Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Zamienili szable na piły mechaniczne, by pomóc poszkodowanym w nawałnicy

Recommended Posts

Miała być - jak co roku - inscenizacja bitwy pod Krojantami. Ale rekonstruktorzy zrezygnowali z pomysłu. zamiast tego zdecydowali się pomóc osobom, które ucierpiały po niedawnych burzach w Pomorskiem. Mundury zostały na wieszakach, a szable w pochwach.

Po raz pierwszy od 15 lat, nie będzie rekonstrukcji bitwy pod Krojantami, która miała miejsce 1 września 1939 roku. Pasjonaci postanowili, że - zamiast przypominać o historii - skupią się na teraźniejszości. Pomogą ofiarom nawałnic, które przeszły 11 sierpnia nad Pomorzem.

Ułański duch wciąż żywy

Około 70 rekonstruktorów z 16. Pułku Ułanów z Bydgoszczy, 8. Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, 2. Pułku Szwoleżerów ze Starogardu Gdańskiego i 18. Pułku Ułanów Pomorskich chwyciło więc za piły motorowe i grabie, by posprzątać lasy, pomóc rolnikom i mieszkańcom.

Akcja trwa od piątku. - Czujemy się związani z tym miejscem. Co roku wraz z mieszkańcami tej miejscowości organizowaliśmy inscenizację. Postanowiliśmy pomóc – mówi nam Jerzy Hanicz ze Stowarzyszenia Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.

W niedzielę rekonstruktorzy sprzątali zabytkowy park w Krojantach, który mieści się przy ulicy o nazwie adekwatnej do tej historii - 18. Pułku Ułanów Pomorskich. 25-hektarowy obiekt jest pełen powalonych drzew – niektóre z nich liczyły nawet 300 lat. - Zostawić ludzi samych, gdy potrzebują pomocy? Tak kawalerzyści nie postępują. Duch ułański wciąż żywy – uważa Hanicz.

http://www.tvn24.pl/krojanty-ulani-zamienili-szable-na-pily-mechaniczne,769606,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information