Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Urok lotniczych zdjęć.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

To zdjęcie lotnicze z którego jest roku ? Bo trochę różnych dat jest na dole czy da się to sprecyzować.Przypuszczam że na foto jak się ktoś przyjży to widać samoloty i to dużo, ale nie tam gdzie dzisiejsze pasy i stojanki. Tych białych pasów też nie ma nie wiem co to mogło być.Przypuszczam że foto przedstawia okres przed budową pasów ale już z niemieckimi samolotami. Na mapach nic nie widać. Niemcy na pewno robili dokumentację. Na terenie jest bardzo dużo drenów i fundamentów co daje przypuszczać że była duża infrastruktura.Ale nie wiadomo jak wyglądała. I po co są doły za stojankami eskadry 9 stanowisk i wszystkie takie same o gł. ok 1m a wszystko omurowane. Po hangarze głównym tylko fundamenty przypór są. Zagatkowy jest też bunkier ok 3x3x3 z otworem na górze w centrum koszar( Być może radiostacja tam była) bunkier nie był wkopany tylko na wierzchu.Wrzucę fotki może ktoś pomoże rozwiązać co tam było.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem ale nic nie udostępniają , pewnie nie chcą.Data mi nie za bardzo pasuje bo pasów betonowych brakuje ale nie mogę tego zweryfikować bo nie mam z czym.Wszystkie opisy są ogólnikowe.Z zasłyszanych informacji wiem że było to lotnisko szkoleniowe. Na mapie ze skanowania laserowego widać fundamenty. Musiała być temp. i się wszystko paliło bo jest dużo stopionej stali w ziemi.  Inne lotniska polowe są innej budowy więc nie mam porównania.Rosjanie przez jakis czas też po wojnie tam byli lecz jako wartownicy tego co zostało .Potem zostało zapomniane.Pamiętam jak skakali tam na spadochronach ale to już lata 80.Jak już robie krok do przodu to utykam.Archiwa po 45 jakieś foto na pewno mają.Sztabówki były robione.Ale nie wiem jak się dostać do nich. Dziwna jest ta ogólna niewiedza.Nikt tym lotniskiem się nie interesował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu ‎2018‎-‎01‎-‎06 o 16:06, formoza58 napisał:

Ze zdjęć 6 Pułku Lotniczego.
Politechnika lwowska...

urok_polt_lwows.jpg&x=800

Kapitalne zdjęcie. Warto je sobie zestawić ze zdjęciem z innego wątku, gdzie kolega Woodhaven dał zdjęcie prototypowego szybowca CW-5 bis/33 stojącego przed wejściem do politechniki na tym okrągłym klombie. Dopiero „z lotu ptaka” widać, jak wielki był ten ośrodek akademicki. Nic więc dziwnego, że w 1939 r. zasłużył na organizację kongresu ISTUS, o którym wspomniałem w podlinkowanym wątku, czyli jednego z dwóch kongresów ISTUS w Polsce w 1939 r.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎10‎-‎26 o 20:56, formoza58 napisał:

Nad Warszawą.
Królikarnia.

lot_uroki_krolikarnia.jpg&x=800

 

O, dobre. Widzę, że taki widok „z bliska” lubi nie tylko jeden dzisiejszy pan biznesmen, który potrafi zrobić przy Królikarni prawie kosiaka swoim śmigłowcem (aż się doigra od ULC albo PAŻP), ale w II RP też lubiano napowietrzne „bliskie spotkania III stopnia” z Królikarnią :classic_biggrin:

Jak się czuje mokotowskie klimaty to się rozumie, do czego Królikarnia „prowokuje” w branży lotniczej :classic_wink:

Fajne zdjęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎04‎-‎20 o 23:31, formoza58 napisał:

Tak powstawały te wszystkie piękne zdjęcia...

uroki_n.jpg&x=800

Czy wiadomo coś, jakimi aparatami fotograficznymi były one wykonywane? Kiedyś przygotowywałem tekst o aparatach lotniczych innego państwa z tamtych czasów i jeśli ktoś wie, czym się wtedy fotografowało z pokładów lotnictwa II RP to chętnie przyswoję taką informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎-‎06‎-‎23 o 22:17, formoza58 napisał:

.

l_chelmno5.jpg&x=800

Super zdjęcie ?

Fajne świadectwo czasów (dziś utrata licencji pilota gwarantowana) i fajna ilustracja starego lotniczego (ogólnoświatowego) porzekadła: „Najwięcej pilotów ginie nad własnym domem:classic_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎-‎06‎-‎19 o 17:17, formoza58 napisał:

Ze zdjęć 2 Pułku Lotniczego.

Opactwo w Tyńcu i jego okolice...

l_2pl_tyniec0.jpg&x=800

Czyli Opactwo Benedyktynów.

OLBRZYMIE PODZIĘKOWANIA ZA TO ZDJĘCIE! ?

Jesteśmy z żoną towarzysko związani z Benedyktynami z ich Klasztoru w Biskupowie, ale przyjaźnimy się z tak ważną postacią polskich Benedyktynów, że najprawdopodobniej będzie to niebawem ich szef na Polskę. Prześlę to zdjęcie naszym zaprzyjaźnionym braciszkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MarekA napisał:

Bardzo Ci dziękuję za tę informację. ?

Ciekawe, czy zbieżność nazw francuskiego aparatu F1 i amerykańskiego Fairchild też F1 jest przypadkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, formoza58 napisał:

"Fajne proszenie się o nieszczęście, ale w lotnictwie to typowe. Do dziś."

Patrząc na tego obserwatora z 1 PL, zawsze mam nerwowe mrowienie ? 

To taka odmiana współczesnych wing walkersów - czasami przeżywających pokazy lotnicze, a czasami nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎-‎05‎-‎20 o 19:03, Koloman napisał:

Opis do pięknej fotografii z 2017-05-17. 21:42:51.
Nie ma na niej drugiej głównej arterii Mokotowa czyli Alei Niepodległości. Teraz to centrum Mokotowa,stacja metra Pole Mokotowskie".

l_drenowanie_lotniska_na_mokotowie_1lot_

Super zdjęcie, jak się wie, jak to wszystko dziś wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Obszukałem forum, użyłem wyszukiwarki wraz z odmienianiem słowa „Kazimierz” i coś nie mam sukcesu, nie znalazłem.

A jeszcze takie pytanie: Czy masz/widziałeś gdzieś przedwojenne zdjęcie z powietrza lotniska w Grudziądzu, tzn. nominalnie tego, które zwie się Lisie Kąty i dziś jest lotniskiem aeroklubowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎-‎09‎-‎08 o 19:28, formoza58 napisał:

Do identyfikacji...

uroki.jpg&x=800

Tak wstępnie to chyba spadochron desantowy, bo chyba nie siedzeniowy preferowany w tamtych czasach przez lotnictwo. Być może to skoczek, który by nam pasował do wątku o spadochroniarstwie wojskowym II RP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie