Skocz do zawartości

Niemcy w Mszczonowie cz.3 - kontynuacja


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Na poprzednim zdjęciu jeden z żołnierzy trzyma tabliczkę. Nie widać co tam jest napisane gdyż znak wodny" przesłania ten napis. Teraz, gdy fotka jest już u mnie pozwoliłem sobie powiększyć i nieco wyostrzyć tą tabliczkę. Czy tam jest napis GÓRA WIEŻA TUM" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje jak ulał:
Z relacji por. Jarmickego - d-cy plut. pionierów i pgaz.
...Tymczasem wkraczamy na rynek. Nadziewamy się na ogień z dwóch czołgów, które ostrzeliwują nas z przeciwległej strony. Za chwilę działon artylerii pułkowej zajeżdża i zajmuje stanowisko. Odprzodkowuje i oddaje strzał. Jeden z czołgów podskakuje i otwiera się u niego właz. Spod pokrywy wychyla się Niemiec. Pada drugi strzał równie celny. Niemiec ginie... Działonowy, którego działon tak dzielnie się spisał to kpr. Stanisław Świerczyński..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brodaamor - zastanawia mnie co się stało z drugim ze wspomnianych czołgów? Bo ten, który stoi na rogu ulicy Rawskiej i Grójeckiej raczej nie był nim ze względu na to, że w tym miejscu jest spore zagłębienie terenu i nie miał by odpowiedniej widoczności na rynek. Także ten, który stał na ulicy Rawskiej na odcinku między Piekarską a Skierniewicką gdyż raczej za daleko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, jest jeszcze sporo do wyjaśnienia. Sukces ma wielu ojców, również w tym wypadku. Należałoby się spotkać na miejscu, z ówczesną topografią, siatką ulic, rozmieszczeniem budynków i porównać wszystkie relacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do 2 fotografii. Podwórko plebani....W książce Janusza Piekałkiewicza na str.116, jest zdjeciez innego ujęcia z żołnierzami WH w tle, motocykl, samochody to te same wraki. Opis zdjecia:4 IX 1939, na wschód od Radomska zmotoryzowany oddzial niemieckiego XVI Korpusu Pancernego po nalocie polskich bombowcow.
Również na str.101 jest zdjęcie z innej perspektywy, wraku czołgu z poległym żołnierzem i 145 numerem taktycznym na wieży. Opis tego zdjęcia: 3 IX 1939, pod Radomskiem po nalocie polskich samolotów bojowych na 1 Dywizje Pancerną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruk, czy jest możliwość byś dodał skan tych zdjęć z opisem do tego wątku? Co do opisu jako Radomsko lub okolice to szukając zdjęć Mszczonowa dość często zdarzają się podpisy jako Radomsko ale i nie tylko. Myślę, że Piekałkiewicz miał dostęp do fotografii, które mogły być tak podpisane. Te, które pokazuję w tym wątku są na 100% z Mszczonowa (chyba, że podpisałem inaczej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam możliwości skanować. Sprawdzałem zdjęcia pod lupą. Z tyłu wieży czołgowej obok krzyża jest widoczny herb 4 Dywizji Pancernej z 1939 r.( w opisie 1 Dyw. Panc.).Uszkodzenia czołgu wskazują raczej na artylerię( rozbite wózki jezdne). W tle widać zwartą zabudowę, dwa białe niezniszczone piętrowe domy. Teren sugeruje że jest to rynek, plac. Na 100% to ten czołg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie