Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Podczas kontroli znaleźli w jego fiacie grot włóczni. Archeolodzy: Jest z wczesnego średniowiecza

Recommended Posts

Przemyt średniowiecznego grotu włóczni udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach. Zabytkowy przedmiot próbował nielegalnie wwieźć do Polski 54-letni obywatel Białorusi.

Podczas szczegółowej kontroli fiata kierowanego przez 54-letniego Białorusina funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli ukryty w skrzynce narzędziowej w bagażniku metalowy grot włóczni. Do próby jego przemytu przyznał się kierowca samochodu. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie sprawę karną skarbową rekwirując wykryty artefakt.

Ze wstępnej opinii ekspertów z zakresu archeologii z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wynika, że wykryty przez funkcjonariuszy grot jest zabytkiem archeologicznym pochodzącym najprawdopodobniej z wczesnego średniowiecza.

Szczegółowa ekspertyza artefaktu, która będzie przeprowadzona przez specjalistów w ramach wszczętego postępowania pozwoli na określenie jego wartości oraz pochodzenia. Tego typu militaria zwykle znajdowane są na terenach historycznych osad, w miejscach pochówków wojów i rycerzy lub na terenach toczonych w przeszłości bitew.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23206849,podczas-kontroli-znalezli-w-jego-fiacie-grot-wloczni-archeolodzy.html#Z_BoxNewsLinkImg&a=167&c=96

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tego typu militaria zwykle znajdowane są na terenach historycznych osad, w miejscach pochówków wojów i rycerzy lub na terenach toczonych w przeszłości bitew.......wow .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście grot zostanie oddany stronie białoruskiej? Przecież to dziedzictwo narodowe tamtego kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak sobie siedzę i myślę - a może by pozamykać wszystkich kierowców fiatów? Uważam, że statystycznie, na podstawie danych mediów to od początku roku najczęściej wykorzystywana marka samochodu przy przemycie tak cennych znalezisk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information