Jump to content

Misja Skarb". FOKUS TV


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
ja pier...co to ma być ta misja skarb" na TV Focus?... goście łażą po zasianym polu!!! kopią doły i wyciągają rzymskie monety fibule...w dupie mają kontekst archeologiczny...i niby szukają na legalu i na zlecenie konserwatora zabytków?!!! jak to?!
najpierw archeo forsują nowe ustawy a później szczują ludzi takimi programami? jednym wolno innym wara!? http://www.fokus.tv/wszystko-o/misja-skarb
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam! oczywiście nie powinienem w taki sposób wypowiadać się na forum.
Szkoda tylko, że pasjonaci historii, poszukiwacze, dzięki nowym regulacjom i takim programom są sprowadzeni do roli biernych obserwatorów wg zasady popatrz, ale nie dotykaj" (a'propos cytowanych w programie paragrafów KK - ku przestrodze oglądających).
Może warto zadać pytanie np. panu konserwatorowi z Sandomierza jak to jest możliwe, że w programie Misja Skarb" poszukujący jakoś nie(?) niszczyli stanowisk archeologicznych, a wydobywając łopatą znaleziska z ziemi nie(?) niszczyli bezpowrotnie kontekst archeologicznego, który dla środowiska archeologów bywa ważniejszy od samego znaleziska!
Na dodatek w programie pokazano, że to całkiem normalne, gdy kilku gości, bez żadnej refleksji łazi po obsianym, zielonym polu, depcząc źdźbła młodego zboża...nie zwróciłem tylko uwagi czy zasypują dołki po sobie ;D ...żenada!

Link to comment
Share on other sites

i w tym co napisałeś jest sedno i sens niezrozumiały...

im wolno, nie mają dylematów moralnych, że obsiane depczą, nie mówi się o kontekście znaleziska i innych tego typu.

Dla większości, którzy nie prą na szkło, nie lansują się a robią to samo (bez niszczenia obsianych pól) - pozostają tylko prokuratorzy, sądy i paragrafy...

Zawsze ciekawiły mnie te konteksty archeologiczne" występujące w warstwach ornych (ok. 50-60 cm chyba) lub warstwach humusu (ok. 40 cm chyba)... próbuję rzeczowo się czegoś w tym temacie dowiedzieć, ale nikt nic... kamień w wodę.

A na jakich głębokościach pracuje średniej klasy wykrywacz?
Jakie konteksty archeologiczne można w ten sposób bezpowrotnie zniszczyć na polu ornym?
Dlaczego archeolodzy warstwę orną (humusu) z dziecinną łatwością zdejmują i wywożą w cholerę nie poświęcając jej więcej czasu niż wymaga splunięcie?

Poszukiwacz w takich warstwach może coś znaleźć archeologicznego, ale bez większego kontekstu. Jego znalezisko może jedynie dać powód do podejrzeń, że w tym miejscu mogło coś się dziać i mógłby dać powód archeologom do dokładniejszego zbadania takiego tematu. A dlaczego tak się nie dzieje i raczej nie będzie się dziać?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 11:25 13-04-2018
Link to comment
Share on other sites

chyba należy zawiadomić odpowiednie władze o domniemaniu popełnienia przestępstwa!!!

...Bohaterowie serialu "Misja Skarb – Michał "Kiler Antczak, Dawid "Prospektor Stec oraz Mariusz "Mario Dyna, na co dzień poszukiwacze ze Stowarzyszenia "Sakwa, otrzymują zlecenie od sandomierskiego konserwatora dr. hab Marka Florka. Chodzi o zbadanie okolic miejscowości Brzezie..."

Panowie, od kiedy to jakieś stowarzyszenie dostaje ZLECENIE(!?) od WKZ-u ....to są jakieś jaja!!! do tej pory
myślałem, że po to szkoli się na archeologów, by to oni prowadzili rozpoznanie i badania archeologiczne a nie jakieś tam stowarzyszenia... czy to jest zgodne z prawem i przepisami?!!!

polecam ;D: http://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/misja-skarb-spektakularne-znalezisko-odkryte-w-trakcie-produkcji-serialu/q292grq
http://web.facebook.com/Misja-skarb-serial-telewizyjny-FOKUS-TV-105035956994885/?_rdc=1&_rdr

-----------------
jak wklejasz linki, to kasuj literkę S z https - wtedy linki będą aktywne.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 12:48 13-04-2018
Link to comment
Share on other sites

Ciekawe co powie życzliwy rolnik, na którego polu wykopali rzymskie artefakty, kiedy na środku pola zakoczują mu archeolodzy?
Przykro, że większość z nas może sobie popatrzeć a niektórzy to i owszem mogą pokopać do woli (czasem nawet z użyciem ciężkiego sprzętu)
Link to comment
Share on other sites

Żenujące przedstawienie,i tyle.Jeden z występujących tam sympatycznych panów posiada w Łodzi firmę archeologiczną-kasuje bidne żuczki ,co chcą na własnej ziemi dom wybudować-a tam panie straszna strefa ochrony-taka ,że ola boga patyka nie wbijesz,i nadzór panie kosztowny jest wręcz niezbędny.
Uważam ,że jest to program propagandowy mający na celu pokazać wspaniałych odkrywców w akcji-jak to oni odnajdują cenne skarby,gdyby nie oni,to te skarby wpadły by w ręce rabusiów.
Szkoda tylko ,że na końcu miły sympatyczny pan nie apeluje do widzów-TY TEŻ MOŻESZ DZIAŁAĆ-WSTĄP DO PZE !!!
Link to comment
Share on other sites

Generalnie: archeolog wypowiadający się o monetach, nie ma zielonego pojęcia o tym dlaczego wprowadzono szelągi Jana Kazimierza. Pamiętam, że coś wspominał o raku srebra" :XDDDD. Gdy później na ekranie widać ładnego orta bydgoskiego Jana Kazimierza z 1668 r. i mówi o ortach. No to skoro był brak srebra to skąd te orty? :XD Nie mówiąc już, że gadał głupoty o iesławnym Tytusie Boratynim". O denarze pośmiertnym Faustyny nie będę już pisał. Nie przyłożono się merytorycznie pod kątem numizmatycznym
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information