Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1918- 1920.


Rekomendowane odpowiedzi

W tym przypadku to prawdopodobnie  własność właścicieli majątku, w którym 12 eskadra wywiadowcza kwaterowała...

A tutaj aż się prosi, aby stworzyć wątek o czworonożnych  towarzyszach doli i niedoli żołnierza polskiego. Fotografii jest przecież " opór" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zdjęcie z mojego archiwum. W nr. 49 "Lotnictwa z Szachownicą zamieszczono mój artykuł o kpt.obs.bal. Marianie Brochwicz-Trawińskim - "Na balonowym szlaku".

M.Trawiński dca IV Baonu Aeronautycznego (siedzi) wraz z oficerami kompanii aeronautycznej - Kraków-Prądnik, czerwiec 1922 r.

 

siedzi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Sedco Express napisał:

NN kursanci - szkoła Pilotów w Bydgoszczy.

Różne okularki.

 

okulary.png

Super zdjęcie, dziękuję. Diabeł za tym nie trafi, skąd te wszystkie okulary, bo one pewnie z połowy Europy.

Szkoda, że nie ma tutaj wątku o osobistym wyposażeniu pilota WP 1918-1939. Aż by się prosił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Sedco Express napisał:

Określenie producenta a właściwie kraju nie byłoby aż tak trudne. Wystarczy porównać kształt w/w okularów ze zdjęciami archiwalnymi pilotów A-W, Niemiec, GB i innych z tego okresu.

Tak, racja, aczkolwiek wydaje mi się, że po samych tylko Amerykańcach i ich wojskowych sklepach PX z I wojny mogło zostać w Europie tyle gogli lotniczych, że diabeł za tym nie trafi. Niestety Amerykanie nie zadbali o historię sklepów PX, a jest ona nie tylko ciekawa, ale i nie do ogarnięcia już dzisiaj, tak była gigantyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Tak, racja, aczkolwiek wydaje mi się, że po samych tylko Amerykańcach i ich wojskowych sklepach PX z I wojny mogło zostać w Europie tyle gogli lotniczych, że diabeł za tym nie trafi. Niestety Amerykanie nie zadbali o historię sklepów PX, a jest ona nie tylko ciekawa, ale i nie do ogarnięcia już dzisiaj, tak była gigantyczna.

Określenie producenta a właściwie kraju nie  byłoby aż tak trudne. Wystarczy porównać kształt w/w okularów ze zdjęciami archiwalnymi pilotów A-W, Niemiec, GB i innych z tego okresu.

Zapewne gogle były wśród zakupów dokonanych we Francji z demobilu po korpusie ekspedycyjnym USA przez Polską Misję Zakupów Wojskowych, inne być może ze zdobytych lotnisk w Polsce i z eskadr lotniczych Armii Polskiej gen. Hallera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Sedco Express napisał:

Zapewne gogle były wśród zakupów dokonanych we Francji z demobilu po korpusie ekspedycyjnym USA przez Polską Misję Zakupów Wojskowych, inne być może ze zdobytych lotnisk w Polsce i z eskadr lotniczych Armii Polskiej gen. Hallera.

Okay, dzięki za odpowiedź.

Ale właśnie z tymi poamerykańskimi goglami mógłby być problem identyfikacyjny. Ichnie wojskowe sklepy PX to kompletny żywioł; nikt tego pod względem historycznym nie ogarnia, a wielka szkoda. Cała masa rzeczy faktycznie wojskowych, ale też cała masa rzeczy producentów cywilnych i firm „no name”. Z II wojną jest zresztą ten sam problem. Nie mówię, że na sto procent mam rację, bo tego nikt by nie zaryzykował w tych warunkach, ale znając amerykańskie realia wyposażania sił zbrojnych poprzez sklepy PX od 1895 r. do dziś to wydaje mi się, że niektóre gogle zakupione przez WP II RP mogłyby się okazać niełatwe w identyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie