Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Polegli na Polu Chwały 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 940
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
On 30.07.2017 o 23:11, RDW60 napisał:

Cychos Wincenty - s. Hipolita i Katarzyny Dołęga, ur. w Łomży 19.08.1902 r. Uczestnik kampanii wrześniowej jako żołnierz 10 Pułku Ułanów Litewskich. Dalszy los nieznany. Sygn. SG.Zg.382/1948.

Czy ktoś może ma informacje na temat powyżej wzmiankowanego Wincentego? To brat mojej prababci. Szukam jakichkolwiek informacji na jego temat. Rodzina do dzisiaj nie wie co się z nim stało.

Informacja o 10PUL pochodzi z zeznań świadka, który spotkał Wincentego w sierpniu 1939 roku w Białymstoku i ten się pochwalił, że dostał przydział do 10 PUL. Nie mamy więc żadnej pewności.

Jego żona - Julia, w piśmie do sądu o uznanie za zmarłego podała, że Wincenty był wachmistrzem w 5 pułku CKM (sic!). Myślę, że pomyliła się i chodziło o 5 Szwadron ckm. Będę wdzięczny za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w swojej liście to nazwisko nie figuruje. Znanych jest przeszło 40 poległych, ale straty pułku były znacznie większe, zważywszy, ze walczyli od 1 września do boju pod Kockiem. Pozostały po nich oprócz znanych nazwisk, bezimienne mogiły...

Myślę, że tak było z tą " 5". Po czterech szwadronach w pułkach kawalerii, szwadron był piąty.

Sprawdziłem w " Księdze Pochowanych Żołnierzy Polskich  poleglych w II Wojnie Światowej- Żolnierze Września" i w jej suplemencie. Niestety, tego nazwiska nie ma.

Można by skontaktować się z rembertowskim Wojskowym Biurem Historycznym ( adres w necie), dawnym CAW. Jest jeszcze w Białymstoku Koło Sympatyków 10 P.Ul. ( rownież adres w necie), oraz PCK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 months later...
On 30.07.2017 o 23:11, RDW60 napisał:

Cychos Wincenty - s. Hipolita i Katarzyny Dołęga, ur. w Łomży 19.08.1902 r. Uczestnik kampanii wrześniowej jako żołnierz 10 Pułku Ułanów Litewskich. Dalszy los nieznany. Sygn. SG.Zg.382/1948.

Szukam informacji na temat Wincentego Cychosa (inne pisownie nazwiska Cichos, Cichosz) urodzonego w Łomży 19 sierpnia 1902 roku, syna Hipolita i Katarzyny z domu Dołęga. Nie znam żadnych pewnych informacji na temat jego przydziału wojskowego w 1939 roku, ani tego gdzie służył przed wojną.

We wspomnieniach jego syna czytamy:"... wybuchła wojna polsko-niemiecka, a mój ojciec został powołany do wojska do 5 Pułku Ułanów. Był żołnierzem od 18 roku, wyzwalał Łomżę (rozbrajał Niemców) i walczył z Bolszewikami w 20 roku. Ojciec nie wrócił z wojny."

Wg świadka powołanego przez żonę Julię do postępowania o uznanie za zmarłego po wojnie spotkał on we wrześniu 1939 roku Wincentego w Białymstoku i ten pokazał mu kartę mobilizacyjną do 10 Pułku Ułanów. Na tej podstawie uznano Wincentego za zmarłego w aktach sprawy  Sygn. SG.Zg.382/1948.

Wincenty przed wojną mieszkał w Suwałkach i był pracownikiem Urzędu Skarbowego. Żona z dziećmi mieszkała w Łomży. Podobno był wachmistrzem.

Pisałem do WBH, ale nie znaleziono żadnych informacji o nim. 

W załączeniu dwa zdjęcia grupowe z wcześniejszego okresu na którym jest Wincenty Cychos.

Może ktoś będzie w stanie zidentyfikować jednostkę?

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki2078705450_zdjeciewojskoweWincentyCichosz2.thumb.jpg.aba7a0a82a8c59a3c234e3e147b46c14.jpg

zdjecie wojskowe  Wincenty Cichosz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Po renowacji kwatery wojennej na warszawskich Powązkach Wojskowych, pojawiło się wiele nazwisk poleglych i zmarłych z ran, których nie bylo do tej pory . W tym przypadku uł. Feliksa Pietrzaka z 15 P.Ul. Poznańskich, zmarłego z ran w szpitalu Ujazdowskim po kapitulacji Warszawy.

k pol na polu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie