Skocz do zawartości

71 Pułk Piechoty.


Rekomendowane odpowiedzi

Intryguje mnie druga strona sztandaru pułkowego, której nie nie widziałem na zdjęciach. Pierwotnie myślałem, że były na nim tarcze z odznaki pamiątkowej z wizerunkami orłów; hallerowskiego i piastowskiego, herbu Księstwa Włoch i m. Wągrowa,ale odznaka została zatwierdzona dopiero 23 sierpnia 1928 roku, a sztandar pułk otrzymał 23 sierpnia 1923 roku, a więc znacznie wczesniej.Wedlug opisów na tarczach trzech widniały herby trzech miast- fundatorów. Co było na czwartej tarczy płatu, żródła niestety milczą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomnik Poległych Pułku, znajdujacy sie na terenie koszar w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie pułk stacjonował do 1926 roku.
Podczas przewrotu majowego walczył po stronie rządu.Stracił w poległych 2 oficerów i 12 szeregowych, rannych zostało 3 oficerów i 33 szeregowych.Niedługo po tym pułk opuścił Ostrowię i zamienił garnizon na Zambrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki Wielkie Leszek, miałem bardziej rozmazane to zdjęcie...
Oki, więc:
- 1,to herb Węgrowa
- 2, herb Ostrowii Mazowieckiej
- 3, prawdopodobnie Sokół z pierścieniem w dziobie i koroną nad głową", herb Sokołowa Podlaskiego.
- ?, czyj herb, który mi spędza sen z powiek",bowiem za chudy" jak na herb Sokołowa. A nie jest wspomniany w różnych żródłach, nawet u Satory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztandar został ufundowany przez ludność powiatów węgrowskiego, sokołowskiego i ostrów-mazowieckiego ( pisownia z 1939). Zgodnie ze zwyczajem herby miast fundatorów ( w tym przypadku miast , siedzib powiatów )umieszczono na sztandarze.
Tak jak piszesz są to herby:
1 Węgrowa
2 Ostrowi Mazowieckiej
3 Sokołowa Podlaskiego
4 ??? ( być może jest herb związany ze szlakiem bojowym pułku - Włochy, Francja, wschodnia Polska)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęcia z 2016-11-14 15:36:33 to zastanawiają mnie te pułkowe garaże samochodowe". Ówczesny pułk piechoty w latach trzydziestych miał na stanie etatowo bodajże jeden samochód dla dowódcy pułku plus (co nie było regułą) pozaetatowy samochód ciężarowy lub półciężarowy wykorzystywany do różnych celów przeważnie gospodarczych. Na tejże fotografii widać dwie ciężarówki, pojazd sanitarny (przydzielony do pułku może tylko czasowo powiedzmy że na manewry) oraz autobus. Co do autobusu to być możliwe iż był to pojazd Spółdzielni Autobusowej 71 pp funkcjonującej w pierwszej połowie lat trzydziestych która posiadała początkowo jeden a następnie dwa autobusy kursujące do Łomży gdzie mieścił się sztab 18 DP a trakże inne urzędy wojskowe właściwe dla zambrowskiego garnizonu oraz do stacji kolejowych w Śniadowie i Czyżewie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie