Jump to content

Wjechały do niej ciężarówki pełne skarbów. Spróbują odnaleźć szczelinę jeleniogórską


Recommended Posts

Eksploratorzy i badacze historii chcą ostatecznie rozprawić się z jedną z najbardziej znanych skarbowych" legend Dolnego Śląska. Będą szukać podziemi, w których pod koniec II wojny światowej Niemcy mieli ukryć kolumnę ciężarówek. Co jest w środku? Niektórzy uważają, że dzieła sztuki i skarby m.in. słynne jaja Faberge.

- Głównym celem prac poszukiwawczych jest zweryfikowanie historii tak zwanej szczeliny jeleniogórskiej", czyli podziemnego pomieszczenia, w którym miała znajdować się ukryta pod koniec II wojny światowej kolumna ciężarówek - zapowiada Łukasz Orlicki, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca".

Szczelina jeleniogórska" to historia, która już w latach 90. zawładnęła wyobraźnią miłośników historii i poszukiwaczy skarbów. - Stała się jedną z trzech najważniejszych takich legend w regionie. Obok złotego pociągu" i złota Wrocławia" - przypomina Orlicki. I dodaje: wielokrotnie szukano tego miejsca w rejonie Jeleniej Góry, Lubomierza i Wlenia. Bezskutecznie. Przełom przyniosły między innymi informacje do których dotarł Krzysztof Krzyżanowski, autor książki Skarb Generała". Dzięki temu udało się ustalić: miejsce w którym mają znajdować się ciężarówki to Szklarska Poręba. Przemawiają za tym relacje byłego żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza. Ten w swoich wspomnieniach pisał o tym, że był w podziemnym tunelu. Jak twierdził w środku widział ciężarówki.

Lokalizację szczeliny wstępnie potwierdziły też badania nieinwazyjne przeprowadzone przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca" w listopadzie 2016 roku i styczniu 2017 roku.

Prace wykopaliskowe Teraz z nadzieją i mocnymi przesłankami eksploratorzy przystępują do prac w terenie. Szukać będą poniemieckiego obiektu w rejonie Szklarskiej Poręby Górnej. Sprawdzić chcą trzy miejsca: domniemane wejście główne do sztolni, wejście zapasowe i pozostałości niewielkiego schronu. - W miejscach wytypowanych jako domniemane wloty do podziemi przeprowadzone zostaną prace wykopaliskowe. W rejonie interpretowanym jako pozostałości schronu zostanie założony wykop sondażowy, którego celem będzie ustalenie funkcji obiektu i jego związku z tajemnicą szczeliny" - relacjonuje Orlicki.

Dzieła sztuki, depozyty z banku, martwi żołnierze

Co może znajdować się w ciężarówkach, które mają być ukryte pod ziemią? Wersji jest kilka. Niektóre z relacji mówią o tym, że transportowano nimi depozyty z banku w Jeleniej Górze. Według innych przewoziły sprzęt wojskowy. Kolejne, że była to kolumna szpitalnych samochodów.

- W latach 90-tych sądzono, że tam znajdowały się dzieła sztuki, skarby i jajka Faberge, czyli najcenniejsze przedmioty z kolekcji Romanowów - przypominał kilka miesięcy temu Orlicki. Co, by to nie było jeśli ciężarówki faktycznie zostaną odnalezione będzie miało to wartość. Jeśli nie materialną to historyczną. Do tej pory nie wiadomo w jakich okolicznościach ciężarówki miały wjechać do podziemi. Od lat mówiło się o tym, że w środku znajdowały się ciała martwych niemieckich żołnierzy. Prace prowadzone będą pod nadzorem archeologa.

http://www.tvn24.pl/szklarska-poreba-szukaja-ciezarowek-ze-skarbami-prace-wykopaliskowe,756840,s.html
Link to post
Share on other sites
Jakoś do tego tematu z tzw.: Szczeliną" podchodzę z uśmiechem, optymizmem i małą nadzieją, że coś się znajdzie...kiedyś. Podchodzę tak, ponieważ poszukiwań nie prowadzą byle pierwsi lepsi samozwańczy odkrywcy i mistrzowie mocni w gębie. Są to ludzie z głowami na karku i bez większego ciśnienia próbują coś odszukać. W głębi duszy cieszę się jeszcze bardziej gdy widzę zaangażowanego w akcję Pana Krzyśka Krzyżanowskiego, którego osobiście nie znam ale cenię za dotychczasową działalność, mądrość wypowiedzi, opanowanie i sposób w jaki podchodzi do takich spraw. Jak najbardziej życzę odnalezienia tego czego szukają i życzę też żeby pismaki i komentujący akcję komentatorzy" zachowali dla siebie durne wypowiedzi, oszczerstwa i niemiłe opinie, które są nie na miejscu. Wszystkiego dobrego i czekamy na kolejne niusy.
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
  • 1 year later...

Łatwiej można dokopać się do szczeliny jeleniogórskiej niż do archiwum "Odkrywcy"! Podobno ludzie wyciągali stamdąd skarby, ale nie wszystkie podziemia odkryto. Ciekawe czy ktoś ma plany tych tuneli? Na światowych aukcjach wychodzą fanty ze szczeliny.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, bjar_1 napisał:

Ta szczelina była połączona z Wałbrzychem i norą ze złotym pociągiem?

Łączyła się z Berlinem, opisał to w swoich wersetach Bojkopisarz co sprzedawał dokumenty z przełęczy kowarskiej Niemcom, a potem zbadał to Koper z Baleronem swoim  georadarem budowlanym KS700  do lokalizacji szamb z dokładnością 30%, ale pociąg namierzyli z dokładnością 102%. A wszystko to po to aby lansować się w TV bo na tym lepiej się zarabia niż na skarbach.

Edited by Sowa74
Link to post
Share on other sites

Niech wstrzymają się z kopaniem, bo w czasach wirusa telewizja z Singapuru może nie dolecieć na czas i trzeba będzie zaczynać od nowa. Po epidemii powinni rozwiercać szczelinę, tam na pewno coś jest, tak mówi znajomy Cygan a on wie co mówi.

Link to post
Share on other sites

Wiercenie i kopanie kosztowne jest i nie tędy droga. Wystarczy zrobić szopkę medialna, jak się nie ma doświadczenia w poszukiwaniach to nic nie szkodzi, trzeba założyć firmę "ABC palenie głupa" , fundację i żebracze konto na patronite. Im więcej kanałów dojenia pieniędzy z frajerów tym lepiej. Do tego koniecznie trzeba nadać sobie przydomek "badacz" i paplać że ma się tajne namiary od Niemca co był "strażnikiem" ale doznał nawrócenia i  podał je leżąc na katafalku. Im mniej doświadczenia w szukaniu, a więcej w paleniu głupa tym lepiej bo spektakl cyrkowy ciekawszy. Jedyna cena to trzeba publicznie zrobić z siebie durnia będąc tego świadomym.

 

Edited by Sowa74
Link to post
Share on other sites

Wiesz, ta wersja Krzyżanowskiego to często nie  ma za wiele wspólnego z prawdą, ale ciekawie się słucha jego toku myślenia. On napisał taką książkę o szczelinie, ale jest tam sporo przekłamań, nie wiem czy celowo to napisał czy z niewiedzy i złych informacji.

 

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information