Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Wystawił toporek sprzed 3 tys. lat na aukcję internetową

Recommended Posts

Instytut Archeologii UJ w Krakowie potwierdził wiek i autentyczność zabezpieczonego przez andrychowskich policjantów toporka, który został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych.

W marcu do funkcjonariuszy z Andrychowa dotarła informacja, że na jednym z portali aukcyjnych wystawiony jest na sprzedaż zabytkowy przedmiot: „siekierka, toporek z epoki brązu”.

Posiadanie czy wprowadzanie do obrotu przedmiotów zabytkowych stanowiących własność skarbu państwa jest prawnie zabronione.

Chciał na nim zarobić

Policjanci ustalili, kim jest osoba oferująca toporek do sprzedaży. Mieszkaniec Andrychowa twierdził, że toporek kupił przez internet i właśnie go odsprzedał, bo chciał na nim zarobić.

W trakcie przeszukania jego domu policjanci odnaleźli jednak zabytkowy przedmiot. Funkcjonariusze skontaktowali się z biegłym z Zakładu Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który w trakcie wstępnych oględzin ocenił, że najprawdopodobniej znalezisko nie jest repliką.
1200-1000 lat przed Chrystusem

Toporek został poddany ekspertyzie przez Instytut i jak się okazało. obuch jest zabytkiem archeologicznym datowanym w przybliżeniu na przedział ok. 1200-1000 lat przed Chrystusem.

Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ skierowała wyrazy uznania i podziękowania dla pracowników Komisariatu Policji w Andrychowie za sprawne działania na rzecz ochrony zabytków archeologicznych trafiających do nielegalnego obrotu oraz zaproponowała, aby toporek z epoki brązu został przekazany do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22036703,wystawil-toporek-sprzed-3-tys-lat-na-aukcje-internetowa.html#BoxSpecCzolka3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information