Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Skarby z garnka. Szpile, bransolety, siekierki

Recommended Posts

W przykrytym naczyniu odnaleźli skarb z epoki brązu. Znalezisko wyciągnęli z ziemi i zanieśli do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. - Dobrze, że artefakty trafiły do nas. Jednak samodzielnie nie powinno się ich wydobywać - podkreślają urzędnicy.

Do biura wojewódzkiego konserwatora zabytków zgłosiły się osoby, które przyniosły ze sobą kilkanaście przedmiotów wykonanych z brązu. Z relacji znalazców wynikało, że artefakty znaleźli w przykrytym garnku. Tego jednak urzędnicy nie zobaczyli.

- Do naszej siedziby przyniesiono między innymi ozdobne noże, dekorowany grot dzidy, ozdobną szpilę, kilka bransolet i kilkanaście siekierek. Pochodzą z okresu 1300-1500 r. p.n.e. - mówi Daniel Gibski, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Tego, gdzie dokonano znaleziska zdradzić jednak nie chce.

W razie znalezienia ie ruszać"

Osoby, które odnalazły skarb twierdzą, że trafiły na niego przypadkowo. Jak mówi urzędnik dobrze, że przekazano go specjalistom. Jednak skarb w ogóle nie powinien być ruszany. - Znalazcy nie dopełnili ustawowych przesłanek zachowania w takiej sytuacji. Zgodnie z przepisami odkrycie powinno być zabezpieczone, miejsce odpowiednio oznaczone, a odpowiednie służby bezzwłocznie powiadomione - podkreśla Gibski. )

Przez to, że skarb z epoki brązu został wydobyty badacze zostali pozbawieni okazji poznania kontekstu kulturowego. Nie dowiedzą się też jak przedmioty sprzed setek tysięcy lat zostały ułożone i jak głęboko ukryte. Mimo tego Gibski podkreśla ezcenną wartość naukową" znaleziska. - Wartość znaleziska jest ogromna. Nie ze względu na cenę kruszcu, ale ze względu na rzadkie występowanie takich obiektów i ich wyjątkową klasę - przyznaje urzędnik.

Poszukiwania bez zgody mogą skończyć się za kratkami

Przy okazji znaleziska Gibski przypomina: poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków bez pozwolenia konserwatorskiego, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest nielegalne. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat więzienia.

Skarby z epoki brązu będą poddane konserwacji. Później zostaną przekazane do jednego z wrocławskich muzeów.

http://www.tvn24.pl/wroclaw-skarby-mieli-znalezc-przypadkiem-oddali-specjalistom,774113,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znalzezione przedmioty mają wartość bezcenną. Wobec tego znalazcy nie otrzymają nagrody za oddanie znalezionych przedmiotow. W koncu ciezko oszacowac ich wartosc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information