Skocz do zawartości

1945 Polska Czechosłowacja niedoszła wojna o kotlinę kłodzką (pytanie)


duszan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Dzisiaj na zajęciach z systemów politycznych państw europy środkowo-wschodniej dowiedziałem się, że 1945 roku niewiele brakowało żeby wybuchła wojna miedzy Polską a Czechosłowacją o kotlinę kłodzką. Podobno czeski pociąg pancerny wjechał do Kłodzka. Do konfliktu nie doszło tylko i wyłącznie w wyniku osobistej interwencji Stalina. I tu pytanie czy Szanownym Forumowiczom wiadomo coś więcej na ten temat.
Za wszelkie informacje z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Duszan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno w TVP było o tym w programie z cyklu Prawdziwy Koniec II wojny" . Kilka ciekawostek , między unnymi rosjanie nie uznawali Polaków jako władzy tylko czechów , Czesi dość ostro sobie poczynali , sprawa trwała kilka lat , do czasu aż Polacy stwierdzili że powtórzą aneksję" Śląska Cieszyńskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to b. ciekawe. Czech ewizjonista", który występował w tym progr. mówił, że przyłączenie Kotl. kłodzkiej nie ma żadnej racji historycznej - to zawsze były Czechy (podobno). Czesi mają nawet coś na kształt ziomkowstwa wypędzonych z rejonu Kłodzka :)
Można gdzieś o tym poczytać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zaatakujmy ich teraz i podbijmy. W przypadku sukcesu władza zyskałaby poparcie. Możemy to zrobić pod pretekstem interwencji przeciwko łamaniu praw człowieka. Czesi i Słowacy bardzo dokuczają cyganom, więc powinniśmy im pomóc. Myślę, że USA i UK mogłyby się przyłączyć, wtedy oddalibyśmy im jedną strefę do kontroli.
;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granicą Śląska były Góry Bardzkie więc Kotlina Kłodzka w czasach historycznych nigdzy nie należała do Rzeczypospolitej. Z tego względu Czesi może i mają racje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jakieś okruszki znaleźć. Np. tutaj:
http://www.dat.prosilesia.net/cms/debate/detail.php?nr=354&kategorie=debate (na dole str.) jest, z grubsza, to o czym mówił Past. Nieźle brzmi ta wizja niedoszłej wojny polsko-czechosłowackiej :)

A tutaj to o czym mówił Krecio: http://www.ziemiaklodzka.pl/ziemia/main/hist/pihist_p.html - z małą poprawką - ziemia kłodzka przez 20 lat należała do Piastów :)

Tutaj czeski rewizjonizm: http://www.republika.pl/cepolsite/politika/stosunki.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelig, ja stwierdziłem tylko, iż granicą Śląska były Góry Bardzkie, za nimi było i chyba nadal jest Hrabstwo Kłodzkie nigdy nie przynależne do Śląska.
A swoją drogą (i proszę mi nie zarzucać ciągotek rewizjonistycznych)to w latach 1600 - 1601 Gibraltar był lennem polskim...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeligu!!! Toż i ja sie bynajmniej nie czepiam. Pyskuje tu tylko i wyłacznie z uwago na to, iż w trakcie moich wieloletnich wędrówek po i grzebania o Śląsku mam niejakie przeświadczenie, że zbyt pochopnie zalicza się ten rejon do tej naszej, starej, piastowskiej krainy. Ot tak jakoś mi sie wydaje, że zaraz po wojnie mieliśmy farta albo jest to wynik uprawiania globusowej polityki". Tak czy owak ładny kawałek nam sie dostał. A co do zasadniczego wątku to mam rodzinę w stolicy Hrabstwa i opowiadano mi, że faktycznie czechici coś tam zaraz po wojnie kombinowali z karabinami ale mieli niefart bo akurat były tam wojska Świerczewskiego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
he he he... dobre.

Chociaż myślę, że od śpiewania hymnu, to oni mają pana K. G. Wątpie żeby byli zainteresowani transferem tej pieśniarki... Szczególnie, że nie mogli by wtedy przed meczem powiedzieć: Gott mit uns".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kogoś interesuje ten konflikt to niech pisze na majla ppalys@o2.pl - to autor książki o tym. A konflikt dotyczył nie tylko kotliny, ale także okolic Raciborza, gdzie nawet został skoncentrowany nasz 1 Korpus Pancerny z rozkazami ataku. Został on zażegnany po interwencji Moskwy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
Niemałą rolę w konflikcie o Dolinę Kłodzka w czerwcu 1945r. odegrał pełnomocnik rządu RP na powiat Kładzko Tadeusz Musiał
(zmarł 25.01.2008 w Kielcach) - mój ojciec.Pełnomocnikiem został ponieważ mianowany na tą funkcję płk.LWP odmówił tłumacząc,że to jest niebezpieczne.Na to dictum mój ojciec
zdziwiony zapytał jak to możliwe żeby żołnierz tchórzył. Wówczas wojewoda Piasecki zapytał ojca czy się boi i po otrzymaniu odpowiedzi odmownej wręczył nominację ojcu.Wszystko to zostało pokazane w filmie dokumentalnym TVP Wrocław -Prawdziwy koniec wielkiej wojny" z 2003 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie