Skocz do zawartości

13 Pułk Piechoty Dzieci Krakowa".


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Proszę o pomoc

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam moją wypowiedź. Jeżeli nie to przepraszam. Mój przodek był żołnierzem JR 13  piechoty. Mieszkał w Krakowie. Sądzę więc, że należał do tego w/w pułku. Nie znam się zupełnie na sprawach wojskowych. Mam dokumenty z archiwum w Wiedniu, poświadczające jego pobyt w szpitalach polowych w Prachatitz (Czechy) i Krakowie. Mam też dokument z datą 6.01.1916, który opisuje jego drogę do tych szpitali (Kasparowce koło Czerniowic, następnie Grodek, następnie Kołomyja, Debreczyn, Prachatitz i Kraków).Dokumenty szpitalne to daty od 1 marca 1916 do 6 czerwca 1917. W związku z powyższym mam pytania:

1. Gdzie mogły się toczyć (toczyły się) walki tego oddziału (nie wiem czy to dobre słowo) na przełomie 1915/1916?

2. Gdzie mogę uzyskać informację dotyczące tego oddziału?

3. Czy są jakiekolwiek zdjęcia (najlepiej z opisem)?

Dziękuję Liliana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 8 months later...
W dniu 8.02.2020 o 15:48, liliannws napisał:

Proszę o pomoc

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam moją wypowiedź. Jeżeli nie to przepraszam. Mój przodek był żołnierzem JR 13  piechoty. Mieszkał w Krakowie. Sądzę więc, że należał do tego w/w pułku. Nie znam się zupełnie na sprawach wojskowych. Mam dokumenty z archiwum w Wiedniu, poświadczające jego pobyt w szpitalach polowych w Prachatitz (Czechy) i Krakowie. Mam też dokument z datą 6.01.1916, który opisuje jego drogę do tych szpitali (Kasparowce koło Czerniowic, następnie Grodek, następnie Kołomyja, Debreczyn, Prachatitz i Kraków).Dokumenty szpitalne to daty od 1 marca 1916 do 6 czerwca 1917. W związku z powyższym mam pytania:

1. Gdzie mogły się toczyć (toczyły się) walki tego oddziału (nie wiem czy to dobre słowo) na przełomie 1915/1916?

2. Gdzie mogę uzyskać informację dotyczące tego oddziału?

3. Czy są jakiekolwiek zdjęcia (najlepiej z opisem)?

Dziękuję Liliana

Ad.1 i 2 - najwięcej informacji o k.u.k.Infanterieregiment nr.13 można uzyskać w Kriegsarchiv w Wiedniu.

Ad.3 - zawsze trochę fotografii się znajdzie. Choćby z okresu mobilizacji i wyjazdu na front w sierpniu 1914 roku.

  • Mam nadzieję, że Kolega formoza58 jako gospodarz tematu nie bedzie mial za złe jak wstawię kilka z nich dla Koleżanki Liliany. Może znajdzie na nich swego przodka.

13.pp. - 1.png

13.pp. - 2.png

13.pp. - 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, formoza58 napisał:

Nie, nie ma sprawy

Fajnie, to siegnięcie do samych początków jednostki.

A tak nawiasem mówiąc na cholerę przenosili 13.PP do Pułtuska?

Nie mogli dla zachowania pewnej ciągłosci i tradycji zostawić ich w Krakowie a do Pułtuska skierować inny pułk piechoty?

Inna sprawa, że 3.PU "Dzieci Warszawy" też tułał sie po Tarnowskich Górach, Bochni, Pszczynie.

Kogoś chyba w MSWojsk. czy SG porąbało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogli, tym bardziej, że przed I wś pułk jako " Krakowska Trzynastka" mial charakter polski.Moim sąsiadem przez lata był  starszy sierżant tego pułku, kawaler VM z wojny 1920 roku. Mogłem sie spytać, ale czy by wiedział? Też nie. Po wojnie faktycznie " naczalstwie" coś nie zatrybiło". Np. 3 P.Uł. stacjonował prawie całe międzywojnie na Śląsku, a " Dziećmi Warszawy" przestali być w końcu lat trzydziestych i dopiero zostali " Śląskimi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie