Skocz do zawartości

Czy ktoś szukał w okolicach Białołeki i Nieporętu?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o walki w tej okolicy to dość dobrą książką na ten temat jest pozycja pt. Front wschodni a powstanie warszawskie" Tadeusza Sawickiego.
Wiele z moich wypadów było nią zainspirowanych i efekty niczego sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 543
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witaj Piorek i Dunkan!!! Dunkan piszesz o jakiejs jednosce p-lot,,HG'', powiedz w jakim rejonie ona walczyła,Czy w rejonie Białołeki czy nie? Piorek A jesli chodzi o walki to nie moge sie zgodzic z tobą że walki były tu słabe. Z tego co wiem to najwieksze rozegrały sie w rejonie Nieporęt-Wieliszew i białołeka-Choszczówka-Legionowo. W tym ostatnim rejonie na przełomie Pażdziernika 1944, niemcy nawet kontratakowali z sukcesem, ponieważ odbili wczesniej utracone pozycje nad Kanałem żerańskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znalazlem? W tym roku tylko dwa wypady w sumie ok. 6 godzin - jedna ziemianka dala garnek, pogrzebacz, szczatki skrzynki, pokrywa od magazynka MG iles, oliwiarka produkcji radzieckiej. Dalej luski pepesza z pol wiadra, kupa odlamkow i blach (ze 20 kilo, chyba zostane zlomiarzem) no i oczywiscie ozrywki"... Ale szukam tam gdzie zeznali swiadkowie czyli okolice drogi Zegrze-Debe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na pościk bo chyba to do mnie .
Książka Sawickiego jest niezła bo mopżna trafić w miejsca nie tylko na głównej linii ale też w miejsca mniejszych ognisk walk , dość dobrze zjeżdziłem tereny od Radzymina do Tłuszcza i pod Wołomin, Okuniew.
Długo by wymieniać fanty- min. sporo klamer ss , trochę blach , dużo miejsc po zniszczonych czołgach i samolotach ruskich niemieckich, amerykańskich raz kompletny oficer ss totenkopf i inni mniej kompletni i takie tam.
Pozdrawiam.

Michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Michałł!!!! A gdzie tą książkę można dostać? No i czy obiło ci sie o uszy wzgórze 103 lub 104 gdzie odpierał ataki Pułk SS Germania? Szukałeś tam?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książkę wyszperałem na makulaturze, a temat wzgórz nie jest mi znany , pewnie tam byłem ale nazwy z wojskowych poziomic sa dla mnie zbyt enigmatyczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie chciało mi się rozszyfrowywać dokładnie jego blachy ale był na tyle komplet że oprócz odznaczeń i fajnych blach na rękawach , takie z runami niestety z cienkiej blachy i je zjadło ,miał prezerwatywy, zestaw do bicia wszy jakieś francuskie bilety wstępu na basen,jakieś dziwne małe fiolki, bransoletkę z polskich jednogroszówek i inne duperele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do michałła
Mam pytanie o tego oficera ss z dywizji totenkopf - Czy ułożenie szczątków wskazywało na to że został pochowany przez swoich, czy raczej wrzucony do dołu przez miejscowych? Jakie odznaczenia przy nim były?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co do książki Sawickiego to i owszem, jest dobra, ale też ze sporymi błędami. Niemniej polecam.

Broszurka, jak mówi mój dobry znajomy i znawca tego rynku (od kuchni), będzie za kilka tygodni, może jeszcze w kwietniu. Opisuje walki pod Warszawą od 27 VII 1944 po 1 XI 1944 (na wschodnim brzegu Wisły, łącznie z walkami na Pradze).

Nieporęt:
w ogniu walk pierwszy raz wieś Nieporęt znalazła się 29 VII 1944, kiedy to w jej rejonie do kontrataku na radziecką 103 BPanc przygotowywała się Grupa Bojowa Baler" z niemieckiej 19. DPanc. Potem pod Nieporęt front dotarł 31 VIII 1944 roku. Jego wschodniego przedpola broniły siły z pułku Gremania dywizji Wiking. Niemniej ok 3 IX radzieckie wojska zaprzestały czasowo ataków. Od 15 IX front był znów aktywny, niemniej dopiero w październiku 5 SS została stąd odrzucona pod Zegrze (bez dat, bo piszę z pamięci). Pod Nieporętem walczył wtedy batalion Germanii wzmocniony kilkoma działami pancernymi i artylerią (choć po dojściu Rosjan pod Różan dwa bataliony Germanii wraz z II batalionem Panther z 5 SS rzucono właśnie nad Narew), potem wsparty jeszcze drobnymi siłami z 3 SS.
Nieporęt zdobyła zaś ostatecznie 38 DStrzGw z 96 KA z 70A.

A wzgórze 104 było linią frontu od 1 do 15 IX 1944. Informacja o 24 czołgach radzieckich jest kwestionowana, choć faktycznie walki w tym rejonie były bardzo krwawe (1-3 IX i 10-15 IX)
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzgórza 104.......ostatnia nowość.Wydawnictwo
Militaria nr 186 tytuł Wiking" autor Jacek Solarz są mapy zdjęcia.... no i tekst..Dostępne także na Allegro.
Mam nadzieję że Bocian wybaczy ten tekst.
Ponadto mapy ,mapy i jeszcze raz mapy.....oraz dobre przygotowanie informacyjne.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Duncam.jeżeli piszesz że jest coś nie prawdą to należy pokazać kontrargumenty w postaci udokumentowanej.
Jeżeli autor tej książki Pan Jacek Solarz to przeczyta a Ty nie masz odpowiednich argumentów w postaci dowodów to nie chciałbym być w Twojej skórze.Kodeks Prawa Cywilnego jest czasami bardziej kosztowny" od Kodeksu Karnego.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie