Skocz do zawartości

1 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

Witam Uprzejmie,

jest niezwykle wzruszającym dla mnie, zamieszczony tu wątek dotyczący 1 PAL. Mój ś.p. dziadek był wychowankiem tego pułku. W latach1931/32 ukończył podoficerską szkołę pułkową i został ogniomistrzem (z dumą patrzę na jego twarz i posturę umieszczoną niemal w samym centrum pamiątkowego zdjęcia uczestników kursu z lat 31-32) . Podczas  wojny obronnej 1939 roku przeszedł z Żelazną Dywizją jej krwawy i chwalebny szlak bojowy. Większość tych faktów i konkretów formalnych poznałem niestety wiele lat po jego śmierci... Panowie szkoda Waszych kłótni sprzed dwóch lat, bez urazy, ale dla mnie Pan formoza58 generalnie miał rację. Dziękuję za Wasze informacje i zdjęcia, zwłaszcza za zdjęcia. Byłbym wdzięczny za każdy trop i polecaną pozycję książkową mogącą poszerzyć moją wiedzę na temat pułku i jego jak najdokładniejszej historii, zwłaszcza relacje z walk we wrześniu 39. Może dokładna lista mobilizacyjna ze stanem osobowym pułku i jego poszczególnych pododdziałów ? Będę wdzięczny za każdą pomoc i podpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Dariusz444, z Kolegą formoza58 prowadziliśmy wymianę stanowisk i opinii a nie kłociliśmy się.

Nie doszło miedzy nami do rękoczynów, nie obrzucalismy się inwektywami i nie stosowaliśmy innych atrybutów związanych z kłótniami.

Różnice zdań i dyskusja na ich temat są rzeczą normalną na każdym forum.

Jeśli chodzi o literaturę dotyczącą walk pułku we wrześniu to przede wszystkim proponuję odpowiednią broszurę z serii "ZARYS HISTORII WOJENNEJ PUŁKÓW POLSKICH W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ" wydawnictwa AJAX.

1.PAL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Koloman,  oczywiście rozumiem i nie miałem niczego złego na myśli... Bardzo dziękuję za przedstawioną pozycję. Przyznam szczerze, że już kilka lat temu dokładnie w tej serii szukałem monografii dotyczącej 1PAL, ale najprawdopodobniej robiłem to na tyle nieudolnie, że w końcu uznałem, że ten pułk jeszcze monografii się nie doczekał. Dziwiło mnie to i nawet pisałem maile w temacie, ale bez skutku. Dzięki Pańskiej pomocy już wiem, że pozycja istnieje i teraz pozostaje mi ją zdobyć. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam obu Panów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta fotografia wykracza poza ramy czasowe tematu ale moim zdaniem warto ją zamieścić.

To pierwsza jednostka artylerii Wojska Polskiego - 1.Pułk Artylerii Polskiej. 

Na jego bazie powstawały potem inne jednostki artylerii Wojska Polskiego, już w Polsce Odrodzonej.

Fotografia zrobiona została w 1917 roku  przed istniejącymi do dzisiaj koszarami artyleryjskimi w Górze Kalwarii.

Popatrzcie Koledzy na nazwiska; ilu późniejszych generałów i pułkowników, m.in: wtedy kapitanowie Kleeberg, Knoll-Kownacki, porucznik Schally - zresztą potem dowódca 1.Pułku Artylerii Polowej i inni.

1917.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie