Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

54 TYSIĘCY osób musi opuścić domy w święta. W Augsburgu znaleziono ogromny niewybuch

Recommended Posts

W Augsburgu na południu Niemiec zarządzono ewakuację 54 tys. osób, by można było rozbroić 1,8-tonową bombę z czasów II wojny światowej. Na razie nie wiadomo, ile czasu zajmie rozbrajanie. Mieszkańcy muszą opuścić domy do godzin porannych w niedzielę - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Zamknięte będą okolice średniowiecznej katedry oraz ratusza miejskiego. Agencje informacyjne zwracają uwagę na wyjątkowo dużą liczbę ewakuowanych.

Gdzie będą spędzać święta ewakuowani ludzie?

Dla ewakuowanych, którzy nie będą mogli przebywać w domach bliskich, otwarto budynki szkół, do których mogą się udać.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21167594,54-tysiecy-osob-musi-opuscic-domy-w-swieta-w-augsburgu-znaleziono.html#BoxNewsImgZ19


PS W sumie ciekawe, w jakich okolicznościach przyrody na ka-bum trafili...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przedłuża się największa w historii powojennych Niemiec ewakuacja ludności cywilnej. Po tym, jak w centrum Augsburga, 70 kilometrów na zachód od Monachium, znaleziono bombę z czasów II wojny światowej, swoje domy musiało opuścić ponad 50 tysięcy osób.

Władze Augsburga twierdzą, że ewakuacja przebiega w sposób "spokojny, uporządkowany i zgodnie z planem. Nie wszyscy jednak opuścili swoje domy. Na transport wciąż czekają osoby obłożnie chore. W chwili, kiedy i one znajdą się w bezpiecznej odległości od niewybuchu, rozpocznie się operacja rozbrajania bomby. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze dziś.

Lokalne władze są przekonane, że większość ewakuowanych pozostanie w domach swoich bliskich i przyjaciół. Otwarto jednak szkoły i hale sportowe, które są gotowe na przyjęcie dużej liczby osób.

Kilka dni temu na starym mieście, podczas prac budowlanych, odkryto brytyjską bombę lotniczą. Niewybuch waży prawie 2 tony. Promień rażenia bomby to aż 1,5 kilometra.
Jak mówią eksperci, to największa ewakuacja ludności cywilnej w historii powojennych Niemiec."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-niemcy-przedluza-sie-ewakuacja-dzis-sluzby-prawdopodobnie-ro,nId,2328339

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe jak wytłumaczyli przybyszom z nowego świata, że trzeba opuścić soje legowiska. Pewnie jakiś bunt był.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na pewno w którymś z niemieckich miast leży sobie spokojnie Tallboy" - jak się na taką bombę nasi sąsiedzi zza Odry natkną, to trzeba będzie ewakuować wszystkich mieszkańców, a nie tylko ich część (w Augsburgu ewakuacją objęto ok. 20%). A kto wie, może i jakiś Grand Slam" nadal czeka na znalazcę? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
W raju powszechne jest przeglądanie starych zdjęć z samolotów rozpoznawczych przed planowanymi inwestycjami- na terenach miast objętych bombardowaniami. Uważam,że Niemcy wiedzą dobrze, gdzie takie ciasteczka z rodzynkami" leżą. Tylko nie ruszają ich bo leżało spokojnie 70 lat - poleży i następne. Ciekawi mnie sposób rozbrajania - wykręcają zapalniki? Kilka lat temu widziałem film jak przecinali bombę czymś w rodzaju obtaczarki i zabrali na poligon jedynie fragment z zapalnikiem. Reszta też tam pojechała ale bez obawy, że uwolni energię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak kolego woytas, wykręcają - szczotka stalowa, WD 40, klucz do rur, młotek, itd. ot cała filozofia. Jedynie w przypadku zapalników czasowych - chemicznych z długą zwłoką stosuje się dziś cięcie wodą obsad zapalników. Kiedyś do brytyjskich zapalników chemicznych stosowało się jeszcze specjalne klucze rakietowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information