Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Syn Józefa Kurasia Ognia" pozwał państwo. Chce miliona złotych

Recommended Posts

Odszkodowania za krzywdy wyrządzone rodzinie przez system totalitarny domaga się od państwa polskiego syn mjr. Józefa Kurasia Ognia". Żąda miliona złotych tytułem zadośćuczynienia. Proces w tej sprawie rusza w czwartek przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu.

Pozew został złożony w ramach tzw. ustawy lutowej, która mówi o uznaniu za nieważne wyroków ws. osób represjonowanych za działanie na rzecz niepodległego państwa. Syn mjr. Kurasia uważa, że sprawa ojca nie jest przedawniona i stąd wniosek o odszkodowanie.

Przeciwko działaniu mężczyzny protestują jednak Słowacy, bo uważają, że Ogień" był zbrodniarzem, a nie bohaterem. Przypominają, że po wojnie jego oddział miał mordować Słowaków, ale także Żydów i Polaków.

Sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce dr Ludomir Molitoris uważa, że pozew o zadośćuczynienie jest głęboko niemoralny", a odszkodowanie należy się ofiarom majora.

Postępowanie ws. Ognia" prowadzi od dwóch lat Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Śledztwo dotyczy ew. zbrodni komunistycznych, bo Kuraś po wojnie na krótko został organizatorem Milicji Obywatelskiej w Nowym Targu. Był w tym mieście też zastępcą szefa Urzędu Bezpieczeństwa i miał uczestniczyć w deportacji akowców.

Później utworzył jednak oddział partyzancki, który walczył z komunistycznymi władzami. Ogień" zmarł w 1947 roku, po tym, jak osaczony przez bezpiekę, próbował popełnić samobójstwo.

http://wiadomosci.wp.pl/syn-jozefa-kurasia-ognia-pozwal-panstwo-chce-miliona-zlotych-6192752494892673a

Share this post


Link to post
Share on other sites
Józef Kuraś to jeden z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych. Od lat trwa wokół niego spór - oficjele mówią o jego wielkim bohaterstwie, leciwi Podhalanie zaś o zbrodniach na cywilach. Żyjący świadkowie do dziś dokładnie pamiętają spotkania z Ogniem".

Pod koniec listopada ruszył proces, który państwu polskiemu wytoczył syn Józefa Kurasia Ognia", dowódcy partyzanckiego z czasów wojennych i powojennych. Zbigniew Kuraś domaga się miliona złotych odszkodowania za krzywdy, jakie spotkały jego ojca i rodzinę ze strony komunistycznych władz PRL-u. Zbigniew Kuraś mówi, że jego ojciec jest bohaterem narodowym i chce też zasądzenia kwoty 50 tysięcy złotych na jego upamiętnienie.

Ogień" - bohater czy morderca?

Józef Kuraś pseudonim Ogień" był m.in. żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, współpracował też z Armią Ludową. Po II wojnie światowej organizował Milicję Obywatelską, potem był w Urzędzie Bezpieczeństwa, następnie zdezerterował i przeszedł do podziemia. Był jednym z najsłynniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Działania Ognia" i jego podkomendnych to temat, który od lat budzi wiele sporów. Ogniowców oskarża się bowiem o mordy na Żydach oraz zbrodnie i grabieże dokonywane na słowackiej ludności Spisza i Orawy. Nie zaprzecza temu nawet oficjalna broszura Instytutu Pamięci Narodowej. Znajdziemy tam jednak okrągłe zdania o tym, że w każdym dużym oddziale partyzanckim zdarzało się, że część partyzantów ulegała demoralizacji".

O stosunku Kurasia do ludności żydowskiej czytamy zaś, że po wojnie funkcjonował stereotyp tzw. żydokomuny".

Testament podhalańskich AKowców

Przed laty obszerny artykuł na temat Ognia" został opublikowany w Przeglądzie". Możemy tam przeczytać o tym, jak w 1990 roku ośmiu byłych żołnierzy Armii Krajowej sporządziło Testament podhalańskich AKowców", w którym spisali potworne i ohydne zbrodnie" popełnione przez Ognia" i jego ludzi. Do najbardziej drastycznych i niczym nie usprawiedliwionych należy powieszenie na słupie telegraficznym ciężarnej Katarzyny Kościelnej za to, że nazwała Ognia" bandytą, czy wielokrotne zgwałcenie i zastrzelenie wezwanej kobiety.

Podhalańscy AKowcy przysięgli na biblię, że ich wspomnienia są zgodne z prawdą i zdeponowali dokument u proboszcza nowotarskiej parafii. Po śmierci księdza oryginał pisma zniknął z kościoła. Byli żołnierze do końca życia protestowali przeciwko gloryfikacji Kurasia. Protestuje również słowacki odpowiednik IPN-u. Historycy naszych sąsiadów przekonują, że Ogień" był zwolennikiem czystek etnicznych. Chciał Polski bez Słowaków, Rusinów i Żydów, więc terroryzował, zabijał i okradał ludność na pograniczu. Po latach został jednak szlachetnym bohaterem, wzorem dla polskiego wojska.

Zbyt pijany, by zastrzelić

Do sprawy, w związku z pozwem Zbigniewa Kurasia, powraca serwis NaTemat. Dziennikarz dotarł do żyjących świadków zbrodni popełnianych przez ogniowców w okolicach Nowego Targu .

- Chciałabym umrzeć. Zapomnieć już. Nie bać się. Nie mieć przed oczyma widoku pistoletu - mówi Maria Mroszczak z Waksmundu. Do domu, w którym mieszkała, Ogień" wpadł w poszukiwaniu jej matki, którą podejrzewano o donos do UB. 13-latkę uratowało to, że Kuraś był kompletnie pijany i choć mierzył do niej, to nie strzelił, tylko padł na stojące obok łóżko.

Jej mąż Władysław wspomina z kolei koszmarny widok rzędów pomordowanych Żydów, których zatrzymano w drodze do Palestyny. Władysław widział to zdarzenie jako młody chłopak. Franciszek Brodowski z Nowej Białej opisał dzień, w którym ogniowcy wpadli do wsi - zabierali inwentarz, a później zaczęli bić. Również jego, wówczas 9-letniego chłopca. Zabrali ze sobą też ludzi, których zwłoki znaleziono rok później w błocie, przy obozie Ognia".

Żałował, że nie wykonał wyroku

W tekście przytoczono też relację Stanisława Rokickiego, zięcia Władysława Zagardowicza Kukułki", który miał ponoć wykonać wyrok na Kurasiu. Przed laty ulitował się nad Ogniem", ponieważ on również przeżył tragedię - zabito mu żonę, syna i ojca oraz spalono dom.

Jedyną rzeczą, której mój teść żałował w swoim życiu, to powtarzał: - Żałuję, że nie wykonałem wyroku. Nie zabiłem tego sk***ysyna

- zdradził Rokicki. Jego teść był swego czasu przesłuchiwany przez Kurasia, który przez pewien czas po wojnie był szefem nowotarskiego UB. Kilka lat później znów natknął się na Ognia", który tym razem namawiał go do przystąpienia do oddziału. - Teść się tylko uśmiechnął i poszedł dalej. Gdy się trochę oddalił za plecami, usłyszał wystrzał. Przeżył, bo kula odbiła się od łopaty, którą teść niósł na plecach - opowiedział Rokicki.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22892244,syn-zolnierza-wykletego-zada-odszkodowania-swiadek-zaluje.html#MT

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ha ! Cosik się narobiło tych bohaterów co ,,Ognia po mordzie prawie prali .... jak nie przymierzając Legionistów po śmierci Piłsudskiego. No ale ten to kozak niemożebny był skoro Kuraś odważył się tylko w plecy mu strzelać, a na dodatek litościwy i fartowny no i łopatę pancerną posiadał ( no to w sumie nie dziwota, że ,,Ogień" go przez trzy lata wolał omijać).

Share this post


Link to post
Share on other sites
wow, jak tam służby się mają ,znowu nas chcą nadzorować?, co u kolegi Tomka , słyszałem że przekręciki mu nie wychodzą, pomożecie mu towarzyszu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rysiu... gdzie Ty byłeś, gdy Ciebie nie było?
Normalnie, no prawie się za Tobą stęskniliśmy.

A a propos i exilibris Ognia"- obaj wiemy, że kolejna postać mało czarno-biała.

Dwa- widzisz, ostatnimi dniami IPN ustami swoich pracowników z lekka obalił swój własny wyrok odnośnie Burego", więc teraz się różnych cuda-wianków spodziewać możemy.

Trzy- ciekawe, czy kiedykolwiek w 100 % pewny, dowiemy się czy i co było tym sławnym Testamencie....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet mi przez głowę nie przeszło by być towarzyszem kogoś takiego, już lepiej być w komitywie z wymieniomym przez ciebie zwierzęciem, bardziej pożytecznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakoś tak się dziwnie porobiło, że dzisiaj bardzo wielu chce milionów odszkodowania - nie bardzo wiadomo zresztą za co?

Niektórzy się już zresztą udławili" tymi pieniędzmi...

Na miejscu juniora Ognia", to miałbym obawy - czy czasem nie ustawi się do mnie po odszkodowanie kolejka potomków tych, których jego stary rozwalił, a na rozkładzie miał wielu i nie wszyscy byli PPR-owcami...
\\

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panie i Panowie...

Akurat Rysiu jest Rysiu i nie bardzo widzę powód, żebyście próbowali Mu po pagonach skakać.
Przynajmniej nie skacze z kwiatka, jak Jego upasiony imiennik.

Ma przynajmniej wiedzę, którą i się dzieli, i którą należy ogarnąć.

PS Ale wiesz- te książki mógłbyś mi, wreszcie, przysłać :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yety są inni , bardziej obiektywni ,nie skażeni robotą w służbach, z nie mniejszą znajomością tematu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I widzisz...
To, że Rysiu ma takie a nie inne poglądy, nie oznacza, że się nie zna.
Mamy/znam na Forum przypadki, że co prawda się nie znam, ale napiszę... zgodnie z małą Czerwoną Książeczką.
W przypadku Grubego, tak akurat nie jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yeti .To ja Ci książki swojej nie wysłałem ? Wydawalo mi się, ze tak, ale może za dużo masła żrę ( Jarosław mi płaci za kapowanie na takich, co źle o jego kocie się wyrażają ,to mam za co masło kupować).

Daj na priv adres to Ci wyślę, no chyba, że uważasz, że zamiast książki zjawię się ja z siepaczami, gorącym żelazem i siarką, co by Cię skarać za ,,nieprawomyślne wpisy - w takim przypadku daj adres sąsiada, którego nie lubisz, a książkę sobie weźmiesz z jego pustego i zdemolowanego mieszkania .

Acha dziekuję za ,,dobre słowo"- zawsze miło o sobie przeczytać , że mimo wszystko ,,mogę być, ale przekonywanie użytkownika tego o czymkolwiek raczej sensu nie ma bo ,,koń jaken jest każden widzi"

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to takie pytanko offtop i już nie będziesz musiał kopać nikogo, czy pani Kiszczak ma obniżoną emeryturę jako wdowa bo swoim mężu? Tylko bez wykrętów że nie ten adres.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fala- doceń, że Grubas nigdy nie ukrywał ani danych, ani profesji, ani poglądów...

To, że z Kamińskim wypił bruderschafta, nie oznacza że be lama.
Mnie, osobiście, bardziej uwiera, że z Żebrowskim występuje- choć nie wiem, jak często. A o nim dość inne zdanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yety , mnie to lotto z kim pije i się maca, tylko to co głosi i jak to od podszewki wygląda.Do profesji się przyznał jak rzucono kwitami, sklerozy nie mam pomimo zbliżającej się nieuchronnie 60.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W OT brniemy, ale o tym, że Gruby w CBA* za funkcyjnego robił, wiadomo od lat i nijak to Jego wkładu w Augustowskie i Suwalszczyznę nie przekreśla.

A czy z Kamińskim miał okazję? Nie wiem- raczej nic mi nie wiadomo, aby był waginosceptykiem. A nawet jeśli, to też mi to lotto...* i nie tylko :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napiszę tak, bo zły jestem...

Albo, w przeciwieństwie, do wielu wielu innych wątków*, wrócimy do tematu, albo zapach napalmu o poranku będzie jak perfumeria, przy armagedonie na Forum...


* w których też za czas niewielki, porządek zapanuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
YETI: Napiszę tak, bo zły jestem..."

Dostałeś książkę o 6-tej rano razem z drzwiami?

___________________________________________________________________________

Wracając do tematu wątku: Nie bardzo wiem dlaczego syn Ognia" miałby dostać melona za tatusia. Tym bardziej, że działalność jego taty do dziś budzi na skalnym Podhalu sporo kontrowersji.

Bo dla jednych to co robił wpisuje się w tradycję harnasiowania, a dla innych w tradycję zbójowania...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Edit: Ogień" ma przecież w swoim życiorysie służbę w Milicji, a nawet w UB. To chyba podpada pod ustawę dekomunizacyjną?

Swoją drogą to się porobiło z tymi ustawami...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem jak było z poległymi w obronie władzy ludowej", bo w rodzinie takich nie miałem! Jeżeli nawet dostawali jakieś renty? To nie były to miliony, jakich dzisiaj domagają się niektóre konkubiny i nie tylko one...

A co z tymi, którzy wówczas sami żyjąc w biedzie, odbudowywali często gołymi rękami z rujn ten kraj, walczyli z powszechnym wówczas analfabetyzmem, wszawicą i gruźlicą. Im się renta nie należy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tzw. wyklęci" walczyli o powrót Polski Pana, Wójta i Plebana". No i po 1989 roku UDAŁO się ich potomkom i potomkom tych, których zwalczali [chichot historii???] - taką Polskę przywrócić!!! No to niech: Pan, Wójt i Pleban wypłaca im te milionowe odszkodowania", a nie robotnik sprowadzony obecnie do roli chłopa pańszczyźnianego...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zrobili to co do nich należało, odbudowali kraj, bo był to ich obowiązek. I tyle.
Pamiętam reportaż o Ogniu kręcony za komuny. Ostro po nim jechali, bo górale to ludzie charakterne i nie ma zmiłuj. Ale byli i tacy co go bronili nawet za komuny potrafili do kamery mówić jak o bohaterze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information