Skocz do zawartości

Warta Honorowa nad trumną marszałka J.Pilsudskiego.


Rekomendowane odpowiedzi

W listopadzie 1935 roku ukazał się rozkaz MS Wojsk., na mocy którego min. warty honorowe oddziałów Wojska Polskiego przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda miały trwać nieprzerwanie od 24 listopada do 22 grudnia 1935 roku.
Zdjęć z tego wydarzenia nie zachowało się wiele...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

3 grudzień 1935 roku...Warta honorowa 6 SBK, w składzie: żołnierze 6, 9 i 14 pułków ułanów, oraz kanonierzy 6 DAK. W środku jako dowódca warty, oficer 6 P.Uł. Kaniowskich i rozprowadzający, wachm. Izydor Janiszewski z 14 P.Uł. Jazłowieckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warta honorowa 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, w dniu 3 grudnia. I trochę szczegółów w temacie warty wystawionej przez 6 SBK... W związku z rozkazem ministra Spraw Wojskowych, z dnia 23 listopada 1935 roku, o wartach wystawianych przez oddziały Wojska Polskiego przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego, w wawelskiej krypcie św. Leonarda, w dniach od 24 listopada do 22 grudnia, została również wystawiona warta przez 6 Samodzielną Brygadę Kawalerii.Miała ona ją wystawić w dniu 3 grudnia.
Przygotowania do godnego reprezentowania Pułku tego dnia rozpoczęły się 30 listopada. Wyznaczeni zostali: wachmistrz Izydor Janiszewski jako podoficer warty, oraz dwóch ułanów, którzy z wynikiem dobrym skończyli tego roku pułkową szkołę podoficerską: starsi ułani Józef Kogut z 3 szwadronu, oraz Tadeusz Guzik z 1 szwadronu. Tego samego dnia cała trójka zameldowała się w gabinecie kwatermistrza, gdzie oficer materiałowy dokonał ich przeglądu.
Umundurowanie i oporządzenie ułanów było następujące:
- Ubiór garnizonowy służbowy, płaszcze zestawu A starego typu, nowe, wprowadzone od 1 grudnia rogatywki z otokiem z usztywnianym denkiem, rękawice.
- Oporządzenie, kbk, szabla, ładownice potrójne po jednej z każdej strony, nowiutkie szelki skórzane do ładownic, temblaki do szabli. bez bagnetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 grudnia nastąpiła zbiórka oddziału wartowniczego 6 SBK. Na lwowskim Dworcu Głównym wachm. Janiszewski z dwoma ułanami Pułku oczekiwał na przybycie wartowników z innych oddziałów. O godzinie 10.32 przybyli ze Stanisławowa dwaj Ułani Kaniowscy, dwaj kanonierzy 6 DAK- u i dwóch pionierów brygadowego 6 szwadronu. O godzinie 10.30 dołączyło dwóch kanonierów z 13 DAK- u, a o 11.20 dwaj Ułani Małopolscy. Skompletowany oddział wartowniczy wsiadł do pociągu pośpiesznego i o godzinie 11.50 wyjechał ze Lwowa. O godzinie 17,05 byli w Krakowie. Na miejscu oddział zameldował się w Komendzie Miasta. Gdzie nocowali, dokumenty nie podają. Być może w Komendzie Miasta, albo pod gościnną ręką" 8 Pułku ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego.
Dodać należy, że wyprawa do grodu Kraka" została naliczona jako podróż służbowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie