Skocz do zawartości

Półgrosz 1768


masorz

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem
Wyszedł mi załączony półgrosz z pola.
Nie widzę na nim jednak żadnego znaku menniczego (nawet śladu po takowym)
W związku z tym mam pytanie, czy jest na forum ktoś, kto może mi pomóc z określeniem mennicy?

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam masorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybór nie jest ogromny...

http://cenum.pl/katalog/Polska/Polska_krolewska/Stanislaw_August_Poniatowski:polgrosz/

i proponuję starać się wstawiać lepsze zdjęcia...

http://odkrywca.pl/-regulamin-dzialu-numizmatyka-zanim-dodasz-temat-przeczytaj-obowiazkowo-,691475.html#691475
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na rewersie litery G lub EB to Ci pomoże."

Skoro półgrosz został wybity w 1768 roku (jak zaznaczył autor wątku w temacie), to jak na nim mogą być inicjały EB? Inicjały EB należą do Efraima Brenna, który był administratorem mennicy warszawskiej w latach 1774-1792. Jeżeli moneta została wybita w 1768 to tylko może być literka G - należąca do Piotra Mikołaja Gartenberga, administratora mennicy krakowskiej i warszawskiej (1765-1772). Półgrosze z lat 1765-1768, były wybijane przez dwie działające mennice koronne: krakowską oraz warszawską. Według badań Pana R. Janke, monety posiadające mały monogram królewski zostały wybite w mennicy warszawskiej. Natomiast monogram duży jest cechą charakterystyczną dla mennicy krakowskiej. Mennicę można określić tylko na podstawie awersu monety (strona gdzie znajduje się monogram królewski pod koroną oraz data wybicia). Niestety autor wątku dodał tylko zdjęcie rewersu, co jest podstawowym błędem przy identyfikacji czy określaniu mennic (zawsze dodajemy zdjęcie awersu i rewersu).

Źródło:
Źródło: Kamiński Czesław, Kopicki Edmund, Katalog monet polskich 1764-1864, Warszawa 1976, s. 13.
R. Janke, Podział monet miedzianych Stanisława Augusta Poniatowskiego na mennice, „Biuletyn Numizmatyczny”, nr 4 (336), 2004, s.273-282.
R. Janke, Rzadkie odmiany półgroszy i groszy Stanisława Augusta Poniatowskiego, „Przegląd Numizmatyczny”, nr 1 (64), 2009.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Rosforek 22:13 27-03-2017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie