Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Godła eskadr w latach 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, KayFranz napisał:

Wczoraj właśnie o czymś takim myślałem.
Czytałem sobie drugi tom "Polskie Wojska lotnicze..." Niestrawskiego, patrzyłem na ilustracje i stwierdziłem, że pomimo, wydawałoby się, dużej liczby fotografii - bo w sumie jest ich 97 - to żadna nie przedstawia większej wartości. Zero odcieni szarości, szczegółów, rozmyte, często sylwetka to wielka ciemna plama, twarzy nie da się rozpoznać. W publikacjach Niestrawskiego (bo i nie tylko tej) materiał foto jest tak słaby, że wynikają z tego właśnie takie "kwiatki". Nie wiem, czy on ma archiwum w postaci skanów słabej jakości, kserówek czy innych technik, ale sporo fotografii z tamtej książki (i z pierwszego tomu też) znam w lepszej jakości.
 

W pełni się zgadzam z powyższym ale chodzi również, a może przede wszystkim nie o jakość drukowanych zdjęć ale o błędne ich opisy firmowane przez autora lub MLP w Krakowie czyli specjalistów, znawców tematu z tytułami naukowymi !

Wielki wstyd, bo o ile można wytłumaczyć tzw. literówki to takich byków już nie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 08:09, Sedco Express napisał:

W nowo wydanej (Przemyśl 2020) książce M. Niestrawskiego  "III.Dywizjon Lotniczy w obronie Lwowa w sierpniu 1920 roku" na str. 130 z dużym rozbawieniem przeczytałem opis zamieszczonego zdjęcia, które jak zaznaczono pochodzi ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Znajdujemy tam informację o godle pilota w postaci głowy zająca (!) umieszczonym na jednym z Oeffagów D.III 13.EM

Piękny malunek orła zrywającego się do lotu zamieniono na jakiegoś szaraka !? Wielki wstyd !!!

To nie jedyna "wpadka" w tej publikacji - str. 39 - błędna identyfikacja lotników związanych z 6.Eskadrą Lwowską (vide dział "sylwetki lotników 1920-1939")

PS - na zdjęciu por.pil. Ludwik Patalas

 

13.EM Oeffag D.III.png

razem porównanie orzel.png

Korekta mojego błędnego opisu osoby - na zdjęciu to ppor.pil. Edmund Norwid-Kudło a nie por.pil. Ludwik Patalas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sedco Express napisał:

Korekta mojego błędnego opisu osoby - na zdjęciu to ppor.pil. Edmund Norwid-Kudło a nie por.pil. Ludwik Patalas.

 

18 godzin temu, Sedco Express napisał:

Wielki wstyd, bo o ile można wytłumaczyć tzw. literówki to takich byków już nie...

Na forum to błędny opis można poprawić - w wydrukowanej książce już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2020 o 08:30, Sedco Express napisał:

W pełni się zgadzam z powyższym ale chodzi również, a może przede wszystkim nie o jakość drukowanych zdjęć ale o błędne ich opisy firmowane przez autora lub MLP w Krakowie czyli specjalistów, znawców tematu z tytułami naukowymi !

Jeśli chodzi o jakość drukowanych fotografii to często cofamy się do czasów PRL-u, gdzie do druku używano najczęściej

najgorszy papier na którym fotografie wychodziły koszmarnie. Przypomnijcie sobie Koledzy książki z serii "Biblioteczka

Skrzydlatej Polski" - zamieszczone w nich fotografie to były plamy o różnych stopniach jasności bez widoku jakichkolwiek szczegółów.

Jeśli chodzi o firmowanie opisów fotografii to napewno nie firmuje tego MLP w Krakowie - bo kto to ma robić i po co.

Tych fotografii mają dziesiątki jeśli nie setki tysięcy. W różnej formie: luzem, jako tematyczne czy personalne kolekcje, albumy.

Jak fotografie są opisane na odwrocie lub podpisane w albumie to wszystko gra. Jak nie, to w zasadzie pozostają anonimowe - muzeum nie zajmuje się identyfikacjami. Archiwizuje je w stanie otrzymanym i tyle.

Tak więc za opisy fotografii odpowiedzialny jest wyłącznie autor publikacji w której zostały zamieszczone.

Podobnie autor odpowiedzialny jest za błędy ortograficzne lub gramatyczne - nie ma już w redakcjach korektorów,

którzy sprawdzali tekst i wyłapywali byki. Teraz redakcja czy wydawnictwo dostaje najczęściej CD lub DVD z opracowaniem.

Jak przed drukiem przepuszczą je przez program korektorski (rzadko to sie zdarza) to jest szansa wyłapania byków, jak nie to idzie do druku w formie otrzymanej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotnictwo to mnie mało interesuje ale sprawy rzetelności opracowań, publikacji, opisów (w tym zdjęć) itp. już tak.

Dlatego zabieram głos w tym temacie w tej sprawie.

17 godzin temu, Sedco Express napisał:

To jeszcze bardziej pogrąża  autora

zgadza się.

17 godzin temu, Sedco Express napisał:

....błędnym opisem firmując zdjęcia z MLP wg statusu (m.in) placówki naukowej, podważając jej wiarygodność.

co ma piernik do wiatraka!!!!!

Muzeum może udostępnić zdjęcia (nawet najdokładniej opisane) ale nie ma najmniejszego wpływu jak je opisze autor w publikacji. Tenże może otrzymane grupowe zdjęcie lotników opisać jako: "lokalny zespół pieśni i tańca".

I co mu może zrobić muzeum? najwyżej skoczyć na puklerz. No i następnym razem nie udostępniać zdjęć.

I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2020 o 13:07, otton1 napisał:

Tenże może otrzymane grupowe zdjęcie lotników opisać jako: "lokalny zespół pieśni i tańca".

Może, czasem i nieświadomie, z niewiedzy lub niechlujstwa.

Kiedyś, w jakimś opracowaniu (tytuł zmilczę) zamieszczono fotografię podpisaną "Pociąg na dworcu w Nowym Sączu".

Fakt, na fotografii byly pokazane prostokąciki, coś na kształt wagonów tyle, że znawcy na forum zlokalizowali miejsce jako rynek w Nowym Sączu a nie dworzec. No i zastanawialiśmy się na forum czas dłuższy skąd się wzięły te wagony na rynku.

Poszukałem w swoim archiwum i dotarłem do skanu oryginału tej fotografii podpisanej po niemiecku "Train in Neu Sandec".

No i sprawa się wyjaśniła; opisujący fotografię był bardziej anglo-niż niemieckojęzyczny i przetłumaczył bezmyślnie z języka angielskiego: Train = pociąg. Nie zastanowił się, że fotografia jest opisana po niemiecku a tym języku: Train = treny = tabory.

A te prostokąciki to nie były wagony a wozy taborowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry.

Mój znajomy kolekcjonuje odznaki eskadr lotniczych II RP. Chcę zaznaczyć, że nie pułków bo tych było 6 ale eskadr które działały w ramach tych pułków. I tu jest moja prośba, poszukuje on wszelkich informacji o wymiarach odznak eskadr lotniczych II RP.
Może ktoś mógłby mu pomóc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie do końca mnie zrozumiał.

Nie chodzi mi o zasady oraz wymiary godła eskadry malowana na kadłubach samolotów i owe "0,8 m maksymalna wielkość liter", ale o miniaturowe godła eskadr noszone przez pilotów na prawej górnej kieszeni mundurów. Owe godła były wpisane  w obręb figur geometrycznych i tak:

- eskadry 1 pułku - były wpisane w trójkąt lub koło [ np. 111 eskadra myśliwska]

- eskadry 2 pułku - w kwadrat

- eskadry 3 pułku - w romb

- eskadry 4 pułku - w pięciokąt foremny

- eskadry 5 pułku - w krzyż równoramienny

- eskadry 6 pułku - w koło

Pytanie dotyczyło miniaturowych odznak noszonych przez lotników na mundurze... Osobiście byłbym skłonny optować za sugestią, że wielkość owych odznak został powielony w odznakach noszonych w Anglii podczas II wojny światowej i tak:

133 eskadra [Puchacz]  jej odpowiednik w UK miał wymiar 25 x 25 mm [ w UK 316
112 eskadra [Walczący kogut] w UK miał wymiar 25 x 25 mm [w trójkącie] [ w UK 315
151/152 eskadra [Kondor ] w UK był wykonany w wielkości 30 x 35 mm  [ w UK 317
121 eskadra [ skrzydlaty grom] w UK miał wymiar 35 x 35 mm   [ w UK 308
131/132 eskadra [kruk - kolory skrzydeł] w UK miał wymiar 25 x 35 mm   [ w UK 302
141/142 eskadra [ kaczka w locie/ podwójna] w UK miała wymiar 40 x 45 mm  [ w UK 306
 
Dla przykładu załączam foto tablicy z takimi odznaczeniami:
 

IMG_6106.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie do wcześniejszej odpowiedzi. Z tym, że znalazłem to nie książce pana Kowalskiego...

Znalazłem w książce Z. Sawickiego Odznaki wojska polskiego Lotnictwo. Wojska techniczne 1921-39
I pułk lotniczy:
11 eskadra [1928-1931]  biały X w kwadracie czerwonym                                                               - wymiar 15,5 x 15,5 mm
11 eskadra liniowa - biegnąca dziewczyna w czerwono-białej sukni  w trójkącie ze srebrną obwódką - wymiar 22 x 22 mm
12 eskadra liniowa - lis trzymający bombę w trójkącie ze srebrną obwódką -                                   - wymiar 22 x 22 mm
13 eskadra t-obser. - zielony pasikonik  na okrągłej tarczy                                                             - wymiar 19 x 17 mm    wyk. Michrowski Warszawa
111 eskadra [kościuszkowska                                                                                                      - wymiar 23 x 23,5 mm  wyk. Michrowski Warszawa
112 eskadra myśliwska - czarny kogut w trójkącie                                                                         - wymiar 19 x 19 mm     wyk. Michrowski Warszawa 
113 eskadra myśliwska - puchacz                                                                                                - wymiar 19 x 15 mm                    
114 eskadra myśliwska - jaskółka w locie                                                                                      - wymiar 19 x 17 mm
2 pułk lotniczy:
22 eskadra liniowa bombowa - konik morski w kwadracie niebieskim                                               - wymiar 20 x 17 mm     wyk. Nagalski   Warszawa
122 eskadra myśliwska - papierowy konik w kwadracie niebieskim                                                  - wymiar 37 x 34 mm     wyk. Knedler - Warszawa
121 eskadra myśliwska - stylizowana strzała w niebieskim kwadracie                                              - wymiar 25 x 25 mm     wyk. Knedler Warszawa
3 pułk lotniczy:
brak danych
4 pułk lotniczy:
41 eskadra liniowa/rozpoznawcza - czerwony gryf pomorski w pięcioboku                                         - wymiar 17 x 16 mm   wyk. Knedler Warszawa
42 eskadra       - czerwony słoń w pięcioboku                                                                                 - wymiar 17 x 15 mm    wyk. Knedler Warszawa
141-142   eskadra myśliwska - kaczka w pięcioboku                                                                       - wymiary 29,8 x 21,5 mm wyk. Knedler Warszawa
43 eskadra towarzysząca - chrząszcz w pięcioboku                                                                        - wymiar 21 x 16 mm   wyk. Knedler Warszawa
5 pułk lotniczy:
55 eskadra bombowa - tygrys w krzyżu równoramiennym                                                                 - wymiar 45 x 35 mm
151/152 samodzielna eskadra bombowa - kondor w krzyżu                                                              - wymiar 28 x 25 mm wyk. Knedler Warszawa
6 pułk lotniczy:
5 eskadra lotnicza - ikar w wieńcu                                                                                                 - wymiar 60 x 48  wyk. Buszek - Lwów
581 eskadra francuska - moskit - mocowania na agrafkę                                                                 - wymiar 60 x 15
 
7 eskadra myśliwska [kościuszkowska ]                                                                                        - wymiar 33 mm  wyk. Unger
1 batalion balonowy - kraków                                                                                                         - wymiar 40 x 26 mm  wykonanie Preisner Kraków
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Naturszczyk napisał:

Mam prośbę od znajomego:

"Atelier Hadzi

Czy ma ktoś kolorowe zdjęcie odznaki 55 eskadry liniowej z Ra? Nie interesuje mnie rysunek, chyba, że sprzed 39. Z góry dziękuję za pomoc. "

Nie (tak jak napisał KayFranz) 55.EL a 54.EL. Zdjęcie kolorowe ? raczej nie było takiego, bo przed 1939 r. jeżeli już, to zdjęcia czarno-białe kolorowano, więc oryginalnego nie będzie. Rysunek sprzed 1939 r. ? Rysunki i zdjęcia godła RA najwięcej na Bre XIV z 66.Esk Bre i Bre XIV z 4.EW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie