Jump to content
Sign in to follow this  
anuka1

81 Dywizjon Pancerny

Recommended Posts

Witam jestem zainteresowany tematem walk i strat 81 dywizjonu pancernego podczas przemieszczania się i przebijania w dniu 3 września 1939 roku. Mjr.Franciszek Szystowski podaje straty w tym dniu na cztery czołgi TK-3 i 2 samochody pancerne WZ-34. Niemcy podają w monografii 3 dywizji pancernej straty dywizjonu na 6 czołgów TK-3. Wszystkich zainteresowanych tematem i ze znajomością okolic w których walczył dywizjon proszę o zabranie głosu. Starałem się poukładać zdjęcia zniszczonych lub pozostawionych tankietek z opisem okolic w których walczył dywizjon. Niestety takich zdjęć samochodów pancernych WZ-34 nie znalazłem . Pierwsze zdjęcie przedstawiające prawdopodobnie motocyklistów 3 dywizji pancernej przy uszkodzonym czołgu TK-3 w okolicach Topolna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawdopodobnie TK-3 zniszczony przez kpt. Schneider-Kostalskiego ktora zatrzymal sie przy drodze Rozanna-Bledno co opisuje w swoich wspomnieniach. Kierowca wydostal sie jeszcze z wozu ze strzaskanym kolanem doczolgal do przydroznego rowu zapalil papierosa i zmarl z ran. o tym rozbitym TK-3 wogole nie wspomina mjr. Szystowski w w swoich wspomnieniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta sama Tankietka juz z bialymi krzyzami stojaca na skraju tej samej drogi, fotka opisana przez Niemcow jako beute polnische panzer bei Bromberg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tankietka Tk-3 prawdopodobnie por. Welke która została trafiona gdy pojechał na ochotnika na rozpoznanie na prośbę płk.Zakrzewskiego. Por. Welke ciężko ranny zostaje uratowany przez swojego kierowcę, ppor. Martyszewskiego i motocyklistę. Z tego co wiem por. Welke zmarl póżniej w szpitalu. O tej tankietce pisze mjr.Szystowski w swych wspomnieniach, natomiast nie ma tam w ogóle wzmianki o TK-3 trafionym przez Schneider-Kostalskiego a to nie jest to samo zdarzenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wspomnienia mjr. Franciszka Szystowskiego są dostępne w monografii 8 batalionu pancernego napisanej przez Jana Tarczyńskiego i w książce Adama Zakrzewskiego Wspomnienia wrzesień 1939.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie tematu TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Foto opisane Topolno. Z tylu widoczny jakiś budynek ,sam czołg jakby stał na jakimś niewysokim wzgórzu, uszkodzony tylny błotnik i wygięte koło napinające. Trafiony? Uszkodzony?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Wznawiam temat walk 81 dywizjonu pancernego 3 września 1939 roku. Trzy fotki przedstawiające zniszczony lub uszkodzony TK-3 podobno niedaleko Topolna. Charakterystyczna droga z białymi kamieniami i słupami po bokach. Zainteresowanych zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za info przemope. Jakby jeszcze jakieś informacje co do tematu to będę bardzo wdzięczny. Ze zdjęć wychodzi że straty 81 dywizjonu pancernego w tych okolicach to pięć czołgów TK-3. Temat ciekawy bo chodzi o walki tylko w jednym dniu a straty wyniosły prawie połowę stanu czołgów TK-3 dywizjonu pancernego. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Jeszcze jedno zdjęcie Tankietki TK-3 z 81 dywizjonu pancernego stojącej przy drodze prawdopodobnie niedaleko Topolna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzy zdjęcia Tankietki TK-3 jedno z nich prawdopodobnie było podpisane pod Bydgoszczą, więc być może jest to TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Charakterystyczny budynek, fajnie by było odnależć to miejsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Wznawiam temat walk i strat 81 Dywizjonu Pancernego w dniu 3 września 1939 roku. Ostatni na forum pancerne wraki ustalono lokalizację  tankietki TK-3 na transporterze Ursus na Przechowo dzisiejszą dzielnicę Świecia. Czyli następny TK-3 z 81 dywizjonu pancernego w tamtym rejonie jego walk podczas przebijania się. 

tk3_2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno najbardziej chyba znane zdjęcie tego TK-3 w Przechowie.  Jeżeli te wszystkie zdjęcia przedstawiają sprzęt 81 dywizjonu utracony 3 września to tych strat było dużo około 6 sztuk TK-3. Musiało być  gorąco podczas rozpoznania i przebijania się w dniu 3 września.  Co do strat to mjr. Szystowski podaje je w tym dniu na 4 TK-3 . Ale wspomnienia majora nie są chyba zbyt wiarygodne. Pisał je  na emigracji i na podstawie relacji por. Czerniewskiego i  być może chciał ukryć prawdziwą wysokość strat dywizjonu.  To że szwadron czołgów rozpoznawczych TK-3 81 dywizjonu pancernego w dniu 1 września wspomagając 18 pułk ułanów walczył plutonami ( jeden w okolicach Jeziorek a drugi w okolicach Nowej Cerkwi) dowiedziałem się dopiero po przeczytaniu świetnej książki Krojanty 1939 pana Marka Pasturczaka i Jerzego Lelwica którą polecam wszystkim.  Mjr. Szystowski opisuje we wspomnieniach tylko te wydarzenia z 1  września w których brał udział pluton  przy którym był por. Czerniewski i na podstawie jego relacji. Można przypuszczać że mjr. Szystowski przy większości opisywanych przez siebie wydarzeniach w pierwszych dniach wojny nie był obecny gdyż przebywał w większości czasu w sztabie gen. Grzmota-Skotnickiego. 

tk3_copy2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information