Jump to content
Sign in to follow this  
bjar_1

Wrześniowe znaleziska [cz.16]

Recommended Posts

Ech, niestety to tyle - torba jest już pusta. Reszta zaginęła w mroku dziejów. Ale raczej dawno temu.

Ale samo puste wnętrze też daje radość swoim stanem.

@ kowalinho 2018-01-27 14:34:34
...pasek wyraźnie wpłynął na patynację mosiężnych okuć klapy.

Torba w fantastycznym stanie. Gratulacje.

A patyna jest o tyle ciekawa, że pokazuje wyższość przedwojennego polskiego przemysłu skórzanego nad innymi światowymi, a już nad amerykańskim to jest wyższość o lata świetlne. Z mojej drugowojennej amerykańskiej kabury M3 raz na kwartał ściągam zieloną rafę koralową wokół galanterii metalowej. Zatrzask LTD nieodpowiednie preparaty garbarskie przeżarły na wskroś już dawno i musiałem go wymienić.

Dobrze na tym przykładzie widać, że różne gałęzie przemysłu muszą ze sobą współpracować, aby ich wyroby nie unicestwiały się wzajemnie. Pod tym względem II RP i jej garbarstwo oraz sektor galanterii metalowej spisały się bardzo dobrze, bo w Twojej torbie patyna jest minimalna zważywszy to, ile ma lat.

Jeszcze raz gratulacje za taką świetną zdobycz kolekcjonerską.

Ekstraklasa. W Polsce takie rzeczy wychodzą, czy na obczyźnie? Musiał ją w takim stanie zachować ktoś kumaty, bo polski chłop na ten przykład to zaraz by ją:

- opróżnił,
- paski odzyskał,
- a i kawałek skórki by się do czegoś przydał,
itd.

;)

Cieszę się, że się podoba:)
Przeleżała te lata w mieszkaniu w Łodzi, przechowywał ja ten sam człowiek, z ktorym poszła na wojnę. A potem jego rodzina (do czasu) :)

bjar

a i kawałek skórki by się do czegoś przydał,"

Przeważnie jako łaty.

Trzepałem taki strych gdzie i cywiliada powojenna mieszał się z kamaszami szwabskimi i innymi,głównie podeszwami,a dookoła masa kawałków skóry rożnych kształtów,przygotowanych pod łaty

Chłop potrafi:)

Potrafi, trzepałem po jakimś domorosłym rymarzu - różne różniste części ekwipunku i wyposażenia poprute i pocięte - ładownice polskie i niemieckie, pasy, żabki itd.

Co to za orzeł ,bo proporcjonalnie wygląda na większy niż standardowy państwowy wz.27