to post
Share on other sites
Umowę na dostawę maszyn Black Hawk S-70i podpisali dzisiaj w siedzibie Polskich Zakładów Lotniczych - PZL Mielec Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec. Śmigłowce Black Hawk będą wspierać policyjnych antyterrorystów i zastąpią wysłużone już ponad 35-letnie Mi-8.
http://www.defence24.pl/black-hawki-dla-policji-kontrakt-podpisany-w-mielcu--
Link to post
Share on other sites
Najstarszy śmigłowiec, którym dzisiaj dysponuje polska policja ma 47 lat. Najmłodszy do dziś miał lat 13. To był ostatni dzwonek na to, aby wdrożyć ten program modernizacji - podkreślił Brudziński"

Z ciekawości- jaki jest średni wiek Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 będących na wyposażeniu LWP?
Link to post
Share on other sites
Według informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wypracowana, dzięki dziś podpisanemu kontraktowi procedura, może zostać wykorzystana również w zakupach przeprowadzanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej"
Jest to zdanie z artykulu na Defence.PL


Czlowieksniegu - ciekawości- jaki jest średni wiek Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 będących na wyposażeniu LWP?"
Są tak stare jak policyjne- jak widzisz ścieżka została przetarta i niedługo WP też zacznie zakupy tym sposobem.
Tak na marginesie Airbus ma kiepskich prawnikow , któży nawet terminów nie potrafią sprawdzić.
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
http://www.infosecurity24.pl/lekkie-smiglowce-dla-policji-podejscie-drugie

Lekkie śmigłowce dla Policji - podejście drugie

* Policja rozpisała przetarg na dostawę 3 lekkich śmigłowców jednosilnikowych;
* Dostawa ma zostać zrealizowana do grudnia 2019 roku;
*To drugi przetarg na dostawę jednosilnikowych maszyn dla Policji w ostatnim czasie, poprzedni został unieważniony z powodu przekroczenia budżetu.

Komenda Główna Policji ponownie rozpisała przetarg na 3 lekkie śmigłowce jednosilnikowe, których dostawa ma zostać zrealizowana do grudnia 2019 roku. Procedura rozpoczęta w ubiegłym roku, i zakończona w kwietniu, została anulowana ze względu na przekroczenie budżetu, wynoszącego 53 mln zł.

Przyczyną wysokiej wyceny jedynej złożonej wówczas oferty, która o połowę przekraczała wyasygnowane środki, był krótki termin dostawy, który mijał w grudniu bieżącego roku. Wynikał on z wymogu spożytkowania środków przeznaczonych na zakup śmigłowców w ramach budżetu na 2017 rok i zamknięcia procedury do 20 grudnia 2017.

W obecnym postępowaniu, termin realizacji określono na 13.12.2019, tak więc okres dostawy nie powinien wpływać tak bardzo na cenę jak w poprzednim przetargu, o ile procedura zostanie zakończona terminowo. Oferty będzie można składać do 28.08.2018 roku. W ich ocenie 50 proc. będzie stanowić cena, osiągi i cechy konstrukcyjne to 24 proc., cechy eksploatacyjne to kolejne 24 proc., a 1 proc. związane będzie ze szkoleniem i gwarancją.

W zakresie wymagań technicznych wobec nowych maszyn oparto się na parametrach wypracowanych dla poprzedniego postępowania. Lekkie śmigłowce dla Policji mają więc przewozić co najmniej 3 pasażerów i dwuosobową załogę, która dysponuje awioniką cyfrową (glass cocpit) dostosowaną do lotów w goglach noktowizyjnych i wyposażoną w przyrządy umożliwiające lot w dzień i nocą bez widoczności terenu. Śmigłowce mają być też wyposażone w dwukanałowego autopilota jak również system zapisu (czarna skrzynka) co najmniej 8 godzin lotu. Systemy łączności mają być zgodne ze standardami lotniczymi i policyjnymi (GSM i TETRA).

Co istotne, śmigłowce pomimo ograniczonego wyposażenia jakie przewidziano w przetargu, muszą mieć możliwość instalacji specjalistycznych systemów pokładowych. Może to być np. wyciągarka o udźwigu 160 kg. W celu umożliwienia zamontowania głowicy obserwacyjnej wymagane jest podwozie zapewniając prześwit co najmniej 55 cm. Maszyny mogą być doposażone w zdalnie sterowane reflektory typu szperacz oraz optoelektroniczną głowicę obserwacyjną o masie do 30 kg, zdolną do obserwacji w świetle widzialnym i podczerwieni. Wraz z głowicą ma istnieć możliwość instalacji rejestratora obrazu, stanowiska operatora głowicy z możliwością komunikacji i transmisji obrazu do stanowisk naziemnych.

Jeśli chodzi o osiągi i wymagania techniczne dotyczące platformy, to nią śmigłowiec ma być napędzany jednym silnikiem ze sterowaniem cyfrowym FADEC. Maszyna ma też posiadać co najmniej trzyłopatowy wirnik nośny. Nowe policyjne śmigłowce mają osiągać prędkość przelotową co najmniej 215 km/h oraz zasięg 500 km, pozostając w powietrzu nie mniej niż 3 godziny. Pułap ma sięgać 2 tysięcy metrów bez efektu ziemi. Oprócz załogi maszyna ma być zdolna przewozić co najmniej 3 osoby lub 350 kg ładunku.

Postepowania oprócz 3 śmigłowców obejmuje również wsparcie ich eksploatacji oraz szkolenie pilotów i personelu naziemnego. Zgodnie z harmonogramem, płatności za kontrakt maja być realizowane odrębnie za zrealizowane elementy takie jak dostawy kolejnych maszyn, dostarczenie dokumentacji oraz szkolenie załóg i personelu. Całość powinna zakończyć się nie później niż 13.12.2019 roku.

Potrzeba szybkiego wprowadzenia do służby nowych maszyn jest nagląca. Służbę w Policji pełnią dziś na przykład śmigłowce Mi-2 pochodzące z pierwszej połowy lat 70-tych ubiegłego wieku, czy wyprodukowany w 1983 roku śmigłowiec Mi-8T, będący podstawowym środkiem transportu dla Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Nieco wyższy poziom reprezentują trzy maszyny W-3 Sokół wyprodukowane w latach 1990-1993. Najnowocześniejsze śmigłowce w Policji to trzy amerykańskie maszyny firmy Bell. Jest to jeden dwusilnikowy Bell 412 w wersji VIP, który trafił do Policji z Sił Powietrznych RP oraz dwa używane, jednosilnikowe śmigłowce Bell 206. Losy najmłodszej z tych maszyn, wprowadzonej do służby w 2011 roku, pokazują dobrze dotychczasową sytuację w policyjnym lotnictwie. Maszynę kupiła w Japonii łódzka komenda wojewódzka policji, natomiast z powody braku pieniędzy na jej przemalowanie, Bell 206 lata w czerwono-czarnych barwach poprzedniego właściciela. O jego obecnym przeznaczeniu informuje tylko biały napis „POLICJA”.

Pozyskanie nowych maszyn jest bardzo istotne i widać, że Policja w ostatnim czasie stara się ten problem rozwiązać. W tym zakresie w maju podpisano co prawda umowę na zakup dwóch śmigłowców Black Hawk, jednak są to średnie maszyny transportowe dla jednostek antyterrorystycznych. Tymczasem równie paląca jest potrzeba pozyskania lekkich śmigłowców patrolowych, które wykorzystywane są w codziennych działaniach prewencyjnych i poszukowawczo-pościgowych. Obecnie jedyne lekkie jednosilnikowe śmigłowce w Policji to dwie używane maszyny Bell 206. W tej sytuacji zakupione w powyższym postępowaniu 3 śmigłowce będą pierwszymi, fabrycznie nowymi maszynami w swoje klasie, jakie trafią do Policji, od ponad ćwierć wieku. Należy spodziewać się, że w pierwszej kolejności zastąpią one najbardziej wiekowe, mające niemal pół, wieku Mi-2."
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...
http://www.infosecurity24.pl/policja-podpisze-umowe-na-trzeciego-black-hawka-znamy-date

Policja podpisze umowę na trzeciego Black Hawka. Znamy datę

O tym, że Polska Policja kupi trzeci śmigłowiec S-70i Black Hawk, poinformował we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński. Zapowiadał, że podpisanie porozumienia nastąpi „w najbliższych dniach”. Umowa ma zostać podpisana 19 listopada w Mielcu. W rozmowie z InfoSecurity24.pl informację tę potwierdził Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„W poniedziałek podpisujemy umowę na trzeci śmigłowiec Black Hawk” – poinformował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szef Policji podkreślił, że śmigłowce wielozadaniowe są niezbędne m.in. do wykonywania nałożonych na Policję zadań kontrterrorystycznych. Do podpisania umowy, podobnie jak ostatnio, ma dojść w zakładach PZL Mielec.

Środki na zakup trzeciego śmigłowca pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaciła ponad 142 mln złotych. Jak na razie nie wiadomo ile kosztować będzie trzecia maszyna. Podpisana 30 maja przez Policję umowa dotyczy też m.in. utworzenia infrastruktury niezbędnej dla eksploatacji śmigłowców oraz szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu maszyn Black Hawk.

Jak zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dwa zakupione wcześniej Black Hawki powinny znaleźć się w Policji jeszcze w tym miesiącu. „Pod koniec tego miesiąca oba śmigłowce trafią do Warszawy” – powiedział szef Policji.

Wielu ekspertów podkreśla, że używana obecnie w Policji śmigłowcowa flota jest przestarzała. O sytuacji w policyjnym lotnictwie mówił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych. "Lotnictwo Policji jest obecnie w bardzo złej sytuacji sprzętowej. Można nawet powiedzieć, że w stosunku do potrzeb, i uwzględniając stan wyposażenia – formacje śmigłowcowe istnieją jedynie w formie szczątkowej. Dlatego powtarzam - niezależnie od sposobu, w jaki zostaną pozyskane śmigłowce, powinno to być bezzwłocznie realizowane - mówił Wroński. Przypomnijmy, Dziś Policja dysponuje dziś 10 śmigłowcami: jeden Bell-412, dwa Bell-206, trzy W3/W-3A, dwa Mi-2 oraz dwa Mi-8."
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information