Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Warszawska Brygada Pancerno Motorowa.


Rekomendowane odpowiedzi

Być może, że jest to sformowana po uzupełnieniu stanów pułku do stu procent kompania obrony przeciwlotniczej ( która miała potem odejść do Małkini)"

Przypatruję się tej fotografii z przysięgi.
Patrzę też na OdeB WBPM i 1 PSK, ale nie widzę w ich strukturze takiej kompanii, o takim właśnie przeznaczeniu.
Czy 1 PSK był jednostką mobilizująca kompanię ckm plot na potrzeby/ do dyzpozycji innej wielkiej jednostki ( odesłanie do Małkinii? )? Nie bardzo mam gdzie to teraz doczytać.
Garwolin był ośrodkiem zapasowym kawalerii i tym samym miał ku potencjał.

I widoczny sposób umieszczenia broni podczas przysięgi - lekko mnie zadziwił, ale chyba mam wyjaśnine. Broń w czasie przysięgi jest noszona na pasie przy założonym plecaku (!!!). W żadnej formacji pieszej by tak nie zrobiono; rozkazodawstwo do przysiegi" w formacjach pieszych noszących tornistry/plecaki było inne i nie pozwalało w wykonaniu rutynowanych oficerów - praktyków na obraz jaki widzimy. Natomiast w kawalerii karabinki noszono wówczas do przysięgi przez plecy - tu nie można było tego ściśle wykonać z uwagi na założone plecaki, więc karabinki znajdują sie położeniu a pas- broń". To razem sugeruje iż oddział do przysięgi sprawiał kawalerzysta i w taki sposób zbliżył się" wobec nietypowego przy tego typu uroczystościach wyekwipowania żołnierzy do wykonania znanych mu i praktykowanych dotąd w kawalerii postanowień regulaminu.

Zdjęcie mocno mnie zastanawia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 167
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jeżeli to faktycznie żołnierze kompanii km plot nr 117 wniosek nasuwa się taki iż nie są oni kawalerzystami mimo iż mobilizował tę kompanię pułk kawalerii ( kompanię" a nie szwadron"), tym samym kompania ta nie wchodziła w skład WBPM.
Ten stan rzeczy może tłumaczyć obecność przedmiotów umundurowania typowych dla formacji pieszych. Takie umundurowanie w ich przypadku może być celowe, nie koniecznie zaś wynika z braków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowana kompania km plot. nr 117 typu B nie była pododdziałem kawalerii a jej żołnierze nie byli kawalerzystami (być możliwe iż wcześniej podczas służby czynnej niektórzy z nich służyli w szwadronach km kawalerii) i nie była przeznaczona dla Warszawskiej BPM. Kompania wraz z innymi kompaniami km plot. typu A (mającymi własne środki transportu) i typu B była pododdziałem OPL i w przypadku kompani nr 117 przeznaczonym do obrony przeciwlotniczej stacji kolejowej w Małkini i ulokowanych tam składów zaopatrzenia dla SGO Narew".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku, że wcześniej nie byłem konsekwentny. 1PSK mobilizował pododdziały kawalerii: kolumna taborowa kawaleryjska parokonna typ II nr 148, szwadron marszowy nr 4 Mazowieckiej BK i Ośrodek Zapasowy Kawalerii Garwolin". W uwagach do tabeli mobilizacyjnej napisano, że nie była ona realizowana w odniesieniu do pododdziałów 1PSK, gdyż pułk był w trakcie przeorganizowania na motorowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszając pokojowy plan mobilizacyjny z wojenna improwizacją wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie. Warszawska BPanc-Mot nie miała swoich ośrodków zapasowych, nie miał go także zmotoryzowany 1PSK. To była najsłabsza strona tej jednostki, w czasie wojny nie było czym uzupełniać jej strat. Szwadron marszowy i inne pododdziały kawalerii mobilizowane przez 1PSK, nie były przeznaczone dla niego. 10BK i Warszawska BPanc_Mot. podlegały broni pancernej a nie kawalerii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formoza, ie wyprzęgaj" proszę :-)

Przegląd fotografii i Twoje komentarze do nich są bardzo dobre i stanowią swoistą ilustrowaną historię formowania WBPM.
Dużo to wnosi dla osób, które czują potrzebę pogłębienia wiedzy o formacjach WBPM i znajdują sie na etapie pożerania i trawienia" informacji - a jeśli idzie o WBPM jestem własnie na takim etapie.

Tyle pamięci ile rozmowy, czytania i pisania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opinią (nie wiem na ile prawdziwą), że motoryzując pułki kawalerii, starano się jak najdłużej ukryć ten fakt. Dlatego pozostawiano mundury kawalerii, oficerom ostrogi i konie. Oficerowie nadal brali udział w zawodach hippicznych zachowując pozory, że ich macierzyste pułki nadal są konne. Ale jakoś nie bardzo mnie to przekonuje by było to celowe działanie a nie wynik faktu, iż motoryzacja jest jednak czaso i materiałochłonnym procesem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1940 miały być motoryzowane kolejne pułki i przed tym nie było już ucieczki, jak w przypadku 1 P.Szwol. , który pozostał konny, a jego miejsce zajął 1PSP. Podobnie było z 20 P.Uł, który jako konny odszedł z 10 BK do Kresowej BK, a jego miejsce zajął 10 PSK. W 1940 roku był do zmotoryzowania min. bardzo elitarny, uhonorowany VM 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich. Nie znaczy to jednak, że skończyłby się w nich sport konny , oraz noszenie ostróg i szabel na galowo, oraz przy uroczystych wystąpieniach.Długo, długo a nawet nigdy nie zniknęły by proporczyki pułkowe na mundurach.Tradycja i esprit de corps...
Starano się jak najdłużej ukryć ten fakt..."? Przecież Czesi i pół gromady zagranicznych mediów widzieli, że wśród wkraczających na Zaolzie wojsk są dwa nasze (wtedy wszystkie) pułki kawalerii zmotoryzowanej. Podobnie było jeszcze ciekawiej, podczas manewrów pod Rzeszowem, gdzie był komplet znajdujących się wtedy w Polsce attache zagranicznych...
Z ciekawości spytam, gdzie można usłyszeć lub przeczytać taką przytoczoną przez Ciebie opinię ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do braku szwadronu (kompanii) zapasowej w pułkach zmotoryzowanych to należy się kilka słów wyjaśnienia. W organizacji pokojowej pułki kawalerii posiadały szwadrony zapasowe nie zawsze stacjonujące w miejscu stałej pokojowej dyslokacji macierzystego pułku których zadaniem był ogólnie rzecz ujmując emont koni". W planie mobilizacyjnym nie przewidywano wystawienia samodzielnych szwadronów, kompanii, batalionów zapasowych (dla pułków piechoty) czy też baterii zapasowych(dla artylerii). Planowano natomiast i po ogłoszeniu mobilizacji przystąpiono do tworzenia Ośrodków Zapasowych dla wielkich jednostek (dywizji piechoty i brygad kawalerii) oraz zbiorczych Ośrodków Zapasowych oddziałów innych rodzajów broni i służb. Ośrodki zapasowe tworzone w większości poza macierzystymi garnizonami miały formować szwadrony (dla kawalerii)i bataliony (dla piechoty) marszowe których zadaniem było uzupełnianie strat walczących jednostek. Poza tym w macierzystych garnizonach po wyjściu z nich zmobilizowanych oddziałów pozostały poza etatowe Oddziały Zbierania Nadwyżek które także odejść miały do właściwych Ośrodków Zapasowych. Tyle względem wyjaśnienia dlaczego nie było szwadronów zapasowych tudzież kompanii strukturze pułków zmotoryzowanych czy jakichkolwiek innych. A nawiasem mówiąc było to całkowite odstępstwo od sytemu uzupełniania walczących oddziałów stosowanego podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1920) kiedy to każdy pułk miał własny samodzielny pododdział zapasowy (szwadron, kompanię, baterię czy też batalion).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie