Skocz do zawartości

konserwacja srebra 2 złote 1816 i 10 gr. 1813


armando86

Rekomendowane odpowiedzi

witam. piszę do osób które znają się na konserwacji monet a mianowicie srebrnych monet czym je potraktować żeby nie zniszczyć patyny ani samej monety. Może nic z nimi nie robić ale chwiałbym najbardziej tego zielonego nalotu pozbyć się z 2 zł, bo uważam że stan monety może się pogorszyć. Ktoś mi doradzał płyn conservo bądź winian ale odnośnie konserwacji monet jestem całkiem zielony. Proszę o mądre porady. Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieść wartości monet nie bardzo się da, ale można postarać się ich nie zniszczyć bezsensownym polerowaniem.
O takim problemie była już dyskusja, więc nie będę powtarzał
http://odkrywca.pl/jak-pozbyc-sie-zielonego-nalotu-ze-srebra-,359176.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-złotówka wcale nie ma ładnej patyny i znacznie lepiej będzie wyglądac po usunięciu tych zielonych grudek. Trzeba wyczyścić ją do gołego metalu i się nie przejmować patyną. W tym celu moczysz ją w płynie Argentum do czyszczenia srebra. Daje piękne efekty, moneta błyszczy się jak po wybiciu.

Co do 10-groszówki to tutaj zabawa będzie większa. Patyna jest czarna, gruba. Ja bym zastosował moczenie w oliwce i skrobanie zapałką. Zostanie delikatny czarny nalot. Oczywiście możesz też wrzucić do Argentum ale tutaj szkoda by było tej patyny

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym 2 złotówkę winianem wyczyscił jest na forum jak to zrobić na Allezło można kupić już rozrobiony roztwór zrób Max 10% i po ok godzinie sprawdzaj jak ustępuje syf powinno ładnie wyjść tylko kilka razy taki zabieg i będzie git z resztą sam zobaczysz jeśli się zdecydujesz na początek weź sobie coś gorszego dla wprawy jeśli się obawiasz pozdr pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki.Czyli winianem potraktowane sreberko nie straci na swojej wartości historycznej oczywiście?czy ktoś jeszcze uważa że winian to najlepszy sposób?a co z 10 groszówką z 1813 tez ma srebro w składzie chodź boje się
że jej winianem mogę nie pomóc a co z conservo? co o nim sądzicie też bardziej zaszkodzi monecie niż pomoże?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. kiedyś miałem problem jaki winian? i koleś odpowiedział na forum. amonowo sodowy. jestem zadowolony, monetka jest z 1754r. podałem dalej. koleś miał problem z dużo starszą monetą i nic mu nie pomagało. pomogło w dwie godziny. pojechali mi na forum że zniszył winian monetę, on sam nie! nie wiem ale jest to sirodek warty zainteresowania. dozowanie jest najważniejsze każdy dozuje jak uważa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa złote powinno zostac wyczyszczone gdyż jest na nim szkodliwa śniedź. Dyszkę o ile nie ma na niej szkodliwych chlorków (nie widzę tego z tych zdjęc) można próbowac rozmiękczyc i podłubac. Można też punktowo nakładac jakiś środek do czyszczenia na miejsca o największym zabrudzeniu, spłukiwac i do skutku. Jeszcze innym sposobem na taki syf jest moczenie w wodzie utlenionej, patyna zostanie. Najlepszymi środkami do czyszczenia są wersenian, conserwo, winian potasowy lub amonowy. Argentum dwa razy zostawiło mi na monecie pomarańczową powierzchnię, nawet na srebrze próby 0,600.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie