Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
sonicsquad

Wrocławska policja oddała broń do muzeum

Recommended Posts

Dziewięć cennych karabinów i pistoletów przekazała dzisiaj Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu do zbiorów wrocławskiego Muzeum Militariów. Uwagę zwłaszcza zwraca niemiecki karabin Mannlicher-Mauser wz. 1888 z zagadkowymi chińskimi oznaczeniami

Komenda Wojewódzka we Wrocławiu od lat przekazuje wrocławskiemu Muzeum Militariów (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) cenne egzemplarze broni skonfiskowane przestępcom. W tym roku komisarz Maciej Kuliczkowski (policyjny ekspert zajmujący się bronią w laboratorium kryminalistycznym) ofiarował dziewięć karabinów i pistoletów. Najciekawsze z nich to niemiecki karabin Mannlicher-Mauser wz. 1888 z zagadkowymi chińskimi oznaczeniami oraz pistolet sportowy Richter, kaliber 5,6 mm. Ten ostatni został wykonany, prawdopodobnie na zamówienie, w zakładzie wrocławskich rusznikarzy – Richterów, w latach 20. XX wieku. – Skąd chińskie oznaczenia na niemieckim karabinie? Komisarz Kuliczkowski, wyjaśnia, że zapewne został wyprodukowany na chiński rynek. I dodaje, że ta właśnie broń była używana podczas powstania bokserów w w latach 1899-190. I co ciekawe, używali ich zarówno Chińczycy, jak i Niemcy, którzy powstanie tłumili. – Nie wiem czy uda nam się ustalić w jaki sposób ta broń trafiła do Polski – mówi dr Mariusz Cieśla, kierownik Muzeum Militariów. – Może przywiózł ją ze Wschodu jakiś kolekcjoner, może marynarze, ale równie prawdopodobne jest, że karabin jako trofeum zabrał ze sobą niemiecki żołnierz walczący w Chinach.

http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/wroclawska-policja-oddala-bron-do-muzeum,12720694/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten unikalny" 1888 ma nabity znaczek BKA czyli niemieckie deko. Zapewne zabrane przestępcy - kolekcjonerowi. A te z chińskimi znaczkami mozna było trafić przed zmianą przepisów w Niemczech przy odrobinie szczęścia już za ok. 150 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i nie Kuliczkowski, a Królikowski ;) Naście lat temu miałem przyjemność poznać przy okazji pisania pracy magisterskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information