Skocz do zawartości

Osobliwe pomniki nagrobne na warszawskich Powązkach Wojskowych.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 222
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, formoza58 napisał:

Rownież mnie zaintrygowal kiedyś "obiekt ?". Zważywszy na polożenie, bralem pod uwagę gnojarkę na liście lub śmietnik

Ja też stawiałbym na śmietnik - to nie wygląda na budynek pozbawiony dachu.

Idziemy dalej :classic_smile: Tu już coraz mniej punktów orientacyjnych. WS to grób Walerego Sławka, X prawdopodobna obecna lokalizacja kolejnego "osobliwego nagrobka" - mauzoleum gen. Karola Świerczewskiego. Po zachodniej stronie alei duże powierzchnie bez widocznych pochówków i brak alejek.

p.woj03.thumb.jpg.a70d1f33b3fc38fdd8bb833dec5a22fd.jpg

Jest trochę fotografii z pogrzebu Walerego Sławka, ale jeszcze nie znalazłem żadnej przedstawiającej jego przedwojenny grób. Nie wiem jak wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, formoza58 napisał:

Pomnik Orlat stoi jeszcze na pierwotnym miejscu, frontem na bramę nr.1. Natomiast Kwaterą Powstańcow 1863 roku, byl mur i koniec cmentarza z tej strony.

powaz pomn orlat.JPG

powaz powst stycz 30te.JPG

Uzupelnienie do Kwatery Powstańców Styczniowych.

Rok 1934... Widok na cmentarz i na obiekty za murem cmentarnym tj ogrodzenie obiektów na kozielskiej i nasyp kolejowy do obiektów wojskowych w Forcie Bema.

kwatera pows sty.jpg

kwatera powstanc 34r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzymen napisał:

Kolejny fragment - MS - grób Aleksandra Sulkiewicza, kopiec I KP - kopiec Dowborczyków, cmentarz weteranów powstania 1863, pomnik Orląt Polskich 1920

p.woj02.thumb.jpg.c9edc28383a95d718100522981b31591.jpg

Uzupełnienie do grobu Aleksandra Sulkiewicza.

Rok 1935, widoczna granica cmentarza. I tak jest bodaj teraz.

 

sulkiewicz 35r.jpg

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 15:26, Krzymen napisał:

Pobawiłem się trochę z fotografią zrobioną przez sowieckich lotników w 1945 r. Granice Heldenfriedhof zaznaczyłem kolorem granatowym – tu, gdzie nie mam pewności, to linią przerywaną. Ciemno zielone linie – kwatery niemieckie z 1915-1918. Czarne DP w prostokącie, to prawdopodobna lokalizacja Domu Przedpogrzebowego.  Św. J – kościół św. Jozafata, Kapl. – Kapliczka, II Br. – grób oficerów II Br. LP to tzw. Mogiła czterech poetów legionowych (J.Brandys, W. Gniady, J. Mączka i B. Szul-Skjöldkrona). Znak zapytania ? – nie mam pojęcia co to jest.

Czarne X – jak w temacie, dwa "osobliwe pomniki" :classic_biggrin: - mauzolea towarzyszy Marchlewskiego i Bieruta.

Heldenfriedhof1945.thumb.jpg.7825d53cc3ef717482d72ccf3cee5765.jpg

W temacie lokalizacji domu przedpogrzebowego i kaplicy . Zrobilem korektę lokalizacji dp.

powaz teren kaplic.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, formoza58 napisał:

Kaplica 1 listopada 1946 roku i jej lokalizacja ze współczesnych czasów...

Powtórnie przeanalizowałem fotografię lotniczą powiększając ją maksymalnie.

DPP23.thumb.jpg.bb49aa3719fcecaa6836d136bcd6343e.jpg

Formoza – moim zdaniem za bardzo poprzesuwałeś dom przedpogrzebowy i kaplicę. Umiejscowiłeś kaplicę za blisko alei głównej i pomnika "Poetów Legionowych". Ja z kolei ewidentnie się pomyliłem pisząc, że „Groby niemieckie w okolicy obecnego domu przedpogrzebowego były raczej na terenie obecnych kwater A dod, N i N II”. To oczywiście spory błąd :classic_blush:

W 1945 r. - przy wschodnim boku Cmentarza Wojskowego – utworzono cmentarz bezwyznaniowy. Oba cmentarze połączono w 1964 i nadano nową nazwę – Cmentarz Komunalny. Oczywiście obecne kwatery A dod, N i N II zostały założone na terenie cmentarza bezwyznaniowego i tam żadnych grobów niemieckich nigdy nie było. Tym razem starałem się zachować proporcje kapliczki i domu przedpogrzebowego. Linia granatowa, to granica Cm. Wojskowego z 1939, czarna - niemiecki Heldenfriedhof, jasno zielona – obecna granica po połączeniu cmentarzy wojskowego i bezwyznaniowego, biała –  obecne główne aleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie fotografie ze strony fotopolska.
Zdjęcie jeszcze przed wydzieleniem niemieckiego Heldenfriedhof. Z prawej strony widać groby z kwatery weteranów Legionów Polskich. Około 60 grobów – czyli jeden lub dwa rzędy - Niemcy kazali przenieść w inne miejsce. Kaplica jest sporo oddalona od alei.

Heldenfriedhof_1941.thumb.jpg.7c80e27d1ec350ba539e65d63e8b4554.jpg

Tu już na pewno po 1941 roku. Z prawej strony kaplicy widać ogrodzenie z metalowej siatki, a z tyłu z lewej strony - nowe groby.
Heldenfriedhof.po1941.thumb.jpg.4f3a6e2f7286baef8f62a92894b5ada1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, formoza58 napisał:

Jeden rząd za kwatera, w ktorej pochowani sa min. czterej poeci i gen. Tessaro Czy to te groby pochowanych w 1917  roku?

Na Cmentarzu Wojskowym, w przeciwieństwie do Starych Powązek, chyba kilkakrotnie zmieniała się numeracja kwater. Obecnie to ta sama kwatera, co pomnik "Poetów Legionowych", a konkretnie A 5, rząd 8. Są to groby legionistów i żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej pochowanych w latach 1917-1918.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, formoza58 napisał:

W temacie kaplicy, to widać jej tylni kawałek na zdjeciu z pogrzebu Mączki...

maczki2.jpg

maczka 2023r.JPG

Najlepszym drogowskazem do lokalizacji kaplicy jest grób Ignacego Boernera i zdjęcia z jego pogrzebu w kwietniu 1933 roku. Spoczywa w kwaterze A 5, rzad 7, grob 14. Jedno ze zdjęć chyba robione " półlotu ptaka" własnie  z  kaplicy ...

boerner.jpg

boerner kwiecien 33r.jpg

448px-Ignacy_Boerner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, formoza58 napisał:

Najlepszym drogowskazem do lokalizacji kaplicy jest grób Ignacego Boernera i zdjęcia z jego pogrzebu w kwietniu 1933 roku. Spoczywa w kwaterze A 5, rzad 7, grob 14. Jedno ze zdjęć chyba robione " półlotu ptaka" własnie  z  kaplicy ...

boerner kwiecien 33r.jpg

 

Na ostatnim planie, u góry tej fotografii, widać betonowe krzyże z tabliczkami nakrytymi połówkami "adrianów". To kwatery z 1918-1920.

Fotografia zrobiona ze schodów kaplicy.

schody.thumb.jpg.ff4d726897ff7690e29a1a2b2f498a41.jpg

A tu chyba gość, który ją zrobił :classic_smile: Stoi z aparatem na schodach kaplicy. Przemawia generał Andrzej Galica.

gen.Galica.thumb.jpg.f2864c6aafd9ca662e6a0630c51ef7c5.jpg

Fotografia z góry kaplicy - patrząc w kierunku alei głównej i kwater niemieckich z I w.ś.

pogrzeb33.c_woj.thumb.jpg.e5314df161ea38ebce0e7940bab77cd6.jpg

Nie mam miary w oku, ale oceniłbym odległość kaplica - pomnik na 20-30 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, formoza58 napisał:

Masz rację, może nawet dalej. Tutaj sie nie zmieścil w kadrze.

pow 41r3.JPG

Nie wiem, czy mam rację, ale na fotografii zrobionej pod tym kątem pomnik musiałby znajdować się w kadrze !

cwp.orkiestra1.thumb.jpg.6b1774ec5a85d363fc4b109bdeb1c2b8.jpg

Ściągnąłem zdjęcie z fotopolska.eu, maksymalnie powiększyłem i jeden fragment wygląda, jakby przy nim majstrowano. Ta fotografia nie jest wiarygodna i to chyba właśnie w interesującym nas wycinku.

cwp.orkiestra.fragm.thumb.jpg.890315ba5a9f61fe2f91084bb4c84950.jpg

Nie da się maszerować nie mając głowy :classic_laugh:  W przenośni można coś robić "bez głowy", ale fizycznie jej nie mając już nie ! :classic_wink: A u dowódcy maszerującego oddziału i u kilku żołnierzy głów nie widzę. Granie na instrumentach dętych też wymaga posiadania głów  :classic_laugh: Jak tu dąć w trąbę nie mając ust :classic_biggrin: Popatrz na trzech ostatnich orkiestrantów :classic_laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 20:24, Krzymen napisał:

Kolejny fragment - MS - grób Aleksandra Sulkiewicza, kopiec I KP - kopiec Dowborczyków, cmentarz weteranów powstania 1863, pomnik Orląt Polskich 1920

p.woj02.thumb.jpg.c9edc28383a95d718100522981b31591.jpg

1 listopad 1946 roku. Pomnik Orląt jeszcze na starym miejscu...

powaz 1 listop 46r.JPG

powaz 1 list 46r2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, formoza58 napisał:

 Ot, wyjaśniła się zagadka ;-)

zagadka.jpg

Tutaj  grób " Czterech Poetow" zmieścił sie zmiescił sie w kadrze. Swoją drogą, widać  na nim, jak wygladały ostatnie drogi niemieckich pogrzebów. Od kaplicy na kwaterę znajdującasię w miejscu współczesnej  trasy. Na zdjęciu z zimy 1941 widoczny przy drodze grob Aleksandra Sulkiewicza.

s-l1600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, formoza58 napisał:

Tutaj  grób " Czterech Poetow" zmieścił sie zmiescił sie w kadrze. Swoją drogą, widać  na nim, jak wygladały ostatnie drogi niemieckich pogrzebów. Od kaplicy na kwaterę znajdująca się w miejscu współczesnej  trasy. Na zdjęciu z zimy 1941 widoczny przy drodze grob Aleksandra Sulkiewicza.

Grób na pewno się zmieścił, ale chyba zasłania go drzewo.  Z lewej strony fotografii widać budynek, który stoi do dziś - Powązkowska 80. Ten obiekt w formie ściany, to nie grób Sulkiewicza, który jest dalej w głębi cmentarza i dodatkowo koło muru. To chyba jakiś pomnik wystawiony już "za Niemca".

Nareszcie znalazłem fotografię z pomnikiem na grobie legionistów na pierwszym planie i kapliczką (co prawda słabo oświetloną) na drugim. Luty 1938 - uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Rarańczą.

luty1938.thumb.jpg.fecfec29ff9a6074f2f90360eb971ec5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie