Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

W kilka minut zburzyli radzieckie mauzoleum. Ostatni bastion komunizmu padł na pysk"

Recommended Posts

Wystarczyło kilka minut, by mauzoleum żołnierzy radzieckich w Trzciance (woj. wielkopolskie) zamieniło się w kupę gruzu. W piątek na plac Pocztowy wjechały koparki i, mimo sprzeciwu Rosjan, wyburzyły lokalny symbol komunizmu. Czy słusznie? Zdania mieszkańców są podzielone.

W piątek w południe ciężki sprzęt pojawił się na placu Pocztowym w centrum Trzcianki. Rozbiórka mauzoleum żołnierzy radzieckich trwała zaledwie kilka minut. Wydarzenie wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców. Ludzie stawali, kręcili filmy, robili zdjęcia. I komentowali.

- Po co to? To, co było, można zapomnieć o tym, co się działo - mówił Andrzej Grudziński.

- Bardzo dobrze, cieszę się, że tego doczekałem. Ostatni bastion komunizmu padł na pysk - nie krył radości Józef Janowicz.

Nie wszyscy byli jednak za rozbiórką tej komunistycznej pamiątki. - Nie jestem za tym, by rozwalać pomniki, to w końcu część historii - wyjaśniał Tomasz Jurczyk, dodając, ze bliźniaczy obiekt stoi w niemieckim Ahlbeck i nikt nie myśli tam o tym, by go burzyć.

Plac przestał być cmentarzem

Mauzoleum uznawane było przez lata za cmentarz wojenny. Miały się tu znajdować ciała kilkudziesięciu żołnierzy radzieckich. Badania archeologiczne, które zostały wykonane w ostatnich tygodniach pokazały jednak, że żadnych zwłok w tym miejscu nie ma. To sprawiło, że obiekt został wykreślony przez wojewodę z ewidencji grobów i cmentarzy wojennych i zamieniony na pomnik.

- Od tego momentu mauzoleum traktowane było jako obiekt pamięci, podlegający jurysdykcji władzy samorządowej – tłumaczy Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Rozbiórkę wykonano na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Decyzję o niej zatwierdzili radni z Trzcianki,

Wcześniej uchwalili oni plan rewitalizacji placu Pocztowego. W przyjętej koncepcji mauzoleum nie było.

Od lat o jego wyburzenie zabiegał burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki, który, podobnie jak wojewoda, jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Gdzie są szczątki?

Gruz po mauzoleum trafił już na wysypisko, a kilka zachowanych elementów do Muzeum Ziemi Trzcianeckiej.
Prawdopodobnie szczątki żołnierzy przeniesiono na cmentarz w 1953 roku. Nie ma jednak zachowanych żadnych dokumentów dotyczących ekshumacji. Sprawdzają to pracownicy Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

Ambasada: tu nadal są ciała żołnierzy

Przeciwna rozbiórce była ambasada Rosji, która wyraziła stanowczy protest" w sprawie wyburzenia mauzoleum na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance. Pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy" – podała.

Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji" – zaznaczono w oświadczeniu ambasady.

W komunikacie podkreślono ponadto, że zdaniem strony rosyjskiej Polska ie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału".

Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia" - czytamy w oświadczeniu Rosjan.

http://www.tvn24.pl/poznan,43/w-kilka-minut-wyburzyli-radzieckie-mauzoleum-ostatni-bastion-komunizmu-padl-na-pysk,771335.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak wygląda grób i miejsce kaźni około 300 obrońców Grodna (w tym młodzieży) pomordowanych bestialsko 78 lat temu przez żołnierzy radzieckich, z pogwałceniem wszelkich międzynarodowych konwencji.

Miejsce to nie jest w żaden sposób oznaczone, mały kopczyk na którym bawią się dzieci z pobliskich bloków...

Share this post


Link to post
Share on other sites
bjar_1 (28904 / 841) 2017-09-23 09:15:49

Musi nie pamiętasz, że w projekcie*, pomniki i pomniczki Cesarstwa również były uwzględnione. Także te, które upamiętniały ofiary z jednej wsi czy miasteczka.
* nie wiem, czy wszedł w tej formie w życie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie pamiętam, dlatego pytam. Albo sanktuarium na Tannenbergu. Wysadzili je już Niemcy w '45, więc przynajmniej robota z tym z bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomniki tego typu są wyrazem polityki, nie tej sprzed 70-80 lat, ale teraźniejszej współczesnej. Od lat mamy w Federacji Rosyjskiej renesans Stalina i stalinizmu z głównym leitmotivem, że ów był sprawnym menadżerem... Jeżeli tak oceniają Ziutka Słoneczko Rosjanie i wybierają go numero uno wśród wielkich postaci historii Rosji, to te pomniki na terytorium RP nie utrzymają się.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information