Skocz do zawartości
  • 0

Gwoździe kute XIX wiek.


jacek1

Pytanie

Czy spotkał ktoś takie nacięcia na gwoździach? Gwoździe są w drzwiach wejściowych domu z XIX wieku. Jest ich wbite prawie 100 i wszystkie mają takie nacięcia w postaci trzech skrzyżowanych linii. Czy te nacięcia do czegoś służyły, czy to jakiś znak?
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy spotkał ktoś takie nacięcia na gwoździach? Gwoździe są w drzwiach wejściowych domu z XIX wieku. Jest ich wbite prawie 100 i wszystkie mają takie nacięcia w postaci trzech skrzyżowanych linii. Czy te nacięcia do czegoś służyły, czy to jakiś znak?
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, dają do myślenia.
Mam jednak wrażenie, że nie zrozumieliśmy się do końca, może ja napisałem niejasno.
Niestety nie miałem możliwości obejrzeć drzwi od środka. Z zewnątrz deski tworzą wzór francuskiej jodełki. W każdej desce, na jej końcach, wbite jest dwa gwoździe.Stąd wrażenie, że są raczej elementem mocującym, a nie tylko dekoracyjnym. Łby gwoździ są duże, około 3cm średnicy.
No i moje pytanie czym są nacięcia? Wiadomo, że na łbach gwoździ stosuje różne wzory, które ułatwiają wbijanie. Wydaje się jednak, że nacięcia na tych gwoździach zostały wykonane po wbiciu. Rowki są wyraźne, nie mają śladów zagniecenia, które powinno powstać w trakcie wbijania. Gdyby ktoś zamówił ozdobne ćwieki, to chyba raczej ozdobne nacięcia kowal wykonałby od razu. Nie powstały od sztancy, bo różnią się między sobą. Czy są śladem narzędzia używanego do wbijania lub dobijania gwoździ? Czy są faktycznie jedynie elementem dekoracyjnym, który wykonano po wbiciu? Czy może wzór ten jest znakiem (gmerk) kowala, stolarza, który wykonywał drzwi, gwoździe, okucia?
Stąd pytanie: czy ktoś widział takie lub podobne nacięcia na gwoździach stosowanych w budownictwie w XIX wieku? Czy ktoś wie na pewno do czego służyły lub czym były owe nacięcia?
Pozdrawiam
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie