Skocz do zawartości

71 Pułk Piechoty.


Rekomendowane odpowiedzi

Kolega Formoza58 zadał pytanie cz za łukowatym wejściem znajdowała się sypialnia drucików" ? Zapewne tak ponieważ typowy porosyjski" kompleks koszarowy przeznaczony dla pułku piechoty składał się zasadniczo z czterech dwupiętrowych bloków koszarowych (w każdym batalion) oraz innych budynków których nie będę wymieniał albowiem jest to mało istotne w tymże temacie.
Jak wiadomo pułki piechoty WP od 1921 r. składały się z trzech batalionów (o różnym stopniu rozwinięcia) oraz pododdziałów samodzielnych (czyli specjalnych początkowo zgrupowanych w batalionie sztabowym) które to zajmowały jeden blok koszarowy. Był to między innymi pluton łączności i pluton pionierów które zapewne zakwaterowane były na jednym piętrze mając na skrzydłach pięter sale szkolne (wykładowe). Tak więc w latach trzydziestych koszarowiec na dwóch piętrach swobodnie mógł pomieścić pluton łączności, pionierów, pluton artylerii piechoty oraz kompanię administracyjną (późniejszą gospodarczą) wraz z salami szkolnymi, świetlicą, pomieszczeniami służbowymi i gospodarczymi zajmującymi parter (przyziemia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Na fotografii sali szkolnej plutonu pionierów widać fragment pieca (ciemne coś" w postaci blaszanego walca w rogu sali). Ogólnie ogrzewanie tychże pomieszczeń mających wysokość 3,80 m było nie lada problemem a o ile mnie pamięć nie myli to na każdym piętrze było sześć takich pieców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna istotna uwaga. Miejsce zakwaterowania 7 kompanii (i zapewne innych pododdziałów) uległo przebudowie w stosunku do rosyjskiego pierwowzoru. Mianowice kosztem czwartej przechodniej sali sypialnej powstała świetlica oraz magazyn (po dobudowani ścianki działowej do lewej frontowej części salki) którego drzwi doskonale widać na fotografii z 2016-11-09 17:55:23. Wynikało to najprawdopodobniej z faktu iż na każdy piętrze pierwotnie miały być zakwaterowane dwie kompanie rosyjskiego pułku piechoty pozbawione świetlic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie, Kolego Edmundo, za wyczerpujące wyjaśnienia i podążę niejako za ciosem" z kolejnym pytaniem. Otóż, zdjęcie przedstawia główne wejście do pułkowego kina. Czy może to być budowla pierwotna z rosyjskich czasów", czy budowana w okresie międzywojnia ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Kolego formoza58 że zadałeś mi niezłego klina". Nie sądzę aby budynek z powyższego zdjęcia pełnił pierwotnie to jest w czasach osyjskich" funkcję kina aczkolwiek dzieje Garnizonu Zambrów nie są moją główną domeną ale postaram się dojść czym był tenże budynek i kiedy został zbudowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że patrząc na zambrowskie koszary jestem pod dużym wrażeniem.Było tam dosłownie full- service wszelkich funkcjonalnych wygód" jak na jeden pułk piechoty. Porównywałem je kiedyś z koszarami mojego" 14 P.Uł. Jazłowieckich. Wiadomo pułk kawalerii i pułk piechoty, nawet na stopie pokojowej, to różnica zapotrzebowania jest niemała, ale koszary zambrowskie są ( szczególnie w okresie międzywojnia, kiedy stacjonował tam 71 PP) bardziej imponujace.
I np. wnętrze kasyna oficerskiego z salą ( nazywaną przed i wś Katarzyny Wielkiej")...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kolego formoza58 jestem bardzo rad że na warsztacie" jest bliski mi 71 pp aczkolwiek bliższym memu sercu byłby 33 Łomżyński pp co do którego myślę że też podejmiemy temat.
Ale do rzeczy. Zasadniczo to zambrowskie koszary pierwotnie przeznaczone były dla dwóch pułków piechoty czyli 15 Szlisselburskiwgo Pułku Piechoty Generał Feldmarszałka Księcia Anikity Repnina i 16 Ładożskiego Pułku Piechoty które to tworzyły 2 brygadę 4 dywizji Piechoty której dowództwo stacjonowało w Łomży. Ponadto w tymże czasie w Zambrowie stacjonowała 4 Brygada Artylerii której to jeden z dywizjonów w pewnym czasie kwaterował w Łomży (ale to inny temat). A więc z tegoż pochodzi wzmiankowany przez Kolegę rozmach a cytując full- service wszelkich funkcjonalnych " wygód jak na jeden pułk piechoty". Pozdrawiam i myślę o dalszej współpracy na tymże forum tyczącej między innymi pułków 18 Dywizji Piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego formoza58, czy ostatnie zdjęcia pochodzą z Jednodniówek?
Piękne zdjęcie wnętrza elektrowni, która to rozpoczęła elektryfikację miasta i znajdowała się nieopodal jednej z bram głównych (chyba tej do Podchorążówki).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, Panie Kolego Edmundo.Ja wprawdzie mam wiadomościw temacie Piechoty II RP raczej wybiórczo- podstawowe, ale chętnie pomogę.Tematem obu pułków zainteresował mnie mój Kolega,który bardzo zywo interesuje się ich, szczególnie, wojenną ich historią.
Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie