Skocz do zawartości

Apel do poszukiwaczy skarbów"


koss

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu rozkopano stary kurhan (z wczesnego średniowiecza) w okolicy pomiędzy Brańskiem, a Bielskiem Podlaskim (podlaskie).
Panowie poszukiwacze" nie powinniście robić takich rzeczy.Czy nie obowiązują was żadne reguły? Nie można tak.
Wykopana jama była wielkości porządnego grobu. Na dole i wśród wyrzuconej ziemi widniały kawałki kości czaszki (czaszek).
Mieszkańcy od wieków żyli w pobliżu tegoż kurhanu i nikomu nawet do głowy nie przyszło, żeby wziąć szpadel i kopać.
Może czasem zanim chęć przesłoni rozum" trzeba trochę pomyśleć.
Apel do poszukiwaczy: nie zachowujcie się tak, jak opisałam powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pooglądali, pomierzyli, stwierdzili, że rzeczywiście ludzie czaszki (kawałki kości, ale bez wątpienia z czaszki) ....... i kazali zasypać. Bo teraz funduszy nie ma i takie tam ..... , może kiedyś zbadają.
A kiedyś to wiadomo, że kiedyś".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestniczyłam w tym procederze" i uważam, że postąpiłam właściwie. Skoro jacyś przeszukiwacze" rozkopali groby, to oni zrobili coś złego, a nie ja przywracając (raczej próbując przywrócić) stan poprzedni.
To była średniowieczna, bardzo stara mogiła. Pochówek wyraźnie szkieletowy (nie całopalny). Szczątki stanowiły kawałki, skrawki kości.
Niepotrzebne były badania antropologiczne, bo skoro (zupełny laik) widział kości czaszki, to archeolodzy tym bardziej nie mieli wątpliwości.
Myli się każdy, kto myśli, że szczątki przypominały szkielety wydobywane ostatnio z okresu powojennego (1945 i później). Te z kurhanu mogły być dziesięciokrotnie starsze. Zupełnie inaczej wyglądały.
Nie uważam również, że pochówek na cmentarzu jest dobrym pomysłem. Skoro setki lat temu tu pochowano ciała, to i tu powinny zostać. Poza tym, żeby wybrać wszystkie najdrobniejsze elementy, trzeba by chyba cały kurhan przekopać i dodatkowo przesiać ziemię.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie