Jump to content
Sign in to follow this  
formoza58

Rekonstrukcja zwiadowcy 1 Batalionu Szturmowego.

Recommended Posts

Wątek zbierający materiały i zdjęcia, przedstawiające wygląd zwiadowców 1 Batalionu Szturmowego ( JW. 4101) w szczególności w początku lat osiemdziesiątych.
Jak jestem w temacie, poszukuję spodni us-u ( pas 110cm na wzrost 187) i czepiec od starej pianki oksywskiej".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defilada batalionu w początku lat osiemdziesiątych.
W przypadku munduru wyjściowego różnili się od reszty wojsk lądowych ( oprócz beretu bordowego ), naszywką wojsk powietrzno- desantowych na bordowej podkładce na lewym rękawie kurtki mundurowej i płaszcza, oraz ( jesli ktoś zdobył uprawnienia) odznaką skoczka umieszczoną umieszczoną nad lewą górną kieszenią kurtki mundurowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla odmiany przysięga poboru wiosennego.
Zwraca uwagę fason beretów różniący się od fasonu ówczesnej piechoty spadochronowej 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno- Desantowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwiadowca z batalionowej KSPł, lato 1981 rok.
Zwracają uwagę długie włosy, z racji charakteru działań jednostki. W razie zadania wykonywanego w cywilnym ubiorze były świetnym uzupełnieniem kamuflażu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwiadowcy KSPł. w latach siedemdziesiątych. Drugi od lewej ubrany w dwuczęściowego śpiocha", bieliznę pod skafander suchy Foka".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwaj zwiadowcy kompanii w dwuczęściowych Fokach". Ładnie widoczne łączenie części skafandra, za pomocą aluminiowej kryzy i szerokiego gumowego oringu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwiadowca kompanii na kursie III klasy płetwonurka GER w rejonie torpedowni na Babich Dołach w Gdyni, wiosną 1981 roku.
Zwraca uwagę jednoczęściowy wełniany śpioch", oraz jednoczęściowy skafander suchy Krogulec".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lato 1981.Zwiadowca kompanii ( w środku) ubierany podczas równoległego z ww. kursem III klasy GER, kursem II klasy (Dywersja Podwodna).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajne zdjęcia z (nie)fajnych czasów :-)

Już nie będę pytał, który to Ty jesteś na tych zdjęciach, ale powiedz coś innego. Jakim cudem te zdjęcia w ogóle istnieją? Młodziaki mojego pytania nie rozumieją, ale Ty na pewno.

W stanie wojennym kilkunastu moich kolegów wcielono do specpułku na Okęciu. Żaden nie ma zdjęcia z tamtych czasów, bo… wiadomo. Innych kilkunastu moich kolegów w stanie wojennym wcielono do TSWL. Żaden nie ma stamtąd zdjęcia. Po TSWL jeden trafił do WOSL to temu udało się z duszą na ramieniu zrobić kilka zdjęć przy TS-11. I to wszystko.

Mnie w stanie wojennym spotkał „zaszczyt” pracowania (jako specjalista cywilny) w ITWL. Terror tam był taki, że na przesłuchaniu w WSW lądowało się za przyjście do pracy w amerykańskiej kurtce M65. Tak samo lądowało się na WSW za przyjechanie do pracy samochodem na jajowatych numerach, jak ktoś nie zdążył zrobić z tym porządku przez wojną polsko-jaruzelską. Jak ja bym tam przyszedł do pracy choćby z najgłupszą Smieną 8M to z pierdla bym nie wyszedł chyba do 5 czerwca 1989 r.

Twoje zdjęcia są o – bądź co bądź – jednostce specjalnej z okresu, gdy nie można było sfotografować kibla na dworcu kolejowym, a na zdjęcia z powietrza miał pozwolenie jeden człowiek na całą Polskę, Lech Zielaskowski. No więc jakim cudem te Twoje zdjęcia istnieją?

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żadne z zamieszczanych przeze mnie zdjęć z jak wspomniałeś bądż co bądż jednostki specjalnej", nie pochodzi z okresu stanu wojennego.
:-) No widzisz, wiele przetrwało do dni obecnych, ale zapewniam, że nie jest to wynikiem cudów. I uwierz, że to nie był wielki wyczyn, czy poświęcenie pstrykać", mimo przedstawionych przez Ciebie zakazów i terroru, od lotnika do medyka" Powstawały podobnie jak w międzywojennej dobie zakazów tysiące fotografii wszystkich rodzajów broni. Np. istniał kategoryczny zakaz fotografowania jednostek Flotylli Pińskiej a mimo mniejszej ilości aparatów fotograficznych niż w latach powojennych, dzisiaj na ich podstawie możemy odtworzyć wygląd okrętów, ba nawet ze szczegółami. Podobnie jest z resztą MW, Broni pancernej, czy Lotnictwa.
Podobnie jest z tymi z (nie)fajnych czasów. Tysiącami zalegały, przechowywane, a w dobie komputerów i odmiany ujawniły się na nk, fc itp. Tak, ze nie wiem, czy na poważne zadałeś mi to pytanie?
Potraktowałem więc to poważnie i odpowiedziałem jak najbardziej poważnie.

Również pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze w kwestii kategorycznych zakazów fotografowania;-)
Na zdjęciu trzech zwiadowców kompanii i jeden ( drugi od lewej) Płetwal" z KS z Bolesławca na super hiper" strategicznej śluzie po ćwiczeniach na kursie II klasy.
W tym przypadku na kursie tym wzięła udział cała KSPł. z Dziwnowa z całym inwentarzem". Młody rocznik robił III klasę, starszy dwójkę"Resztę kursu II klasy Dywersja Podwodna" stanowili kursanci z różnych okręgowych kompanii specjalnych. Muchomory" ze Szczecina, Bolesławca i Krakowa, Moczydupki" z Wrzeszcza i Zające". Wśród nich jeden z w cywilu był zawodowym fotografem i towarzyszył na zajęciach od początku do końca. Ot i w tym przypadku... takie cuda" ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam w tym roku zaproszenie na coroczny zjazd do Dziwnowa, to nie pojadę na golasa" ;-)
A przy okazji chciałem zapoznać portalową brać z tą jednostką, o której istnieniu w początku lat osiemdziesiątych wiedziało bardzo niewiele. Każdy ( min. i ja rownież) kojarzyło czerwone Berety" z Krakowem i 6 PDPD.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakiejś części braci rekonstruktorskiej tego forum Twoja jednostka jest znana, a przynajmniej kilku rekonstruktorom, tak mi się wydaje. O ile dobrze pamiętam to byłym żołnierzem tej jednostki jest chyba jeden z rekonstruktorów PSZ.

Ale pomysł na zjazd masz fajny. Faktycznie, z gołą szacowną pupą nie wypada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie sytuacja wygląda, że zasadniczą służbę rozpocząłem w MW, potem rok w Dziwnowie, a potem reszta służby skończyłem w Mar Woju. Tyle, ze zejmanów nie udało się zebrać, natomiast Kolega z Dziwnowa, korzystając z popularnej kiedyś nk, w ciągu roku zorganizował zjazd KSPł. Słowa stały się ciałem" we wrześniu 2009, po 29 latach...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chwała Koledze Jankowi, że zebrał nas do kupy po tylu latach. Zrobiłem projekty, On nas ubrał w czarne shirty z okazjonalną nalepką. Kurcze, po tylu latach jednolicie, jak w matolstwie". A jednak dziwnie inaczej i mile ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information