Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Polegli na Polu Chwały 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 935
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Porucznik Mieczysław Kiwała.
We wrześniu 1939 roku był oficerem sztabu Kresowej BK. W trakcie walk dołączył do macierzystego pułku. Poległ jako dowódca 3 szwadronu 6 Pułku Strzelców Konnych, 18 września, pod Sadową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam, kolego formoza58 znam imiona i nazwiska dwóch polskich żołnierzy poległych w mojej okolicy. Widzę, że jesteś niekwestionowanym znawcą tej tematyki, więc może coś więcej mi na ich temat powiesz. Ci żołnierze nazywali się: Antoni Muzolf i Stanisław Myk (oboje prawdopodobnie z 2 pułku szwol). Nie mogę absolutnie nic znaleźć na ich temat. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesada z tym znawstwem, poprostu robię to, co powinienem, aby żyć w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Tych, którzy być może na nas czekają w Niebieskim Garnizonie"...
Nie mam tych podanych dwóch nazwisk ( prawdopodobnie Szwoleżerów Rokitniańskich). W związku z tym mam pytania. Pierwsze, gdzie zamieszkujesz ? Drugie, skąd przypuszczenie, że są to żołnierze 2 P.Szwol. Rokitniańskich?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bory Tucholskie, powiat świecki, gmina Osie/Drzycim. Tylko ten oddział kawalerii przechodził przez moje okolice, walk raczej tutaj nie było, jedynie przypuszczam pojedyncze bombardowania. Oba te nazwiska znam od starych ludzi chowających tych żołnierzy, grób Antoniego Muzolfa przy Wdzie zniknął z dnia na dzień i nie wiemy co się z nim stało.. Ten drugi ułan z opowieści wujka był ekshumowany po 1939 i przeniesiony na cmentarz parafialny w Drzycimiu. Ps ja też czuję ogromną potrzebę szukania nazwisk, mogił i identyfikacji naszych żołnierzy, sam opiekuję się kilkoma mogiłami rozsianymi po lesie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich należał do tych tragicznych pułków Pomorskiej Brygady Kawalerii, które w zasadzie zostały w całości zniszczone w Borach Tucholskich. Ich żołnierze ginęli bez świadków, a Ich nazwiska znamy w symbolicznych listach poległych. Wiadome są tylko 59 ( plus dwóch wymienionych przez Ciebie), ale to jest kropla w morzu". Tylu mogło zginąć ( według wspomnień i relacji) podczas samego przeprawiania się przez Wisłę. Trochę dołączyło do armii Poznań" i wyginęły lub rozsypały się w boju nad Bzurą. W obronie Warszawy walczył dywizjon marszowy sformowany z rezerwistów i tych, którzy zdołali przeprawić się przez Wisłę, ale praktycznie w ciągu kilku dni pułk jako zwarty oddział przestał istnieć...
Ja skoncentrowałem się na kawalerzystach poległych w 1939 roku, więc odnośnie innych broni fizycznie nie mogę się zająć. Ale powinieneś założyć choćby osobny wątek, zajmujący się własnie poległymi piechurami, artylerzystami. Może zgłosili by się inni, tak jak w przypadku poległych Kawalerzystów. Mam sporo maili od ludzi, którzy nawet odnależli swoich Bliskich. Dlatego trzeba spróbować i poprowadzić taki temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie