Skocz do zawartości

Gen. Stanisław Sosabowski i jego żołnierze.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu ‎2017‎-‎12‎-‎04 o 15:12, formoza58 napisał:

.

xoa_do_samol.jpg&x=800

Zdjęcie chyba raczej ze szkolenia, niemniej ciekawe, ponieważ pokazujące, że nie byle kto woził naszych ludzi na ćwiczebne desanty.

Samolot jest z 62nd Troop Carrier Squadron USAAF. Należał on do 314th Troop Carrier Group USAAF (IX TCC), a ona była weteranką desantu nad Sycylią i Normandią. Grupa należała do zaledwie dwóch takich grup lotnictwa transportowego USAAF, które dwukrotnie zostały odznaczone przez prezydenta Stanów Zjednoczonych tzw. Presidential Unit Citation (PUC). Dla jednostki wojskowej US Army i USAAF nie było wyższego wyróżnienia.

?

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 999
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W dniu ‎2018‎-‎01‎-‎20 o 10:16, formoza58 napisał:

.

sos1_copy3.jpg&x=800

Skok pozowany do zdjęcia, ale samolot w USAAF znany i dowodzony przez por.  Cornella C. Houstona. Samolot z 306th Troop Carrier Squadron, 442nd Troop Carrier Group IX TCC USAAF. Znowu bardzo zacna grupa transportowa USAAF (weteranka D-Day) odznaczona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych jednym Presidential Unit Citation, a przez władze francuskie odznaczona Croix de Guerre z liściem palmowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎03‎-‎28 o 10:51, Witek Cisłak napisał:

Ta Horsa jest w jak najbardziej prawidłowym malowaniu. Zdjęcie zrobione na lądowisku W ( rejon St Aubin d'Arquenay)pomiedzy 11 a 15 czerwca 1944. To szybowiec 6th Airlanding Brigade a według Airborne Forces Museum jest to szybowiec brygadiera richarda N Gala.

 

Dobrze, że odniosłeś się do moich postów o tej Horsie. Doceniam i dziękuję.

 

W zasadniczej sprawie masz rację, ale z pewnymi wyjątkami. Rzeczywiście jest to Horsa z Normandii i rzeczywiście wioząca generała (nie brygadiera, jak wspomniałeś) Richarda N. Galeꞌa. Horsa „chalk 70”, jak to się wtedy mawiało.

 

Niewiele w tej Horsie jest normalne i prawidłowe, bo wręcz doszło w niej do złamania instrukcji wykonywania lotów tym szybowcem, czyli po prostu doszło do złamania prawa. Właśnie dlatego coś mi się w tej Horsie nie zgadzało.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mnie najbardziej śmieszy, jak niektórym Amerykanom – fanom ich wojsk „airborne” – wydaje się, że to Amerykanie nauczyli polską brygadę skakać. Jaka była chronologia wydarzeń to już nie będę wspominał, bo coś tam napisałem wcześniej w innym wątku. W czasie, gdy US Army nie miała ani jednego spadochroniarza sił regularnych to II RP desantowała nie tylko ludzi, ale i artylerię, o czym w US Army nawet się wtedy nikomu nie śniło.

 

Wrzucam fotografię-perełkę z mojej kolekcji. Fotografię zrobili Amerykanie w Ringway, a jest na niej por. pil. Julian Gębołyś, czyli ktoś w rodzaju ojca szkolnictwa 1. SBSpad.

 

W II RP Gębołyś był w dziesiątce najważniejszych instruktorów spadochronowych. Był także związany z LOPP i był instruktorem spadochronowym w bydgoskim WOS. W Wielkiej Brytanii był drugim z kolei komendantem sekcji polskiej w Ringway.

 

Fotografia zrobiona w IV kwartale 1942 r.

 

446782939_JulianGboy.thumb.jpg.60a1e4e4bad0c292ce190115cb3ae20a.jpg

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie chyba w tym wątku będzie pasowało, mianowicie polecam artykuł Aleksandra Rutkiewicza "Działania desantowe służby zdrowia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market-Garden" opublikowany w Przeglądzie Historyczno-Wojskowym Nr 2 (260) z 2017 r. To tak na marginesie tematu tyczącego 1 SBS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje jak najbardziej. ?

Ja z kolei polecam artykuł, którego współautorem jest mój znajomy, a ponieważ jest to były spadochroniarz wojskowy to przynajmniej jest gwarancja, że nie ma tam andronów z zakresu spadochroniarstwa właśnie, bo człowiek wie, co pisze, a ponadto jest rekonstruktorem historycznym 1. SBSpad, kolekcjonerem pamiątek po niej i badaczem jej historii.

Polecam więc periodyk Mars nr 15/2003 i obszerny artykuł pt. „Szkolenie spadochronowe w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii” w czasie II Wojny Światowej". Jako gość od dekad siedzący po uszy w sprawach powietrznodesantowych II wojny mam wprawdzie kilka zastrzeżeń do tego artykułu, ale to nie zmienia faktu, że jest bardzo ciekawy i dobry.

To artykuł, który świetnie wpisuje się w dwa tutejsze wątki, w jakich współuczestniczymy, czyli wątki o wieżach spadochronowych i klasycznym spadochroniarstwie ze statków powietrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mile widziane, gdyby ktoś miał jakieś zdjęcia lub informacje ukazujące związki żołnierzy 1. SBSpad z amerykańskim kapitanem Frankiem L. Lillymanem (szefem szkoły pathfinderów 101. DPD), albo z por. G. Wilfredem Jaubertem (podobnym szefem pathfinderów 82. DPD). Związki takie były, pytanie tylko, co z nich ocalało w sensie jakichś informacji lub zdjęć. Co najmniej jedno zdjęcie istnieje, ale im więcej tym lepiej, więc…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎04‎-‎19 o 14:37, Edmundo napisał:

Panowie chyba w tym wątku będzie pasowało, mianowicie polecam artykuł Aleksandra Rutkiewicza "Działania desantowe służby zdrowia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market-Garden" opublikowany w Przeglądzie Historyczno-Wojskowym Nr 2 (260) z 2017 r. To tak na marginesie tematu tyczącego 1 SBS.

 

Artykuł, wraz z całym numerem PHW, jest dostępny w necie https://docplayer.pl/79509155-Rocznik-xviii-lxix-nr-2-260.html

 

Artykuł jest świetny, bo Olek jest świetny, czyli autor. Szkoda, że teraz mniej udziela się w necie na polu rekonstrukcji i historii, ale kiedyś trochę wymienialiśmy myśli na różne tematy historyczne. A przede wszystkim autor jest lekarzem, nie tylko pasjonatem historii i rekonstruktorem historycznym, więc jak pisze o sprawach medycznych to on akurat wie, co pisze.

 

Parę rzeczy z zakresu lotnictwa silnikowego i szybownictwa ciut bym skorygował w tym artykule, albo coś dopowiedział, ale to tylko na marginesie, w niczym to nie zmienia jakości artykułu. Gdyby nie zawód autora i jego pasja historyczna to pewnie nieprędko ktoś inny targnąłby się na taki artykuł, więc nic tylko się cieszyć.

 

Olek ma swoją bardzo ciekawą stronę http://skalpelikarabin.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji Olek przypomina fakt, że Polacy pod koniec operacji MG znaleźli się tam, gdzie ich być nie powinno, czyli na operacyjnym terenie amerykańskim. Przenika się to z książką np. Davida K. Webstera, który nieco się zdziwił - jako żołnierz 101. DPD - że Polacy na nie swoim terenie kontrolują most na Kanale Maas-Waal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotkę wklejam , ze względu na opis aukcji , nie mam pojęcia kim są osoby na fotce  .

"Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. SOSABOWSKI .

Fotografia pocztówkowa przedstawiająca grupę żołnierza w mundurze wojskowych typu beattledres.

Prawdopodobnie są to żołnierze Samodzielnej Brygady Spadochronowej wraz z generałem Stanisławem Sosabowskim (mężczyzna w środku, na samej górze zdjęcia)".

Wydaje mi się, że osoba zaznaczona przypomina Sosabowskiego , ale godło na beretach , cywilne szaliki, przypomina to "cywilbandę ". Dziwne .

bez tytułu.JPG

bez tytułu1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest super, ale też miałbym 150 lampek ostrzegawczych, że to niekoniecznie jest 1. SBSpad. Jeśli już to prędzej airborniści Wolnych Francuzów, ale też nie tak zaraz, tylko przed wydaniem brytyjskiego przyodziewku. Ale i tego nie byłbym pewien. To równie dobrze mogą być jacyś Jedburghersi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ani to spadochroniarze, ani "battledresy" ani Sosabowski, to mi wygląda na Baudienst czyli oficjalnie Der Baudienst im Generalgouvernement (Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie). Junacy Baudienstu nosili właśnie takowe "mundury" plus beretopodobne nakrycia głowy, niekiedy z oznaką tejże służby na trójkątnej podkładce oraz mieszaninę własnych ubrań cywilnych. Powyższe pisze z całą odpowiedzialnością, to nie żart z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

szkopskie ciecie wciskane jako polscy spadochroniarze...

Jedburgh nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem ale tu wypada troszkę sprostować Twoją wypowiedź. Junacy (bo taka była oficjalna nazwa wcielonych do tejże formacji) Baudienstu nie byli "szkopskimi cieciami", to byli Polacy zamieszkujący Generalne Gubernatorstwo (pomijam odrębną służbę budowlaną dla Ukraińców i Górali) w większości siłą wcieleni do tejże formacji mającej charakter ciężkiej pracy przymusowej a warunki panujące w obozach Baudienstu nierzadko przypominały warunki panujące w obozach koncentracyjnych (oczywiście pomijam tu terror, eksterminację czy też masowe mordy), bardziej chodzi mi o warunki zakwaterowania, pracy (i jej nadzoru) czy też wyżywienia. Znałem człowieka (ówcześnie 19 latka) który miał wątpliwą przyjemność "służby" a właściwie to tak jak napisałem ciężkiej pracy przymusowej w tejże formacji, jedynym pocieszeniem był fakt że wcielenie następowało  na określony czas, o ile w czasie służby nic się nie wydarzyło co mogło skutkować czymś o wiele gorszym ale to w zasadzie dotyczyło wszystkich obywateli GG. To tyle.

Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi to oczywiście pełna zgoda.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie