Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Antoni Macierewicz awansował [...]

Recommended Posts

132 księży za służbę w Ludowym Wojsku Polskim

Antoni Macierewicz mianował na stopień podporucznika 132 księży, którzy służyli w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego. - Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy waszą wielką służbę - stwierdził szef MON.

- Chcemy jasno powiedzieć, dzisiaj wraca sprawiedliwość, dzisiaj wraca prawda. Dobrzy muszą zostać nagrodzeni, źli muszą zostać ukazani. Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy waszą wielką służbę - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Jedną z metod represji stosowanych przez komunistyczne władze wobec Kościoła było powoływanie kleryków seminariów duchownych do odbywania zasadniczej służby wojskowej. Początkowo służyli oni w różnych jednostkach wraz z innymi poborowymi. Od 1959 roku powoływano ich jednak w szeregi tzw. jednostek kleryckich, by odseparować ich od innych młodych ludzi.

- Ludowe Wojsko Polskie, formacja tak się nazywająca, powstała nie dla obrony Ojczyzny, nie dla obrony narodu polskiego, nie dla walki o niepodległość, lecz powstała, jako formacja realizująca dokładnie przeciwne zadania. Wy byliście tą elitą narodu, która szczególnie dramatycznie została tym narzędziem represji dotknięta - ocenił szef MON.

Uroczystość mianowania księży na stopień podporucznika odbyła się w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, po mszy św. koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

- Dzięki Waszej pracy w olbrzymim stopniu naród polski się odradza, naród polski powraca do swojej wiary, swojej tradycji i swojej misji, której byliście w tak trudnych, tak dramatycznych okolicznościach wierni bardziej niż ktokolwiek inny - mówił po wręczeniu patentów oficerskich Macierewicz. - Te patenty, mówiłem to każdemu z Was, są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy Waszą wielką służbę. Dzięki niej Polska jest katolicka. Dzięki niej to hasło Bóg, Honor i Ojczyzna wciąż dla żołnierza polskiego mają głęboki sens, a nie tylko odświętny pozór, nie są błyskotką, nie są czymś co raz się chowa a raz przywraca - dodał.

http://wiadomosci.wp.pl/antoni-macierewicz-awansowal-132-ksiezy-za-sluzbe-w-ludowym-wojsku-polskim-6057873523774593a


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 20:08 12-11-2016

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludowe Wojsko Polskie, formacja tak się nazywająca, powstała nie dla obrony Ojczyzny, nie dla obrony narodu polskiego, nie dla walki o niepodległość, lecz powstała, jako formacja realizująca dokładnie przeciwne zadania. "
Kiedy powstało LWP? Ktoś , coś?
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podporucznik....trochę za bogato....mógł ich wyświecić" co najwyżej na podstawowego bażanta.....ale jak to Antoni....zrobi, powie...a potem pomyśli...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panie Jacku, taka formacja istnieje w głowach wielu ludzi nawet zdawało by się poważnych,często spotykana w wypowiedziach i nawet publikacjach popełnianych przez tzw.głąbów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oficjalnymi nazwami sił zbrojnych w Polsce w tych okresach były: od 29 lipca 1944 roku (rozkaz nr 1 Naczelnego Dowódcy WP gen. Michała Roli-Żymierskiego i Szefa Sztabu płk. Mariana Spychalskiego o utworzeniu Wojska Polskiego z połączenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1943-1944) i Armii Ludowej)[3] do 1952 roku Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.

W latach czterdziestych na podobnych zasadach używano również nazwy „Odrodzone Wojsko Polskie” (por. np. M.P. 1947 nr 19 poz. 41)[4].

Nazwa „ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem[a]. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panie Yety, ministrem się bywa, natomiast tą istotną częścią główki kapusty się jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a kiedyś tam, gdzieś tam przeczytane w necie... a jakże mądre i na czasie:

Nie jest winą szaleńca, że jest obłąkany. Wina i odpowiedzialność jest po stronie "normalnych, którzy tego szaleństwa starają się nie dostrzegać."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedyne usprawiedliwienie to to iż na czas przymilania się elektoratowi był schowany w jakiejś szafie z dużym zapasem Prozaku, po uwolnieniu pokazał jaka bestia w nim drzemie, choć na usiądnięcie za sterem pojazdu pędzącego 270 km/h z brzozą umocowaną i pędzącego kursem kolizyjnym z aluminiowym obiektem się nie zdobył. Znaczy to że tego roku był niezwykły urodzaj na kapustę pomimo upalnego lata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zauważyc nalezy iz każdy facet kończący studia w czasach PRLu miał stopień podporucznika,a księza dostawali tylko kaprala.
Dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko najpierw trzeba było a ukończyć studia b zaliczyć SPR c odbyć szkolenie poligonowe, niezależne od SPR.
Seminarzyści dostawali kaprala (czasem) po zwykłej służbie zasadniczej - na takich zasadach jak wszyscy poborowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information