Skocz do zawartości

Muzeum II Wojny do przeróbki"


Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, takafura napisał:

Widzę że twardo próbujesz przekonać automatyczną sekretarkę ;)

Ile wam płacą za wypisywanie takich prymitywnych tekstów?

A zresztą nieważne. Wracając do wątku pobocznego o braku solidarności w naszym narodzie, to ta zawiść i zazdrość nie wzięła się znikąd - to przede wszystkim efekt biedy, która prowadziła do takich zachowań. W takiej II RP biednie było w miastach, a wieś to już wręcz niewyobrażalnie dzisiaj była biedna, a bieda rodzi patologiczne zachowania.

Bo czym się kierowali np ci, którzy donosili na Gestapo, że sąsiad przechowuje Żydów? Ano tym, że panowało powszechne przekonanie, że jak ktoś ukrywa Żydów to za złoto, co zresztą przeważnie było prawdą, a więc się wzbogaci. A niedoczekanie jego...

W jednej z telewizorni jest taki program "Moje Nowe Mieszkanie", gdzie biednym i niezaradnym ludziom darmowo remontują ich nienadające się do cywilizowanego życia domy. No i był wywiad z kimś prowadzącym ten program, a w nim o tym, że nagminnie zdarzają się donosy, żeby nie remontować bo tam mieszka patologia. Ba nawet całkiem niedawno był przypadek, że zawistny sąsiad spalił taki nowo wyremontowany dom...

Na szczęście jest też u nas coraz więcej ludzi, którzy w życiu kierują się empatią i jeszcze pokolenie czy dwa i będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@takafura

Polecam książkę Adama Leszczyńskiego "Ludowa historia Polski". Jej lektura zmieni perspektywę wobec wydarzeń historycznych vide Konstytucja 3-maja i Uniwersał Połaniecki. Co więcej, ich słabe strony. To były wydarzenia z cyklu tonący brzytwy się trzyma. Zresztą zapisy w nich zawarte pozostały w sferze czysto teoretycznej. 

 

Edytowane przez Mirosław Jastrzebski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tyr napisał:

To wersja z Moskiewskiego Konsomolca?

W 1792 roku Sejm uchwalił Ustawę o sprzedaży królewszczyzn, która oddawała chłopom osiadłym w królewszczyznach użytkowany grunt na własność, nadawała im wolność osobistą (po rozwiązaniu kontraktu z dziedzicem), prawo wychodu i uwolnienie z poddaństwa włościan nieposiadających gruntu – ustawa ta jednak nie weszła w życie na skutek przegranej wojny w obronie Konstytucji 3 maja z Rosją i II rozbioru Polski.

W 1794 roku Tadeusz Kościuszko w oparciu o art. IV Konstytucji 3 Maja wydał Uniwersał połaniecki (właśc. Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych), w którym zmniejszono ilość pańszczyzny, nadano chłopom wolność osobistą, zakaz rugów i nieusuwalność z gruntu.

Niedługo przed III rozbiorem Polski w 1794 roku Hugo Kołłątaj opracował ustawę, na podstawie której gwarantowano chłopom biorącym udział w Powstaniu kościuszkowskim nadanie na własność ziemi przez nich użytkowanej, a w razie ich śmierci – ich synom.

 

Pomijając PRYMITYWNY wstęp, odniosę się do treści postu.

W 1792 roku to POLSCY MASONI próbowali zreformować kraj, co im się nie udało, bo przeciwny, zresztą mocno ograniczonym reformom, był Watykan i nasz katolicki KLER. Kler cieszący się przy tym poparciem bardzo zacofanej, bo wychowanej przez jezuitów naszej szlachty. Podobnie było w 1794 roku, z tym że wtedy dodatkowo próbowano zachęcić chłopów do poparcia Insurekcji. Wymownym przykładem jest Targowica, którą to właśnie zorganizowali biskupi i ultra katoliccy konserwatyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

Polecam książkę Adama Leszczyńskiego "Ludowa historia Polski"

Krytyka polityczna i OKO press też polecają...

 

Godzinę temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

Zresztą zapisy w nich zawarte pozostały w sferze czysto teoretycznej. 

Napisał czemu?

Balans... Może wstęp trochę prymitywny ale gdzie mu tam do twojej propagandy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

@takafura

Polecam książkę Adama Leszczyńskiego "Ludowa historia Polski". Jej lektura zmieni perspektywę wobec wydarzeń historycznych vide Konstytucja 3-maja i Uniwersał Połaniecki. Co więcej, ich słabe strony. To były wydarzenia z cyklu tonący brzytwy się trzyma. Zresztą zapisy w nich zawarte pozostały w sferze czysto teoretycznej. 

 

  Słyszałem o tej książce jednak z książkami są problemy.

Pierwszy to brak czasu - w tym roku przeczytałem "aż" dwie - "Moją odyseję" Wiarta I "Husarię"  Sikorskiego. Mam ambitny plan dojść do  jednej książki na miesiąc ;)

Drugi to nieufność wobec autorów mocno zaangażowanych ideologicznie - z moją skromną i fragmentaryczną wiedzą historyczną ( historię w szkole przerabiałem wyłącznie za komuny) jestem jak niemowlę we mgle. Muszę więc bardzo starannie dobierać lektury.

Ps. A mój sarkastyczny post był zainspirowany manipulacją wszystkowiedzącego Balansa - pomija on takie drobiazgi jak 123 lat zaborów,  wyniszczające Polskę 4 lata Wielkiej Wojny czy znamienny fakt, że był okres kiedy chłopi uciekali z Rosji aby osiedlić się w Polsce.

Ale dzięki za podpowiedź.

Pozdrawiam !

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tyr napisał:

Balans... Może wstęp trochę prymitywny ale gdzie mu tam do twojej propagandy...

To podaj w punktach gdzie napisałem nieprawdę? Zamiast się ośmieszać.

PS. 11 lipca, czyli kolejna rocznica rozpoczęcia Rzezi Wołyńskiej, a w mediach CISZA! Za to jest o rocznicy pogromu w Jedwabnem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, takafura napisał:

A mój sarkastyczny post był zainspirowany manipulacją wszystkowiedzącego Balansa - pomija on takie drobiazgi jak 123 lat zaborów...

Tylko, że to zaborcy znieśli pańszczyznę, czyli niewolnictwo. A Prusakom to nawet na naszych terenach całkiem nowoczesne państwo udało się stworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, balans napisał:

To podaj w punktach gdzie napisałem nieprawdę? Zamiast się ośmieszać.

PS. 11 lipca, czyli kolejna rocznica rozpoczęcia Rzezi Wołyńskiej, a w mediach CISZA! Za to jest o rocznicy pogromu w Jedwabnem...

Choć by

w latach 1808 do ok. 1872 w zaborze pruskim - 80 lat chłopi w plecy

w roku 1823 w Wielkim Księstwie Poznańskim - 31 lat w plecy

w roku 1848 w zaborze austriackim - 56 lat w plecy

w roku 1861 w zaborze rosyjskim (na tzw. ziemiach zabranych) - 69 lat w plecy

w roku 1864 w Królestwie Polskim - 72 lata w plecy

A jak bym chciał  wszystko w punktach wymieniać to by cyferek zabrakło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr

"Krytyka polityczna i OKO press też polecają... "

 

Adam Janusz Leszczyński – polski historyk, socjolog, dziennikarz i publicysta, profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz współzałożyciel OKO.press.

Znaczy co? Tylko np Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej tudzież KUL'u jak Czarnek?

 

Balans

"PS. 11 lipca, czyli kolejna rocznica rozpoczęcia Rzezi Wołyńskiej, a w mediach CISZA! Za to jest o rocznicy pogromu w Jedwabnem... "

Solisz, jak potłuczony...  Chyba nie ma medium, które o Rzezi nie wspomniało..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, balans napisał:

Tylko, że to zaborcy znieśli pańszczyznę, czyli niewolnictwo. A Prusakom to nawet na naszych terenach całkiem nowoczesne państwo udało się stworzyć.

Jak pisałem - jestem w tych tematach jak niemowlę we mgle... ale nawet ja kumam że przez 123 lata nie było Polskiego państwa czyli prawodawstwa. Więc jak mamy przypisywać sobie winę że czegoś w tym okresie państwo Polskie nie zrobiło ?

Widzę w Twoim uporze podobną manipulację jak z "Polskimi" Obozami Koncentracyjnymi z IIWS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Czlowieksniegu napisał:

 członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz współzałożyciel OKO.press.

Znaczy co? Tylko np Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej tudzież KUL'u jak Czarnek ?

 

Absolutnie nie.

Ale wielka czerwona lampka powinna się zapalić, wystarczy odrobina publicystyki oko.press aby nabrać dystansu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"Więc jak mamy przypisywać sobie winę że czegoś w tym okresie państwo Polskie nie zrobiło ? "

Nikt nie bronił, aby posesjonaci samodzielnie decyzje wprowadzali... "Paru" się takich znalazło.. 
Choć części później Szela z czernią wytłumaczył, że nie bardzo chłopom z panami po drodze... Do czego go Joseph Breinl von Wallerstern przekonał i pomógł... Gdzie zniesienie pańszczyzny to jedno, a walka ze szlachtą i klerem, to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"Absolutnie nie.

Ale wielka czerwona lampka powinna się zapalić, wystarczy odrobina publicystyki oko.press aby nabrać dystansu."

"Dowcip" polega na tym, że Tyr zapewne książki na oczy nie widział, nie mówiąc o jej przeczytaniu. Wystarczającym, dla niego powodem do krytyki, jest OKO i KPolityczna, z którymi autor współpracuje.

Podałem więc, dwa pierwsze z brzegu środowiska, które jak rozumiem spełniają wymagania obiektywnej nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, takafura napisał:

czerwona lampka

Delikatnie to ująłeś;) Wielka czerwona latarnia jak na Helu;)

Człowiek Masz rację. Po co zapychać sobie dyńkę czymś pisanym pod tezę polityczną...

Edytowane przez Tyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

"PS. 11 lipca, czyli kolejna rocznica rozpoczęcia Rzezi Wołyńskiej, a w mediach CISZA! Za to jest o rocznicy pogromu w Jedwabnem... "

Solisz, jak potłuczony...  Chyba nie ma medium, które o Rzezi nie wspomniało..

Na Onecie, Interii i WP.PL nic nie znalazłem [może coś przegapiłem?], a telewizorni dzisiaj nie oglądałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tyr napisał:

Delikatnie to ująłeś;) Wielka czerwona latarnia jak na Helu;)

Człowiek Masz rację. Po co zapychać sobie dyńkę czymś pisanym pod tezę polityczną...

Nie do końca w temacie ale sie pochwalę prezentem w postaci 60 książek, plan na wakacje to 3 o Czarnobylu:

 

 

ffrr.jpg

cc.jpg

Edytowane przez takafura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

Na Onecie, Interii i WP.PL nic nie znalazłem [może coś przegapiłem?], a telewizorni dzisiaj nie oglądałem.

To też ważna rocznica:

76 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską.

Obława ta - co podkreślają historycy - jest największą niewyjaśnioną do końca zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Jest też nazywana małym Katyniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tyr napisał:

Choć by

w latach 1808 do ok. 1872 w zaborze pruskim - 80 lat chłopi w plecy

w roku 1823 w Wielkim Księstwie Poznańskim - 31 lat w plecy

w roku 1848 w zaborze austriackim - 56 lat w plecy

w roku 1861 w zaborze rosyjskim (na tzw. ziemiach zabranych) - 69 lat w plecy

w roku 1864 w Królestwie Polskim - 72 lata w plecy

A jak bym chciał  wszystko w punktach wymieniać to by cyferek zabrakło;)

Nie ten temat akurat miałem na myśli, ale skoro zeszło na uwłaszczenie to tu jest trochę więcej o tym kto, kiedy i gdzie:

https://www.google.com/url?esrc=s&q=&rct=j&sa=U&url=https://wiadomosci.onet.pl/kraj/uwlaszczenie-polskich-chlopow-informacje/v5rbl34&ved=2ahUKEwiQs_D7jdvxAhWss4sKHdEOANgQFnoECAkQAg&usg=AOvVaw2pl-ttnNbtzC93_0_Q9o3C

Należy przy tym pamiętać, że szlachta i kler były stanowczo przeciwne uwłaszczeniu i to pomimo tego, że odbywało się za odszkodowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, balans napisał:

Tylko, że to zaborcy znieśli pańszczyznę, czyli niewolnictwo. A Prusakom to nawet na naszych terenach całkiem nowoczesne państwo udało się stworzyć.

To nie ty pisałeś? Ruscy hakerzy ci włam na konto Odkrywcy zrobili?

Co my by zrobili bez tych zaborców? Chyba, jak balans, trzeba być im dozgonnie wdzięcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tyr napisał:

To nie ty pisałeś? Ruscy hakerzy ci włam na konto Odkrywcy zrobili?

Co my by zrobili bez tych zaborców? Chyba, jak balans, trzeba być im dozgonnie wdzięcznym.

A gdzie tu napisałem nieprawdę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- Ty tak na serio, że w wieku 40+ (?) dopiero po Sołżenicyna sięgasz?

Zychowicza kiedyś uznawałem, że coś a'la Koper, ale się wg mnie obronił i daje radę..

 

Choć nie wiem, co ostatnich fefnaście wpisów ma wspólnego z tematem...

Czytałem, to po prostu jedna z 60 książek którymi mnie obdarowano. Ba, "Rok 1984" czy "Władce much" to jeszcze w podstawówce przeczytałem więc jako tako politycznie uświadomiony byłem dość wcześnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie