Skocz do zawartości

Śladami mjr Łupaszki


Traper7

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 275
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Polecam ksiązkę

łupaszka" Młot" Huzar" Kazimierza Krejewskiego i Tomasza Łubaszewskiego, można w necie kupić, wspaniłe opracowanie, wszystko o wspaniłym Łupaszce jednosobowym sadzie który wykonywał wyroki smierci, jak mu się podobało,
i na pewno nie jest jednoznacznym bohaterem,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łupaszko to bandyta gloryfikowany przez IPN i kościół (Nasz dzieńnik cyt przez Żaka). Sprawa wybielania tego bandyty wybika z jednostronnych publikacji członków jego bamdy. Jego działania na Pomorzu i Borach Tucholskich są do dziś żywe wśród ludności tam mieszkajacych.
IPN próbował postawić mu pomnik w kilku miejscowościach na tym terenie, wle wszędzie były protesty mieszkańców pamietajacych jego zbrodnie.
Mordował bez sądów, bez wyroków ludność cywilna tylko za to ze chciała żyć normalnie po wojnie. Nie byli to tylko komuniści czy milicjańci, ale kolejarze, nauczyciele, pracownicy rolni. Działał i mordował na terenie Borów Tucholskich nawet wtedy, gdy AK zostało już rozwiązane przez Rząd Londyński.
Bandyci z jego odziałów trafili na ogłupiąłych ideologicznie pomorskich harcerzy, którym przy ogniskach z weteranami wmawia jacy to oni byli dzielni. Szkoda że do ognisk nie zapraszają ludnośc z Osia, Tlenia, Skórcza i innych miejscowości na terenie Borów Tucholskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bredzisz człowieku! Tak się składa że jeździmy po miejscach pobytu żołnierzy Łupaszki i rozmawiamy z ludźmi którzy są świadkami tamtych wydarzeń i podkreślają dyscyplinę panującą w oddziale. Wszyscy oni są pełni podziwu dla majora i jego żołnierzy. A bandytą nazywają jego tylko ubecy i ich potomkowie. Ale dla nas to oni sa bandytami i renegatami. Celowo piszesz takie bzdury żeby wywołać zamieszanie, jeszcze do tego niezalogowany. Po co właściwie odpowiadam na takie bzdury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czerwoni" obrabiali cztery litery iałym".
Teraz jest na odwrót: iali" jadą czerwonych"...
Polska jest takim krajem gdzie obiektywizm i racjonalne spojrzenie na sprawe to ...powieść s-f Jan Paweł 202" ;)
Cóż - taka rola w tym swiecie zeby dociekac prawdy :)

Pozdrawiam wszystkie strony konfliktu :)


Gunship

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 września, w Naszym Dzienniku" płyta CD!
Audycja o agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę w 1939 r.
Najpierw Niemcy, a potem Sowieci napadli na Polskę. Nie wolno nam o tym zapomnieć. Dzięki płycie usłyszymy głos prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który we wrześniu 1939 r. mówił o niemieckim barbarzyństwie wobec Polaków i naszej kultury narodowej. W dołączonym do płyty filmie dokumentalnym zobaczymy forsowanie przez Niemców szlabanu granicznego i ostrzeliwanie Westerplatte.
CD do wykorzystania w części lub w całości na lekcji historii!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma żadnego konfliktu, prawda jest jedna: żółnierze podziemia walczyli ze stalinowskim terrorem, historie odkłamano juz w 1989 roku, a jeśli ktoś sie tematem interesował to wiedział o takich sprawach od zawsze.
Pamięć o chłopakach Łupaszki i innych z NSZ, PAS, AKO, KWP, NZW, NOW i wielu wielu innych którzy walczyli i gineli z rąk komunistów w obronie Ojczyzny będzie wieczna!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audycja o agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę w 1939 r.
Specjalnie dla Czytelników Naszego Dziennika" wybraliśmy nagrania archiwalne z września 1939 roku! Tylko na naszej płycie będzie można usłyszeć głos prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, ministra Józefa Becka oraz Pierwszą Brygadę", którą 3 września 1939 r. zaśpiewali warszawiacy. Poza tym na płycie fragmenty filmów dokumentalnych - m.in. atak na Westerplatte, zerwanie godła polskiego z gmachu publicznego przez hitlerowca.
Nauczyciele! CD można we fragmentach lub w całości wykorzystać na lekcjach!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!! tak się składa że poświęciłem dużo czasu na rozmowy z ofiarami działań Romualda Rajsa ps,Bury" oraz innych oddziałów PAS NZW, NSZ i tego typu organizacji jak by ich nie nazywać.Zawsze rozmowom towarzyszyły łzy tych osób.Zapisałem zebrane fakty wraz z nazwiskami, aby nikt nie mógł posądzać mnie o stronniczość,kłamstwa czy przemilczanie jakiś faktów.Obszar mojego zainteresowania to Zaleszny,Szpaki,Końcowizna,Wólka wygonowska - wsie spalone przez PAS NZW około 2lutego 1946 roku.Na forum podawano mi informację jakoby we wsi Końcowizna otworzono ogień z karabinów do maszerujących oddziałów NZW.Nikt nie potwierdzał tych fantastycznych relacji.Partyzanci" uderzyli na bezbronne wsie białoruskie paląc je i rabując.Sam Bury" strzelał z pistoletu w głowy bezbronnych ofiar cywilnych w czasie akcji.O tym męczeństwie ludności cywilnej nikt nie napisze ,gdyż teraz
słuszne ideowo są działania NSZ,WIN,PAS NZW i innych tego typu organizacji".Wkrótce przytoczę przerażające relacje ofiar tamtych nieludzkich wydarzeń.
pozdrawiam
Jan Panasiuk
mail to:
yasiooxx@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawna kolaboracja z sowieckim okupantem,wydawanie członków konspiracji w łapy UB i NKWD, zamachy na żołnierzy polskich przez białorusinów, całkowite odwrócenie się od Polski po 17 września 1939 roku, a także prośby do tow.Stalina o przyłączenie fragmentów białostocczyzny do sowietów, to są przyczyny takiego postępowania polskich partyzantów. Jeśli zgineli przy tym niewinni ludzie to źle, ale pamietaj też o łzach rodzin poległych,pomordowanych,zakatowanych w śledztwie żołnierzy podziemia, o setkach tysięcy zwykłych ludzi których wywieziono na syberię, o tysiącach ofiar nieludzkiej ziemi. Wytłumacz mi to, a ja Ci wytłumaczę dlaczego straciło życie kilkudziesięciu białorusinów. Zapłacili cenę za wrogość do Polski i jej żołnierzy, bo nie zaprzeczysz chyba że bardzo się uradowali twoi biedni rodacy gdy 17 września wtargnęła ta swołocz ze wschodu, przecież wiesz dobrze o bramach powitalnych, a z kogo się rekrutowali milicjanci jeszcze za pierwszych sowietów? To była wojna niestety i ludzkie życie nie było wiele warte. Mieszkałem w Białymstoku przez kilka dobrych lat,przemierzałem białostocczyznę i rozmawiałem wiele z miejscowymi, mam swoje wyrobione zdanie o ludności przyznającej się do pochodzenia białoruskiego po tym co słyszałem z ich ust.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traper o czym ty mówisz , mówimy o bandytach co bez wyroku sądowego mordowali cywili. Egzekucje na ludności cywilnej bez wyroków sądów polowych, po zakończeniu wojny i rozwiazania AK przez rząd Londyński są mordami nawet wypadku policjantów czy innych urzedników.
Są morderstwa, i nie ma żadnych kwitów w archiwach wojskowych jakoby były to wyroki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, to nie były mordy, rabunkowe, czy polityczne, tylko wyroki śmierci wydane przez Sąd Specialny Okręgu AK Białystok, na podstawie zeznań świadków, i donosów od siatki terenowej. Nie zapominaj że Okrę AK Białystok, to jedyny okreg AK który nie ujawnił swojej działalności przed Sowietami. Oczywiście, akcja kpt Burego" w kilku białoruskich wioskach nie była przeprowadzona, na rozkaz ale to już inna sprawa. Sam miałem okazję być pod Hajnówką, i rozmawiałem z miejscowymi na te tematy, na tych terenach występuje silny antagonizm między ludnością polską a białoruską.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Volksewagen wskaż choć jeden wyrok okręgu Białostockiego AK, pozwalający wymordować mieszkańców Białostockich wsi o których pisze yasioo. Jakie sądy wojskowe AK zezwalały mordować Lupaszce mieszkańców Borów Tucholskich po 1946 ?
Nie mieszaj w te sprawy AK, bo organizacja ta nigdy mordów na ludności cywilnej nie popierała i wyroku na żadną wieś nie wydała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet, nie masz wiedzy, nie kompromituj się! Jakich cywili Łupaszko zlikwidował w Borach? Co Ty piszesz za bzdury? Po co zabierasz głos jesli nie masz o tym zielonego pojęcia? W Borach likwidowani byli funkcjonariusze UB i NKWD, a w czasie walk zgineli również milicjanci i żołnierze KBW, czyli ludzie bądący na usługach sowietów. Nie waż się pisać takich bredni o majorze! Bazujesz na opracowaniach byłych utrwalaczy którzy nazywali łupaszkę bandyta, przeczytaj cos wydanego po 1989 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie walk zgineli również milicjanci i żołnierze KBW, czyli ludzie bądący na usługach sowietów"...Kolego Traper,to nie jest dobre określenie. Wtedy zwalczało sie ludzi, którzy chcieli cię zabić. To były złe czasy. Nie podoba mi się jednak obrażanie wielu ludzi, którzy w dobrej wierze służyli Ojczyżnie. Osobiście np. znałem człowieka, który walczył wtedy w szeregach MO a jednocześnie nie popierał Sowietów i był za to szykanowany. Walczył, bo ktoś" (UPA lub WiN)zamordował jego rodzinę pod Rzeszowem. Sprawa Łupaszki to najczystszy przykład sprawy politycznej. Ilu ludzi tyle poglądów. A swoją drogą to nie uważasz, że podchodzisz do tematu trochę zbyt fanatycznie? ( Nie waż się pisać takich bredni o majorze! Bazujesz na opracowaniach byłych utrwalaczy którzy nazywali łupaszkę bandyta, przeczytaj cos wydanego po 1989 roku.") Obiektywizm to piękna rzecz. Myślisz, że po 1989r coś się zmieniło? Niestety nie. Taka sama propaganda ale w drugą stronę. Bohaterowie bez skazy istnieja tylko w TV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Panasiuk pisze:
ak się składa że poświęciłem dużo czasu na rozmowy z ofiarami działań Romualda Rajsa ps,"Bury oraz innych oddziałów PAS NZW, NSZ i tego typu organizacji jak by ich nie nazywać.Zawsze rozmowom towarzyszyły łzy tych osób".

Czy wiadome jest Ci, że w tamtych czasach powstawały specjalne oddziały UB i NKWD, które przebierały się za partyzantów i napadały na ludzi, tylko po to by zniesławić imię Majora? Żeby odwrócić ludność od partyzantów. Myślisz, że żołnierze Łupaszki mogliby tak długo działąć w podziemiu, gdyby nie wsparcie ludzi, mieszkańców wiosek i miasteczek - polskich patriotów.
Poza tym wtedy byle ciura z karabinem dla zatarcia śladów własnych zbrodni i pościgu chwalił się, że jest Łupaszką. A biedni ludzie wierzyli i do dziś sądzą, że tak jest.
Co do KBW, żołnierzy LWP - w czasie obławy na odział Majora, w której uczestniczyło kilka tysięcy żołnierzy - przeciwko kilkudzesięciu żołnierzom Łupaszki - Major zdecydował się na brawurowe działnie - wraz ze swoimi ludźmi przejechał przez most na Wiśle, na którym stało, maszerowało setki polskich żołnierzy - nikt nie odważył się ich zatrzymać - żołnierze i oficerowie LWP oddawali honor dla żołnierzy Łupaszki. Wierzyli, że partyzanci walczą o słuszną sprawę o wolną Polskę.
Kolego mike110 - oczywiście Major nie był bez skazy. Każdy o tym wie. Wojna nie skończyła się w 1945 roku. Trwała dalej. A po tych wpisach na forum w niektórych sercach trwa nadal.
Wojskowy Sąd w 1993 roku uznał działalność Majora Szendzielarza za walkę o niepodległy byt Rzeczypospolitej a jego samego uniewinił pośmiertnie z zarzutów postawionych przez komunistyczny system.
Wpisy osób, które atakują Majora nie są tylko atakiem na jego osobę, są także atakiem na niezawisłość polskich niepodległych Sądów, na niepodległość Rzeczypospolitej - o którą walczyli Żołnierze Łupaszki.
Nie zamierzam dalej spierać się z Wami. Myślę, że moderator tego forum zna swoje obowiązki odnosnie łamania prawa przez uzytkowników forum. Nazywanie Łupaszki bandytą jest łamnaniem prawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Uważam, że żadna ze stron nie przyzna racji stronie przeciwnej ale to akurat typowe przy tematach politycznych i religijnych. Osobiście staram sie być obiektywny, interesuje mnie zarówno WiN-AK jak i działania MO-KBW (plus umundurowanie, uzbrojenie itp).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Gustaw, prawda jest taka, że nikt nie zagwarantuje, iż za kolejne 50 lat inny niezawisły Sąd RP znów nie uzna mjr.Łupaszki za Żołnierza Wyklętego. Historia tego kraju jest dziwna i nieprzewidywalna... Myślę, że wojna domowa, to najtragiczniejsza ze wszystkich wojen, gdyż w imię tej samej Ojczyzny brat strzela do brata. Dlatego proponuję oddać hołd wszystkim Polakom walczącym o Polskę, i tym po jednej i tym po drugiej stronie barykady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie