Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
formoza58

71 Pułk Piechoty.

Recommended Posts

Kolego formoza58 śmiem twierdzić iż miejsce zakwaterowania podchorążych poza ogólną architekturą wnętrz wynikającą z tego że były to jednakowe budynki pierwotnie służące do pomieszczenia batalionu piechoty (o czym było wcześniej w tymże temacie) różniło się zdecydowanie od sal żołnierskich. Na zamieszczonej przez Ciebie w dniu 2017-02-11 00:30:53 fotografii doskonale widać dwie przechodnie sale sypialne z pojedynczymi łóżkami oraz część trzeciej sali ozdobionej płaskorzeźbami która zapewne pełniła rolę sali szkolnej.

Kolego Kiler, kolego Edmundo. Niezmiernie mnie cieszy Wasze zadane pytanie o budynek na fotce, która wkleiłem 12.02.2017 o godz.20:41:25. Znaczy to, że ktoś to czyta, ktoś to ogląda i to ze znajomością tematu, że mój bezinteresowny (tak jak i kolegi formozy58) przekaz dociera i propaguje pamięć o bohaterach Września 1939. Wracając do zdjęcia, to jak go zobaczyłem kilka lat temu, to sam sobie tez zadałem takie pytanie. Ale.... byłem chyba za leniwy żeby to ustalić. Teraz zadam sobie trochę trudu i to zrobię, a że nie jestem z Zambrowa, to musicie trochę poczekać na moje ustalenia.

Kurtka wz. 36 po st. sierż. Zygmuncie Kuleszy z 71 PP. Podoficerze zawodowym, uczestniku walk wrześniowych 39 r. W okresie okupacji żołnierz ZWZ-AK. Po doniesieniu agenta aresztowany i rozstrzelany przez Niemców podczas zbiorowej egzekucji 23 lipca 1943 r. w Sławcu.
Cenny eksponat Zambrowskiej Izby Historycznej.

Fotografia z albumu Jarosława Strenkowskiego UZBROJENIE I EKWIPUNEK WP 1918 - 1939"

Murowanych budynków dwukondygnacyjnych było raczej niewiele w koszarach. Moim zdaniem ten się wyróżnia, bo jego kolor jest chyba jasny (malowany, wapnowany?). Inny szczegół to prostokątne okna, bez charakterystycznego dla dużych bloków carskich łuku na górze. Za to klatka schodowa wykracza poza obrys bryły głównej budynku.

W miejscowości Dmochy Wochy zlokalizowano w tamtym roku (2016) dwa miejsca żołnierskich pochówków z września 1939 r.

W grobie zbiorowym spoczywa prawdopodobnie kpt. Władysław Dąbrowski, dowódca 1 kompanii CKM 71 pp.
Więcej wiadomości:
Link 1
http://zambrowiacy.pl/info/od-poszukiwan-genealogicznych-do-odkrycia-nieznanego-grobu-zolnierzy-71-pulku-piechoty/
Link 2
http://zambrowiacy.pl/info/poszukiwania-kapitana-wladyslawa-dabrowskiego-czy-wkrotce-sie-zakoncza/

Zaświadczenie z PCK mocno potwierdza, że miejsce pochówku kpt. Dąbrowskiego zostało odnalezione. Teraz czekamy na prace ekshumacyjne.

Na zdjęciu 2017-06-10 20:46:46 rozpoznałem swojego dziadka :)
Wiadomo skąd jest to zdjęcie? Ma ktoś może te zdjęcie w lepszej jakości?
  • Like 1