Skocz do zawartości

71 Pułk Piechoty.


Rekomendowane odpowiedzi

Zambrów, zdjęcie po 35 r. Drużyna uzbrojona w karabiny Lebel wz. 86. Jest to pewnego rodzaju ciekawostką, bowiem 71pp po 30 r. przezbrojony został kb mauser wz 29. Trzeci stojący od lewej to kpr. Michał Kamiński umundurowany jest w płaszcz wz. 36 oraz rogatywkę wz. 37.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpt. Dąbrowski Władysław (jeszcze jako por.) z synem Jerzym na spacerze. Zdjęcie jest z przed marca 1939 r. Nominacje na kapitana otrzymał w marcu 39 r. Poległ 11 września 1939 w bitwie o Zambrów dowodząc 1 komp. CKM w 71 pp. Spoczywa w grobie zbiorowym na cmentarzu w Zambrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zambrów, brama do koszar 71pp. Zdjęcie pokazuje klęskę, rozpacz i niepewność po walkach 11-12 września 1939r. Kobiety czekające na wiadomości o swoich bliskich.....synach, mężach, braciach...Uwagę zwraca brak butów u niektórych z kobiet. Świadczy to o pośpiechu w jakim przybyli pod koszary na wieść, że Niemcy prowadzą tutaj wziętych do niewoli żołnierzy z SGO Narew". Na wozie widać rannych naszych żołnierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagę zwraca brak butów u niektórych z kobiet. Świadczy to o pośpiechu w jakim przybyli pod koszary...". Świadczy to raczej o biedzie i szanowaniu obuwia, jeśli takowe mieli. Zdążyły się poubierać, pookrywać a butów nie zdążyły założyć. Toć to kpiny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dążyły się poubierać, pookrywać a butów nie zdążyły założyć. Toć to kpiny."
Widzę tutaj złośliwy język a nie merytoryczną dyskusję, ale mimo to będę bronił swojej i nie tyko mojej tezy co do obuwia kobiet. Że po swoim obejściu chodziły boso to fakt, ale na wieść o nadchodzących polskich jeńcach siła chwili była ważniejsza od butów, zwłaszcza, że były przyzwyczajone bez nich chodzić. Złapały jednak cieplejsze chusty na plecy. Niektóre zapewne miały całe miasto do przebycia, do koszar, a może i z okolicznych miejscowości One były. Tak jak na załączonej fotce anons z MONITORA POLSKIEGO świadczącego o zamieszkaniu poszukiwanego żołnierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RDW60 o złośliwości nawet nie pomyślałem, napisałem to z lekkim przekąsem. Swoim wpisem popierasz raczej moją wypowiedź niż bronisz swojej, czy siła chwili była ważniejsza czy butów po prostu nie było, tego się już raczej nie dowiemy. Ale to są detale i nie ma co się na nich skupiać.
Ciekawe natomiast zamieściłeś zdjęcie polskiej 40 mm stojącej na rynku i tu są 3 pytania:
1. Ciekawe kto i dlaczego zabrał koła z lawety 40 mm a C2P zostawi?
2. Czy to jest ciężka podstawa pod CKM wz. 30?
3. Czy te długie kosze wiklinowe to pojemniki na polskie pociski 100 mm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj druga fotka tego Boforsa.
Tak, jest to podstawa do CKM Browning wz. 30. Co do braku kół to na innym forum zadałem rok temu to własnie pytanie i jak dotąd nie mam odpowiedzi. Na spalone nie wyglądają. Myślę, że może zdjęli je aby jakieś inne działo przyprowadzić do zambrowskich koszar. Kosze wiklinowe rzeczywiście wyglądają na takie w jakich przewożono setki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie